پس از هشت روز حملات هوایی و دریایی اسرائیل به نوار غزه از یک سو و حملات موشکی و راکتی گروه‌های فلسطینی به اسرائیل از سوی دیگر، دو طرف برای برقراری آتش بس به توافق رسیند.
“محمد کامل عمرو”، وزیر امور خارجه مصر شامگاه چهارشنبه ۱ آذر ماه در یک کنفرانس خبری در قاهره، دستیابی به این توافق را اعلام کرد.
محمد کامل عمرو درباره جزئیات توافق آتش‌بس سخنی به میان نیاورد، اما گفت که متن آن در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.
وی همچنین در این کنفرانس خبری از تلاش‌های مصر برای دستیابی به توافق آتش‌بس سخن گفت.
مصر در چند روز گذشته دیپلماسی فعالی در تماس با طرف‌های درگیر و همچنین تماس با طرف‌های بین‌المللی به منظور دستیابی به توافق آتش‌بس از خود نشان داد.
وزیر امور خارجه مصر همچنین از تلاش‌ها و کمک‌های ترکیه و قطر در این زمینه تشکر کرد.
بر اساس توافق آتش بس که از شب گذشته در غزه برقرار شد، ارتش صهیونیستی متعهد شد همه اقدامات جنگی از جمله حملات هوایی به فلسطینی ها در غزه را متوقف کند. گروه های فلسطینی هم شلیک موشک به اسرائیل را متوقف کنند. بر اساس این توافق، گذرگاه های مرزی غزه بازگشایی می شود و جا به جایی افراد و کالا به سوی غزه تسهیل می شود. مصر تضمین هایی از هر یک از دو طرف این توافق برای پایبندی به اجرای مفاد توافق نامه دریافت کرده است.
در پی اعلام این آتش بس، هزاران فلسطینی به خیابان‏های غزه آمدند و پیروزی مقاومت را جشن گرفتند. جوانان فلسطینی شعارهایی در حمایت از گروه های مقاومت فلسطین سر دادند و اعلام کردند توافق آتش بس، یک پیروزی برای مقاومت و ملت فلسطین و امت عربی است. مردم غزه اعلام کردند این پیروزی به منزله یک تحول تاریخی در روند مقابله با اشغالگران صهیونیست محسوب می شود زیرا معادله جدید توازن قوا بر صهیونیست ها تحمیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.