انوار وب: دولت میانمار، مسلمانان روهینگیا در شهر «منگدو» ایالت راخین(آراکان) را ملزم به امضای توافق‌نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت پخش اذان در مساجد کرد. به نقل از خبرگزاری بین‌المللی اسلامی(اینا)، یک منبع امنیتی مسئول در ایالت راخین تصریح کرد: طبق این توافق‌نامه، دولت تهدید کرده که افرادی که از این قانون سرپیچی کنند، مجازات خواهند […]

انوار وب: دولت میانمار، مسلمانان روهینگیا در شهر «منگدو» ایالت راخین(آراکان) را ملزم به امضای توافق‌نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت پخش اذان در مساجد کرد.

به نقل از خبرگزاری بین‌المللی اسلامی(اینا)، یک منبع امنیتی مسئول در ایالت راخین تصریح کرد: طبق این توافق‌نامه، دولت تهدید کرده که افرادی که از این قانون سرپیچی کنند، مجازات خواهند شد.

در همین راستا، یک شهروند مسلمان روهینگیایی  که از بزرگان شهر منگدو است، تصریح کرد: «دستور ممنوعیت پخش اذان در مساجد، 5 اسفندماه و قبل از مجبورکردن ما به امضای این توافق‌نامه از سوی نهادهای امنیتی شهر صادر شد».

وی با اشاره به درگیری‌های سال 2012 میلادی میان اقلیت مسلمان روهینگیا و بودایی‌های راخین عنوان کرد: «این درگیری‌ها منجر به بسته‌شدن بیشتر مساجد و مدارس دینی، مدارس ویژه کودکان و مرکز حفظ قرآن کریم از سوی نهادهای محلی ذی‌ربط  در سراسر ایالت راخین شد. اما برخی از مساجد و مدارس دینی در مناطق روستایی شهرهای «منگدو» و «بوثیدونگ» به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

نهادهای ذی‌ربط در ایالت راخین اکنون به گردآوری اطلاعاتی از مساجد شهرهای منگدو و بوثیدونگ می‌پردازند، که احتمال دارد در آینده منجر به ایجاد بحران شود.
منبع: ایکنا