انواروب: رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین “حماس” تاکید کرد که دشمن صهیونیستی عملا در حال تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی است و در همین راستا معتکفین و نگهبانان مسجدالاقصی را تبعید کرده و می خواهد موجودیت باطل خود در این مسجد را تثبیت کند.  خالد مشعل شامگاه دوشنبه در کنفرانسی خبری در دوحه […]

انواروب: رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین “حماس” تاکید کرد که دشمن صهیونیستی عملا در حال تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی است و در همین راستا معتکفین و نگهبانان مسجدالاقصی را تبعید کرده و می خواهد موجودیت باطل خود در این مسجد را تثبیت کند.

 خالد مشعل شامگاه دوشنبه در کنفرانسی خبری در دوحه ـ پایتخت قطر ـ خواستار بسیج عمومی ملت فلسطین به ویژه ساکنان قدس به منظور دفاع از مسجد مبارک الاقصی و فعال سازی تمامی شیوه های مقاومت برای مقابله با صهیونیست های اشغالگر شد.

مشعل افزود که در مرحله حساس کنونی باید دستان مقاومت برای دفاع از مسجدالاقصی و مقابله با دشمن صهیونیستی باز گذاشته شود و همه برای دفاع از قبله نخست بسیج شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به رهبران جنبش فتح گفت که اگر ما امروز برای دفاع از مسجد الاقصی متحد نشده و دست به دست هم ندهیم، پس کی می توانیم با یکدیگر متحد باشیم؟ مشعل خواستار اتخاذ یک استراتژی واحد و مشترک برای دفاع از مسجد مبارک الاقصی شد.

خالد مشعل که در کنار پلاکاردی که تصویر شهید رهام دوابشه مادر نوزاد شیرخواره فلسطینی بر آن نقش بسته بود، به دشمن صهیونیستی هشدار داد که از آزمودن صبر ملت فلسطین و امت اسلامی خودداری کند.

وی در رابطه با دعوت به برگزاری نشست شورای ملی فلسطین نیز اظهار داشت که دعوت یکسویه تشکیلات خودگردان برای برگزاری این نشست موجب تعمیق دودستگی و اختلافات داخلی شده و هرگز موجب مشروعیت بخشی به سازمان آزادی بخش نمی شود.

مشعل تاکید کرد که هرگز عاقلانه و قابل قبول نیست که دو جنبش حماس و جهاد اسلامی که بخش عمده پروژه مقاومت فلسطین را تشکیل می دهند، در نشست شورای ملی حضور نداشته باشند و از طرفی هم اصلا پذیرفتنی و عاقلانه نیست که اعضای پارلمان فلسطین برای نشست شورای ملی دعوت شوند اما اجازه نداشته باشند جلسات پارلمان را برگزار نمایند.

وی ضمن اشاره به اینکه دودستگی و اختلافات داخلی و غیاب نهادهای ملی ضربه بزرگی به مساله و آرمان فلسطین زده است، تاکید کرد که سازمان آزادی بخش باید مرجعی جامع برای تمامی اقشار جامعه فلسطین باشد.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خاطر نشان کرد که طرحی قابل قبول است که هدف از آن برچیدن دودستگی باشد نه تعمیق آن و دعوت صورت گرفته برای برگزاری نشست شورای ملی اقدامی کاملا فردی است که مشورتی در مورد آن انجام نگرفته است.

خالد مشعل اظهار داشت که ما با ابلاغ پیامی به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان به واسطه صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش درخواست کردیم که فعلا نشست شورای ملی برگزار نشده و به وقت دیگری موکول شود.

مشعل ابراز امیدواری کرد ابو مازن و دیگر رهبران فتح به توصیه های حماس گوش داده و این نشست را به تعویق بیاندازند.

او همچنین رویکردی برای خروج از بحران کنونی فلسطین ارائه و پیشنهاد داد که نشست شورای ملی فلسطین به بعد از حصول توافق ملی و زمینه سازی برای برگزاری هرچه بهتر آن به منظور سر و سامان دادن به اوضاع سازمان آزادی بخش بر اساس توافقنامه های به امضا رسیده به تعویق بیفتد.

خالد مشعل همچنین خواستار اتخاذ استراتژی ملی مشترک برای مقابله با دشمن صهیونیستی و برگزاری نشست کادر رهبری موقت سازمان آزادی بخش، پارلمان فلسطین و تشکیل دولت وحدت ملی شد.

او همچنین خواستار ورود به گفتمان ملی در هر زمان و مکانی برای اجرای بندهای توافقنامه های قاهره و دوحه و برگزاری انتخابات مجلس و ریاست تشکیلات خودگردان شد.
منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین