کودکی سرشار از کنجکاوی است و کتاب مملو از شگفتی‌هایی که کودک به دنبال آن است. این دو کلمه چهار حرفی هو آوا و خوش آیند هستند. شادی و خنده کودک غم را می‌زداید و یک کتاب خوب لذت فراموش نشدنی به مخاطبش هدیه می‌دهد. وقتی این دو با هم یکی شوند دنیایی خلق می‌شود […]

کودکی سرشار از کنجکاوی است و کتاب مملو از شگفتی‌هایی که کودک به دنبال آن است. این دو کلمه چهار حرفی هو آوا و خوش آیند هستند.

شادی و خنده کودک غم را می‌زداید و یک کتاب خوب لذت فراموش نشدنی به مخاطبش هدیه می‌دهد. وقتی این دو با هم یکی شوند دنیایی خلق می‌شود که پر از امید و هیجان و زندگی است.
نکته این جاست: کودکی که دارای شناخت اندکی از جهان و افراد پیرامونش هست چگونه می‌تواند به یک اثر خوب و خواندنی دسترسی داشته باشد و پدر و مادر یا مربی چطور باید کتاب مناسبی را برای وی تهیه کنند و در اختیارش بگذارند؟

 امروزه با نشر آسان کتاب و مجله هر روزه هزاران نوشته روی پیشخوان کتابفروشی ها به معرض دید گذاشته می‌شود که هر جامعه ای با توجه به نیاز خود می‌تواند از آن بهره ببرد ولی مشکل از جایی پیدا می‌شود که والدین همان طور که برای غذای کودک خود مراقبت می‌کنند نگران غذای فکری آن‌ها هم هستند. انتخاب کتاب خوب چندان آسان نیست؛ ولی راه‌هایی هست که این نگرانی را کم‌تر می‌کند.
یکی از این راه‌ها، شناخت ناشران متخصص و نویسندگانی است که به کار خود تعهد دارند و کودک را فرشته ای می‌بینند که هدیه ای برای جامعه. امروزه ناشران زیادی هستند که به طور تخصصی وارد عرصه کتاب شده‌اند که می‌شود با اندکی وقت گذاری بهترین کتاب را تهیه کرد و با خیالی آسوده در اختیار کودک گذاشت.

در مرحله میانی توجه به فرهنگی است که یک کتاب در آن عرصه شده است. در کتاب کودک متن و تصویر مکمل هم هستند و این دو تاثیر بسزایی بر مخاطب می‌گذارند. نوشته‌ها با کمک تصاویری که یک نقاش زبردست کشیده است می‌تواند خدمت بزرگی برای انتخاب کتاب مناسب باشد. از سویی هر فرهنگی اقتضای خود را دارد. فرهنگ ایرانی اسلامی ما اقتضائاتی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. یک کتاب خود و مناسب به طور نمونه نمی‌تواند دختری را با لباس نامناسب همراه با سگش در پارک نشان دهد که این مشکل در کتاب‌های ترجمه به وفور قابل رویت است. نقشی که با یک تصویر در ذهن کودک بسته می‌شود همانند حکاکی روی سنگ است. از سویی تصاویر کارتونی و غیر هنری در کتاب‌های مذهبی باعث  نابودی درک درست بصری و شناخت دقیق وی از جهان می‌شود که این هر دو به شدت آسیب‌زا هستند.

ملاک‌های ارزشیابی و انتخاب یک کتاب خوب جز با شناخت و آزمودگی ممکن نیست که این بر عهده فن است که می‌توانند یک کتاب استاندارد را  از لحاظ کیفیت محتوا، از نظر ساخت و پرداخت، کیفیت زبان و سادگی و مناسب بودن برای مخاطب، شیوه ارائه تصاویر در متن و سرانجام چگونگی ارائه در یک قالب مناسب برای والدین و مربیان ارائه دهند.

با همه این‌ها والدین در قدم اول می‌توانند با شناخت نویسندگان خوب کودک و ناشران متخصص و متعهد با خیالی آسوده و دغدغه ای اندک ساده‌ترین راه را برای انتخاب  یک کتاب مناسب و خواندنی برای کودک خود برگزینند.

مسلم ناصری
منبع: دین آنلاین