مولوي محمود ميرسروري در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد ، ابتدا به تلاوت اين آيه پرداختند:«وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ* وَإِذَا تُتْلَى عَلَيْهِ آيَاتُنَا وَلَّى مُسْتَكْبِرًا كَأَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا كَأَنَّ فِي أُذُنَيْهِ وَقْرًا فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ » […]

 

 

 

مولوي محمود ميرسروري در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد ، ابتدا به تلاوت اين آيه پرداختند:«وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ* وَإِذَا تُتْلَى عَلَيْهِ آيَاتُنَا وَلَّى مُسْتَكْبِرًا كَأَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا كَأَنَّ فِي أُذُنَيْهِ وَقْرًا فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ »

ايشان بعد از شكر و سپاس پروردگار متعال گفت: اين لطف و احسان خداوند بود که با وجود اين همه گناه و نقص در كالبد معنوي ما؛ توفيق داد تا باري ديگر به خانه او بياييم و به بندگي او بپردازيم. در واقع اگر انسان به گذشته ، آينده و كنون خود بينديشد، به این نتيجه مي رسد كه لياقت اين را ندارد كه با خدا سخن بگويد؛ اما خداوند لطف نموده و من و شما را فراخوانده تا به خانه او بياييم و با او سخن بگوييم. و اوست كه مي پذيرد و توفيق عنايت مي كند.

 

وي در ادامه افزود: دنيا محل ابتلاء و آزمايش است و برماست که در چارچوب دين حركت كنیم، بدين معنا كه انسان شرعا اجازه ندارد هر چه بخواهد بخورد يا بنوشد و يا انجام دهد. از همين روست كه گفته اند: دنيا زندان مؤمن است. و از طرفي ديگر، بهشت كافر است؛ چرا كه براي او محدوديتي وجود ندارد و هر چه بخواهد مي كند.

انسان مؤمن بايد در تمام زمينه ها، قوانين و حريم الهي را پاس بدارد و شأن آنها را حفظ نمايد. مسلمان باید بداند كه ايمان بزرگترين نعمت الهي هست كه بدون زحمت به او ارزاني داشته است. از همين رو بايد قدر آن را بداند و سعي كند تا آن را سالم و بي عيب و نقص نگه دارد و دین را به ديگران برساند. فرد معتقد به خدا و قرآن، تمام وجود او پاك است، پاك مي خورد و پاك مي پوشد و پاك مي شنود. اما انسان كافر در تاريكي هاي گمراه كننده بسر مي برد، چرا كه نمي داند چگونه مال پاك كسب كند و چگونه خرج نمايد، چنانچه خداوند مي فرمايد: وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ.

وي درتشريح اين آيه بيان داشت: انسان كافر، مال و دارايي خود را در زمينه چيزهاي پوچ و باطل و بي اساس سرمايه گذاري مي نمايد و بعد از آن، چقدر اهداف ناخوشايند و پليدی دارد که همه آنها گمراه كننده و بازداشتن مردم از راه خداوند است. خداوندي كه بايد به او ايمان آورد و به او معتقد شد. مشركين چرا افسانه های کهن را مي خريدند و يا كنيزك هاي خواننده را مي آورد؟ چون افسانه های کهن و اين كنيزك ها مسئوليتي را متوجه نمي كردند، اما داستان هاي ذكر شده در قرآن براي انسان مسئوليت ببار مي آورد و به او خط و مسير حقيقت را مشخص مي نمايند.

وي در گلايه از رفتار بعضي مردم افزود: متاسفانه بعضي با مشقت كار مي كنند و سرمايه مي اندوزند، اما در مسيري خرج مي كنند كه به جهنمي شدن خود و خانواده شان مي انجامد و در راه هاي غيرضروري و غير جايز هزينه مي كنند و باعث اشاعه فساد و بي حجابي در خانواده شده و پيامدهاي ناخوشايندي براي جامعه و خانواده ببار مي آورد. اثرات منفی این وسایل،  در بلند مدت در خانواده  ظاهر می شود، چنانچه رسول خدا ـ  صلی الله علیه و سلم  ـ ايجاد نفاق بر اثر موسيقي را به رويش يك گياه تشبيه كردند، چرا كه رشد آن طولاني مدت و نامحسوس و زمان بر است. گناه هم كم كم لذت عبادت را از انسان مؤمن مي گيرد و به عشق مجازي مبتلا مي نمايد و تاثيرات منفي بر روان و زندگي فرد مي گذارد و بگونه اي تأثیر می گذارد که به آن عادت مي كند.

متأسفانه مجالس رقص و پايكوبي در بعضی عروسي ها، بسياري از شعائر انساني و مسلماني را زير پا مي گزارد و از ابتدايي ترين پيامدهاي اين مجالس، به وجود آمدن زمینه گناهان زياد  و استعمال موارد روانگردان است که قبح گناه و نیز حيا را از بين برده و بگونه اي مي شود كه فرد، معصيت و نافرماني خداوند برايش عادي و طبيعي مي گردد. و چنان می شود که این شخص فقط با گناه و نافرمانی خدا آرم و خوشحال می شود؛ و بر حال چنين مسلماني بايد گريست.

ايشان خطاب به مردم خيرآباد افزود: اهالي خيرآباد! مبادا بگذاريد كه گسترش و يا برپايي چنين مجالسي در اين روستا، نجابت و دينداري شما را ، زير سوال ببرد. چرا كه برگزراي چنين جلساتي در هر جا مذموم است ولی در خيرآباد مذموم تر است.چرا که خداوند به شما احسان نموده و با برپايي بقعه خير(حوزه انوارالعلوم) در اين روستا، مسئوليت شما سنگين تر شده است. به گوش باشيد و نگذاريد زمينه گناه و فحشاء در اين منطقه فراهم شود. قرآن و حديثي كه در روستاي شما تلاوت و خوانده مي شود، در هيچ جايي از این منطقه خوانده نمي شود، پس حرمت آنها را پاس داريد و قدردان اين لطف باريتعالي در حق خود باشيد. با همكاري با علماء و طلاب اينجا را يك مدينه فاضله بسازيد و بگذاريد ديگران از جام معرفت شما بنوشند.

در زمينه مبارزه با فحشا و گناه همه مسئوليت داريم، بعضي براين باور هستند كه اين كار فقط مخصوص روحانيون و وعاظ  و اهل منبر مي باشد، در حالي كه رسول خدا اين باور را باطل دانسته و فرموده اند: هر كس كه شاهد ارتكاب گناهي است، بايد با دست خود آن را بازدارد و اگر نتواست، با زبان آن را اصلاح نمايد و اگر توانایي انجام اين را ندارد، بايد با قلب آن را بد بداند و اين كمترين درجه ايمان است.

وی در ادامه افزود: همه باید به معنی شهادتین آگاه باشیم و بدانیم که خواسته این کلمه از ما صرف تلفظ نیست، بلکه باید به مقتضای آن جامه عمل بپوشانیم.

ایشان در پایان به تلاش برای کسب درآمد پاک و درست مصرف کردن آن تاکید ورزیدند.