مولوی قهستانی در پایان «توجه به خواسته‌های مشروع اهل‌سنت» را خواستار شد و گفت: متأسفانه علی‌رغم وفاداری اهل‌سنت به وطن و نظام جمهوری اسلامی بعضاً از سوی برخی افراد با برخوردهای سلیقه‌ای مواجه شده و مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند. مسئولین باید به فکر مردم باشند و به خواسته‌های مشروع آنها گوش فرا دهند، باید گلایه‌ها و شکوه‌هایی را که دارند با جان و دل بشوند و در جهت عملی‌کردن آنها اقدام کنند.

مولانا حبیب‌الرحمان قهستانی در مراسم این هفته نماز جمعه اهل‌سنت خواف، با اشاره به اهمیت «اجرای عدالت» در جوامع بشری، «ظلم»، «بی‌عدالتی» و «سلب آزادی‌های مشروع» را از مهمترین عوامل سقوط نظام‌های گذشته عنوان کرد.

مولانا حبیب‌الرحمان قهستانی، مدرس حوزه علمیه احناف خواف در این مراسم اظهار داشت: برقرای و اجرای عدالت در بین آحاد جامعه یکی از وظایف خطیر و سنگین است و یکی از ویژگی‌های بارز دین مبین اسلام برقراری عدالت در تمام ابعاد و زمینه‌هاست.

مولانا قهستانی در ادامۀ سخنانش که مشروح آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف منتشر شده، «بی‌عدالتی» و «سلب آزادی» را از مهمترین عوامل سقوط نظام‌های گذشته برشمرد و خاطرنشان کرد: نظام والای اسلام تنها نظامی‌ست که می‌تواند بشر را به سرمنزل مقصود برساند و سعادتش را تضمین کند. یکی از علت‌های سقوط نظام‌هایی همچون‌ «کمونیستی» و «امپریالیستی» سلب آزادی‌های مشروع در این نظام‌ها بود؛ یعنی انسان‌ها از آزادی کامل برخوردار نبودند، سانسور و کنترل و نظارت شدید در آن حکومت‌ها برقرار بود و مردم به ندرت می‌توانستند آزادی قلم، بیان، عقیده و فکر داشته باشند.

وی «بحران اقتصادی» را از دیگر دلایل سقوط نظام‌های بشری عنوان کرد و گفت: یکی از دلایل فروپاشی نظام اقتصادی غرب و شرق این بود که این نظام بر بی‌عدالتی، فرار مغزها، بدبختی طبقات کارگر و فروپاشی نظام خانواده مبتنی بود، اما وقتی‌ اسلام موضوع «اقتصاد نوین» را مطرح می‌کند، منظور همان اقتصادی‌ست که در آن رشوه، رباخواری، دروغ و خیانت نباشد.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف در ادامۀ سخنانش به بیان اهمیت «عدالت» پرداخت و با تقسیم‌بندی عدالت به «حقوقی»، «اجتماعی» و «سیاسی»، خاطرنشان کرد: عدالت حقوقی در اسلام علاوه بر مسلمانان، غیرمسلمانان را نیز شامل می‌شود و مسلمانان موظف به رعایت حق «کافر ذمّی» که در کشور اسلامی زندگی می‌کند هستند.

وی در تشریح «عدالت اجتماعی» گفت: عدالت اجتماعی یعنی فراهم کردن زمینۀ مشارکت تمام افراد جامعه در ادارۀ کشور و پیشرفت علمی، آموزشی و اقتصادی آنان. عدالت اجتماعی یعنی همۀ مردم به‌صورت مساوی از مزایای حکومت اسلامی برخوردار شوند و افراد بر اساس لیاقت و شایستگی به پست و مقام برسند، نه بر اساس دین و مذهب و قومیت.

مولانا قهستانی ادامه داد: عدالت سیاسی در اسلام نیز به معنای احترام به حقوق تمام انسان‌ها و اجتناب از دوگانگی در برخورد با افراد است. عدالت سیاسی آن است که آحاد ملت مورد شفقت و مهربانی قرار گیرند و علی‌رغم توجه به منافع مسلمانان، حقوق و منافع غیرمسلمانان نیز به خطر نیفتد. در جهان معاصر کشورهایی مانند آمریکا و اسرائیل برای رسیدن به منافع خود و تصاحب سرمایۀ دیگران، کشورها و ملت‌ها را مورد تهاجم نظامی و اقتصادی قرار می‌دهند و انواع جنایات را مرتکب می‌شوند و هر قراردادی را که به نفع‌شان نباشد «وتو» می‌کنند؛ این‌ها مغایر با «عدالت سیاسی» هستند.

 

تمام اقشار ملت ایران در پیروزی انقلاب اسلامی مشارکت داشتند

مولانا حبیب‌الرحمان قهستانی در بخش دیگری از سخنانش در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت خواف، با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: حدود چهل سال قبل کشور شاهد یک تحول عظیم و انقلاب بزرگ بود. اقشار مختلف ملت ایران به رهبری امام راحل برای رسیدن به استقلال، آزادی و کرامت علیه استبداد و دیکتاتوری حکومتی که منحصر به یک خاندان بود قیام کردند و به پیروزی رسیدند.

وی «اتحاد» را عامل پیروزی انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: رمز شکل گرفتن این انقلاب و تداوم آن، اتحاد و وحدت کلمه بود. امام راحل نیز همواره در سخنانش به دو موضوع توجه به مردم و اینکه این انقلاب متعلق به یک گروه و فرقۀ خاص نیست و همۀ ملت در آن شریک هستند تاکید داشتند. لذا در شرایط کنونی نیز باید به این دو موضوع توجه شود.

خطیب جمعه اهل‌سنت خواف در ادامه با اشاره به تلاش قدرت‌های استکباری علیه ملت ایران، افزود: برای فائق آمدن بر مشکلات لازم است که به یکدیگر احترام بگذاریم، همدیگر را تحمل کنیم و در جهت «وحدت عملی» که امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشته و دارند بیشتر تلاش کنیم.

استاد برجستۀ حوزه علمیه احناف خواف در ادامۀ سخنانش به حضور جامعۀ اهل‌سنت ایران در تمام صحنه‌های انقلاب اشاره کرد و گفت: اهل‌سنت ایران از ابتدای انقلاب تا امروز همواره در تمام صحنه‌ها حضور فعال داشته و از مرزهای کشور دفاع کرده‌اند. آنان وفاداری خود را به نظام جمهوری اسلامی نشان داده‌اند و در اتفاقاتی که بعضا در کشور افتاده است حضور نداشته‌اند.

مولوی قهستانی در پایان «توجه به خواسته‌های مشروع اهل‌سنت» را خواستار شد و گفت: متأسفانه علی‌رغم وفاداری اهل‌سنت به وطن و نظام جمهوری اسلامی بعضاً از سوی برخی افراد با برخوردهای سلیقه‌ای مواجه شده و مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند. مسئولین باید به فکر مردم باشند و به خواسته‌های مشروع آنها گوش فرا دهند، باید گلایه‌ها و شکوه‌هایی را که دارند با جان و دل بشوند و در جهت عملی‌کردن آنها اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.