انوار وب: جدل میان گروه های مخالف و موافق سیاسی بر سر مساجد در روسیه نشان می دهد که این مسئله اهمیت بسیار زیادی در جامعه روس پیدا کرده و این می تواند خبر بسیار خوبی برای جهان اسلام باشد.به گزارش شبستان:بحران کمبود مساجد مسکو این روزها سرو صدای زیادی را در روسیه به پا […]

انوار وب: جدل میان گروه های مخالف و موافق سیاسی بر سر مساجد در روسیه نشان می دهد که این مسئله اهمیت بسیار زیادی در جامعه روس پیدا کرده و این می تواند خبر بسیار خوبی برای جهان اسلام باشد.
به گزارش شبستان:بحران کمبود مساجد مسکو این روزها سرو صدای زیادی را در روسیه به پا کرده و موجب بحث میان مقامات دولتی و مفتی های روس شده است.
در پی اعلام شهردار مسکو مبنی بر اینکه مسجد در مسکو به اندازه کافی وجود دارد و نیازی به ساخت مساجد بیشتر نیست ،شورای مفتی های روسیه اعلام کرد که هر منطقه در مسکو باید دارای یک مسجد دارد.
اما در بحبوحه بحث های مربوط به مساجد،یکی از سازمان های ملی گرا در روسیه نیز پیشنهاد ساخت مساجد بیشتر در روسیه را مورد انتقاد قرار داده است.
الکساندر بلوف،رییس جنبش ملی روسیه در این باره می گوید:رویکرد ورود کارگران مسلمان به روسیه که موجب می شود مساجد بیشتری در روسیه نیاز باشد کاملا اشتباه است.
وی در این باره گفت:لازم است یک بار برای همیشه تصمیم گرفته شود که آیا روسیه می خواهد تبدیل به یک دولت اسلامی شود یا یک دولت سکولار باقی بماند.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که ولادیمیر پوتین،رییس جمهوری روسیه در یک سخنرانی برای مفتی های این کشور تاکید کرد که اسلام یکی از مهمترین اجزای ساختار فرهنگی روسیه است .
وی با اشاره به اینکه اسلام حلقه درخشانی از زنجیره فرهنگی روسیه است،گفت:بسیاری از دولتمردان،هنرمندان،دانشمندان،سربازان و تاجران مسلمان نقش بسیار مهمی در تاریخ روسیه داشته اند.
رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که نباید از اسلام برای اهداف سیاسی سوء استفاده کرد و دولت ها و مردم باید در این زمینه همکاری کنند.
وی همچنین از راه اندازی دوباره مدرسه دین شناسی اسلامی ملی در روسیه خبر داد که بتواند حاکمیت فضای مذهبی روسیه را تضمین کند.
پوتین همچنین در روز عید قربان گذشته در اظهاراتی پوتین یادآور شد که اسلام برپایه ارزش های جاودانه عدالت و مهربانی،بخشش و عشق به همسایگان است.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد:خوشحالم از اینکه می بینم جامعه اسلامی در کشور ما در حوزه های فرهنگی و تحصیلی دارای ابتکارها و پیشرفت های زیادی بوده است.
وی تاکید کرد که دولت روسیه توجه زیادی به تحکیم روابط با مسلمانان روسیه از طریق گفتگو با آنها دارد.
اما بلوف در مغایرت کامل با همه این اظهارات می گوید :ما کشوری که فضای اسلامی بر آن تسلط داشته باشد را نمی خواهیم و اگر مهاجران می خواهند در حیات «من» مسجد بسازند باید بدانند که این یک روند کاملا اشتباه است.
این رهبر ملی گرا خاطرنشان کرد که برای بازگرداندن نظم به فرآیندهای مهاجرتی بسیار مهم است که بفهمیم مهاجران به کدام منطقه خارجی باید بروند.
اظهارات بلوف پس از سخنان «آلبر کراگنوف» ،مفتی اعظم روسیه بود که پیشنهاد ساخت مساجد جدید در مسکو را ارائه کرد.
کراگنوف که همچنین سمت معاونت دفتر معنوی اسلامی روسیه را بر عهده دارد در این باره گفت:ما از کمبود مکان برای ادای نماز و انجام مناسک عبادی خود رنج می بریم.
مفتی روس تاکید کرد که شرایط بسیار نامطلوب خواهد بود اگر مکان های رسمی کافی برای عبادت برای تعداد روز افزون مسلمانان در روسیه وجود نداشته باشد.
اما گویا برای ملی گرایان روسیه که تعداد آنها نیز در حال افزایش است ساخت مساجد بیشتر یک خطر تلقی می شود.
اینگونه است که تنش میان گروهی از بومیان روسیه و اعضای جامعه اسلامی این کشور در حال افزایش است.
در ماه سپتامبر،مقامات مسکو اعلام کردند که پروژه ساخت یک مسجد درحومه های پایتخت روسیه را به دلیل اعتراض هایی که در این زمینه وجود داشته کنار گذاشته اند.
این در حالی است که «الکساندر برود»رییس دفتر حقوق بشر مسکو در اظهاراتی تاکید کرده است که تقاضا برای ساخت مساجد بیشتر در مسکو حق مسلم مسلمانان است.
وی در این باره می گوید:وقتی در تعطیلات اسلامی از مقابل مسجد مرکزی مسکو می گذریم شاهد خیل عظیمی از جمعیت در خیابان های اطراف هستیم و این نشان می دهد که مساجد جدید برای روسیه لازم است؛پس بگذاریم مسلمانان مسجد بسازند و در آنها با طیب خاطر عبادت کنند.
به گفته او این مشکل می تواند به راحتی از راه گفتگو میان مقامات مسکو و رهبران اسلامی حل شود.
مسکو با داشتن جمعیت مسلمانی حدود دو میلیون نفر تنها دارای چهار مسجد است.
این مشکل،گروه های اسلامی را مجبور کرده تا در جستجوی مکان های بیشتری برای عبادت باشند.
اما  سر و صداهایی که امروز بر سر مسئله مساجد در روسیه به وجود آمده می تواند نشانه خوبی برای محکم تر شدن پایگاه ارزش ها و نمادهای اسلامی در این کشور باشد.
جدل میان گروه های مخالف و موافق سیاسی بر سر مساجد در روسیه نشان می دهد که این مسئله اهمیت بسیار زیادی در جامعه روس پیدا کرده و این می تواند خبر بسیار خوبی برای جهان اسلام باشد.