انواروب:
مولوي محمود عبدي استاد حديث حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته خيرآباد پس از تلاوت آيه مباركه«واعبدوا الله ولا تشرکوا به شیئا وبالوالدین احسانا وبذی القربی والیتامی والمساکین والجار ذی القربی والجار الجنب والصاحب بالجنب وابن السبیل وما ملکت ایمانکم/نساء 36 »فرمود: اين حضور در ميعادگاه پروردگار و شركت در نماز جمعه افتخار بسيار بزرگي است براي مؤمنان چرا كه روح و روان انسان با حضور در نماز جمعه تازه مي شود.
الله سبحانه و تعالي در آيه 38 سوره نساء حقوق والدين بر فرزند را متذكر شده مي‌فرمايد: پروردگار را بپرستيد و به او شرك نياوريد و به پدر و مادر نيكي كنيد.
ابتدا دستور مي دهد كه انسان فقط خدا را بپرستد و به ذات او شريك نياورد و بعد از سفارش به حق خودش، توصيه به حق پدر و مادر مي‌فرمايد. در حقيقت پدر و مادر دو نعمت گرانبها هستند كه دعا و تضرع آنها سبب نجات فرزند خواهد شد و نيز سفارش آنها در مورد فرزند مورد قبول واقع مي‌شود.
خطيب جمعه خيرآباد افزود: از ديگر حقوقي كه بر ذمه هر مؤمن است حق همسايگي است حق همسايه آنقدر مهم است كه در روايت آمده است كه صحابه مي‌فرمايند: آنحضرت صلي الله عليه و سلم به قدر نسبت به حق همسايه سفارش و توصيه مي‌كردند كه گمان برديم شايد همسايه از همسايه ارث ببرد.
استاد حديث حوزه در توضيح “ابن السبيل” با اشاره به وجود حوزه علميه و حضور طلاب در روستا فرمود: ابن السبيل كه در قرآن به احسان نمودن به او تاكيد مضاعف شده است كساني هستند كه امروزه خانواده و زندگي خود را ترك كرده و براي فرا گرفتن علوم ديني و ترويج مكتب توحيد در كنار شما آمده اند و از خيلي از امكاناتي كه من و شما بهره منيديم آنها محرومند آنها مصداق بارز ابن السبيل هستند.
همه طلاب و حتي علما مهمانان شما هستند اينها همه چيز را كنار گذاشتند و شب و روز به تلاوت و تدريس قرآن مشغولند يقينا اگر دعا و تضرع همين بندگان نيك خدا نباشد جامعه به تباهي و هلاكت مي رسد .
وي افزود: همه امنيت، رزق و روزي و نور به بركت بندگان صالح و طلاب است مدرسه علوم ديني را در روستاي خود نعمت بدانيم و اگر قدردان آن نباشيم از ما گرفته خواهد شد.
ابن السبيل كه در قرآن به احسان نمودن به او تاكيد مضاعف شده است كساني هستند كه امروزه خانواده و زندگي خود را ترك كرده و براي فرا گرفتن علوم ديني و ترويج مكتب توحيد در كنار شما آمده اند و از خيلي از امكاناتي كه من و شما بهره منيديم آنها محرومند آنها مصداق بارز ابن السبيل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.