مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از سخنان خود در جمع مردم مؤمن ایرانشهر، جامعه اهل سنت ایران را “ملتی صبور” و “وحدت طلب” توصیف کرد و بر مطالبات و حقوق قانونی اهل سنت از قبیل آزادی مذهبی، احترام به مقدسات و… تاکید کرد.
مولانا عبدالحمید که اوایل هفته گذشته به برخی مناطق مرکزی و جنوبی استان سفر کرده بود، شامگاه شنبه (27 بهمن 1391) در مسجد جامع “نور” ایرانشهر به ایراد سخن پرداخت و خاطرنشان نمود: الحمدلله جامعه اهل سنت ایران ملتی صبور، شکیبا و وحدت طلب هستند و در هیچ زمانی به ملت و مملکت خیانت نکرده و وطن خود را به هیچ کسی نفروخته اند. من در مورد برخی از افرادی که از کشور فراری هستند شنیده ام که استکبار و دشمنان وطن از آنها درخواست خیانت به وطن را نموده اند، اما آنها دست رد به سینه این دشمنان زده و گفته اند که ما وطن فروش نیستیم.
مولانا عبدالحمید تاکید کرد: جامعه اهل سنت که به ملت و به جمهوری اسلامی خیانت نکرده اند، این انتظار را دارند که حقوق آنها رعایت شود و بین شیعه و سنی فرقی وجود نداشته باشد و این مسئله، حق قانونی و منطقی اهل سنت است. انتظار جامعه اهل سنت از علما و مراجع شیعه و در رأس آنان از رهبری انقلاب این است که بر رعایت حقوق اهل سنت توجه خاصی داشته باشند و تبعیضات موجود را برطرف نمایند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به مرزنشینی جامعه اهل سنت ایران خاطرنشان کرد: ما ایرانی هستیم و ایران وطن ماست. اگر امروز جنگی صورت بگیرد، این جامعه اهل سنت است که از مرزها دفاع کرده و به خاطر دفاع از میهن کشته می شوند. ما انسان‏های جنگجو و شجاعی هستیم؛ ما ترسو و ضعیف نیستیم و از وطن خودمان دفاع می کنیم.
ایشان در ادامه تاکید کرد: برخورداری از آزادی مذهبی و سایر حقوق، حق جامعه اهل سنت است. دیدگاه ما نسبت به شیعه و سنی یکسان است. ما با برادران شیعه خودمان احساس اخوت و برادری می کنیم. با هر کسی که خود را به اسلام منتسب می کند و با هر انسانی که به حق و حقوق مسلمانان تجاوز نکرده و با آنها دشمنی ندارند، ما با آنها در بُعد انسانی احساس اخوت می کنیم.
مولانا عبدالحمید یادآور شد: ما خواستار این هستیم که در کشورهایی که برادران شیعه در اقلیت هستند، حقوق آنها رعایت شود. اگر در یک مملکتی بین شیعه و سنی تفاوت وجود داشته باشد و به آنها با دو دید نگریسته شود، خداوند از این قضیه خشنود و راضی نخواهد شد، بلکه الله تعالی زمانی راضی است که مسئولین، علما و… با یک نگاه به ملت نگاه کنند.
مولانا عبدالحمید با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی در منطقه ایرانشهر گفت: الحمدلله در منطقه ایرانشهر شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می کنند و ما تا کنون نشنیده ایم که شیعه و سنی در این منطقه به خاطر مسائل مذهبی با یکدیگر درگیر شده باشند.  

منبع: سنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.