انواروب:مولوی عبدالغفار شیخ جامی امام جمعه روستای خیرآباد در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ، ماه قرآن است فرمود: در حدیث شریف آمده است که رمضان و قرآن برای انسان مؤمن در آخرت شفاعت می کنند.روزه می گوید: با الها! من این شخص را از خوردن و نوشیدن […]

انواروب:
مولوی عبدالغفار شیخ جامی امام جمعه روستای خیرآباد در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ، ماه قرآن است فرمود: در حدیث شریف آمده است که رمضان و قرآن برای انسان مؤمن در آخرت شفاعت می کنند.
روزه می گوید: با الها! من این شخص را از خوردن و نوشیدن در روزها باز داشتم خدایا! شفاعتم را درحق او قبول کن.
قرآن می گوید: یا الله! من خواب را از چشمانش گرفتم، نخوابید و قرآن خواند، در نماز تراویح و نماز تهجد و ساعات دیگر به تلاوت من مشغول شد، خدایا! شفاعتم را در حقش قبول کن.
مولوی شیخ جامی با اشاره به حدیثی دیگر از رسول مکرم اسلام (ص) گفت: روزه سپر است؛ چنانچه در میادین جنگ سپر و سنگر انسان را از آماج حملات دشمن حفاظت می کند این روزه سپری است که در این دنیا انسان را در مقابل شیطان ، نفس و خواهشات نفسانی حفاظت می کند و نیز سپر انسان در روز قیامت در مقابل آتش جهنم می گردد.
امام جمعه خیرآباد یکی دیگر از فوائد روزه را بخشش گناهان دانست و فرمود: هر کس روزه را با اخلاص و نیت صحیح بدارد گناهان صغیره طول سالش بخشیده می شود.
وی افزود: خداوند به روزه دار سه انعام می دهد: قبولی شفاعت روزه در حق روزه دار ،  سپر قرار دادن روزه برای حفاظت روزه دار و مفغفرت و بخشش گناهان روزه دار.
استاد انوارالعلوم حفاظت چشمان را یکی از شروط قبولی روزه بیان داشت و افزود: چشم یا تیری از تیرهای شیطان یا نوری از نورهای رحمان است.
وی حفاظت زبان از غیبت دروغ و سخن چینی را شرط دیگر قبولی روزه دانست و با اشاره به حدیث رسول اکرم گفت: اگر کسی به شما ناسزا گفت بگویید که من روزه دارم و نمی توانم با شما جدال کنم.
مولوی شیخ جامی همچنین حفاظت از گوش و دیگر اعضا و جوارح و نیزاستفاده از غذای حلال در سحری و افطار و همچنین زیاده روی نکردن در خوردن را از دیگر شروط قبولی روزه برشمرد.
وی در پایان از مردم خواست در این ماه به اندازه توان سخاوت و بخشش داشته باشند و به نیازمندان رسیدگی کنند.