روز گذشته سنگ بنای ساخت بزرگ ترین مسجد کشور کوزوو ، طی مراسمی با حضور ده ها تن از چهره ها و شخصیت های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و غیره این کشور برگزار شد.
گفته می شود این مسجد بزرگ قرار است در شهر “برشتینا” پایتخت کوزوو ساخته شود. دریافت مجوز برای ساخت این مسجد مدت ها به طول انجامید زیرا مقامات رسمی کوزوو با ساخت چنین مسجد بزرگی آن هم در پایتخت به شدت مخالف بوده اند.

قابل ذکر است مهمانان ویژه مراسم گذاشتن سنگ بنای این مسجد، «عاطفه یحیی آغا» رئیس جمهور، «یعقوب کراسنتچی» رئیس پارلمان، «هاشم تاچی» نخست وزیر، «نعیم تیرناوا» رئیس اتحادیه مسلمانان و «عیسی مصطفی» شهردار پایتخت بودند.
علاوه بر آن، تعداد زیادی از وزرا و نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف نیز در این مراسم حضور داشتند. فرمانده نیروهای حافظ صلح “ناتو” در کوزوو نیز در این مراسم حضور داشت. تعداد زیادی از سفرا و دیپلمات های کشورهای مختلف در کوزوو نیز در این مراسم شرکت کردند.
شایان ذکر است این مسجد علاوه بر کوزوو، بزرگ ترین مسجد کشورهای بالکان خواهد بود. وسعت آن به گونه ای است که بیش از 15 هزار نمازگزار در آن جا می گیرند. هزینه ساخت این مسجد از مردم داخل و خارج کوزوو تأمین خواهد شد.
95 درصد از جمعیت کشور کوزوو که در جنوب شرق اروپا قرار دارد، مسلمان هستند. این کشور در 17 فوریه 2008 میلادی از کشور صربستان استقلال یافت. تعداد زیادی از مردم مسلمان این کشور در دهه های نود قرن گذشته میلادی به دست نیروهای ارتش صربستان کشته شدند.
خبری دیگر اینکه از آفریقای جنوبی خبر می رسد که مسجد خواجه نظام الملک طوسی بزرگترین مسجد نیمکره جنوبی زمین در کشور آفریقای جنوبی افتتاح شد.
با تمویل یکی از محسنین ترکی مسؤلین کشور آفریقای جنوبی پنجشنبه گذشته بزرگترین مسجد قاره آفریقا را در شهر “میدراند” این کشور را افتتاح کردند.
این مسجد که بزرگترین مسجد در نیمکره جنوبی زمین محسوب می شود و ارتفاع مناره هاش به 55 متر می رسد طی سه سال در شهر میدراند واقع بین پایتخت اقتصادی این کشور ژوهانسبورگ و پایتخت سیاسی آن بریتوریا و در کنار مرکز اسلامی این شهر بنا شده است. این مرکز اسلامی همچنین دارای مدرسه و ورزشگاه و بیمارستان نیز می باشد.
گفتنی است نلسون ماندلا رهبر  معنوی آفریقای جنوبی یکی از کسانی است که به این امر تشویق نموده است.
این مسجد روز گذشته با حضور جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی و گروه ترکی افتتاح شد.
این مسجد که قُطر قبه آن 24 متر می باشد بشکل مساجد سلیمانی النظامی ترکیه که در قرن 16 میلادی در شهر آدرین توسط عثمانی ها بناشده و یکی آثار فرهنگی ثبت شده در یونسکو می باشد درست شده است.
بانی این پروژه سرمایه دار معروف ترکیه اورهان جیلیک می باشد.
وزیر اقتصاد کشور ترکیه که در جلسه افتتاح مسجد شرکت داشت گفت: ما هزاران کیلومتر از کشور خود دور نیستیم بلکه در سرزمین خود هستیم.
قرار است این بر این مسجد نام خواجه نظام الملک طوسی نهاده شود وزیر قهرمان و ایرانی سلاطین سلاجقه آلب ارسلان و ملکشاه که در قرن یازده میلادی می زیسته است.
کشور آفریقای جنوبی دارای 50 ملیون تبعه می باشد که غالبیت آنها مسیحی و تعداد مسلمانان این کشور یک میلیون نفر می باشد.
خبر دیگر  به نقل از برخی منابع عربی، «بولنت ارنتش» معاون نخست وزیر ترکیه در مراسم پایان مرمت مسجد جامع «دیار بکر» واقع در جنوب شرق ترکیه گفت: چهار هزار مسجد جامع ترکیه طی 10 سال با کمک دولت در حال مرمت است.
وی افزود: ایمان، اخلاق و تمامی ارزشهای ما از اسلام است و پیوسته این ارتباط در طول این قرن ها ادامه دارد و بنابراین ما در برابر ساخت مساجد و حفاظت از آن مسئول هستیم.
ارنتش اعلام کرد که دولت «عدالت و توسعه» طی 10 سال از 9 تا 10 میلیارد لیره ترکیه برای مرمت مساجد هزینه کرده است و 70 هزار نفر در این زمینه کار کرده اند.
ارنتش اظهار داشت: تاریخ مسجد دیار بکر به زمان فتح اسلامی شهر باز می گردد و ترکها این مسجد را یکی از 5 مسجد جامع مهم کشور به شمار می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.