انوار وب: وقوع چهار انفجار در منطقه ترکستان شرقی که اویغورهای مسلمان در آن ساکن هستند حداقل 50 کشته بر جای گذاشت. خبرگزاری شینهوا با ارائه گزارشی در این باره نوشت:در این انفجارها 54 شهروند از جمله 32 نفر از اویغورها جان خود را از دست دادند. پلیس ترکستان شرقی این انفجارها را حملات تروریستی […]

انوار وب: وقوع چهار انفجار در منطقه ترکستان شرقی که اویغورهای مسلمان در آن ساکن هستند حداقل 50 کشته بر جای گذاشت.

خبرگزاری شینهوا با ارائه گزارشی در این باره نوشت:در این انفجارها 54 شهروند از جمله 32 نفر از اویغورها جان خود را از دست دادند.

پلیس ترکستان شرقی این انفجارها را حملات تروریستی خواند و آنها را محکوم کرد.

مسلمانان ترک ‏تبار » اویغور» ساکن در ایالت سین کیانگ با جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر، در اثر سیاست های ضد اسلامی حکومت مرکزی چین ‏زندگی سختی را می گذرانند.‏

سین کیانگ از سالها پیش و در پی تصرف ترکستان شرقی به نقشه چین اضافه شد و در ‏دهه های اخیر با سیاست های دولت مرکزی همواره مردم بومی آن زیر فشارهای ‏گوناگون بوده و از کمترین امکانات موجود در بخش های دیگر چین محروم هستند.

در سالهای اخیر مقامات چینی برای شکستن فضای انحصاری زندگی مسلمانان اویغور ‏در این منطقه قوم بزرگ چینی «هان» که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهد را وارد این منطقه کرده اند.

حدود سه سال پیش درگیری شدیدی میان گروه «هان» و مسلمانان اویغور به وجود آمد که طی آن تعداد زیادی از اویغورها جان خود را از دست دادند.

دولت چین،مسلمانان اویغور را تروریست می داند و به همین دلیل در ماه می سال جاری میلادی یک کمپین ضد تروریسم یک ساله را با تمرکز بر ترکستان شرقی به راه انداخت.

مقامات دولتی چین اعلام کرده اند که این کمپین تا سال 2015 میلادی ادامه خواهد داشت.

هفته گذشته نیز دادگاهی در چین،الهام توتی،از دانشمندان اویغور را محکوم به جبس کرد.

این شخص متهم به گسترش جدایی طلبی در ترکستان شرقی است.

گفتنی است،در جریان اعتراضات اقلیت مسلمان اویغور در سال ۲۰۰۹ و برخورد شدید نیروهای پلیس چین با آنها حدود  ۱۸۴ نفر کشته شدند که این اقدام بیرحمانه مورد انتقاد و نکوهش گروه های حقوق بشری قرار گرفت.

گروه های راست گرا معتقدند مقامات دولتی چین به بهانه ی مبارزه با تروریسم به سرکوب مذهبی مسلمانان اویغور می پردازد.
منبع: شبستان