مولوی عبدالغفار شیخ جامی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد بعد از تلاوت آیه مبارکه «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِكَ أَن يَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِينَ» به بیان فضایل تعمیر و آبادانی ظاهری و معنوی مساجد پرداخت و گفت: در حدیث […]

مولوی عبدالغفار شیخ جامی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد بعد از تلاوت آیه مبارکه «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَـئِكَ أَن يَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِينَ» به بیان فضایل تعمیر و آبادانی ظاهری و معنوی مساجد پرداخت و گفت: در حدیث آمده است که کسی که شب یا صبح به مسجد رود، مهمان خداست.

 

وی افزد: در حدیثی دیگر از رسول اسلام (ص) روایت شده است که هفت گروه در روز قیامت در زیر سایه عرش الهی جای می گیرند، یکی از این افراد شخصی است که رابطه قلبی و درونی با مساجد داشته باشد.

روزی پیامبر(ص) درجمع اصحاب نشسته بودند و فرمودند: آیا شما را به چیزی که گناهان را می شوید و درجات را بلند می کند راهنمایی کنم؟ صحابه (رض) عرض کردند: حتماً. پیامبر(ص) فرمودند: کامل کردن وضو در سختی ها؛ مثلا در هوا  و آب سرد انسان وضوی کامل بگیرد. زیاد رفتن به طرف مسجد. و انتظار کشیدن نماز بعد از نماز. آنگاه پیامبر(ص) افزودند: این سنگری است که انسان را حفاظت می کند.

در روایتی دیگر آمده است که قوم بنی سلمه خانه هایشان از مسجد دور بود. آنها قصد انتقال به نزدیک مسجد داشتند. خبر به پیامبر(ص) رسید. فرمود: در منطقه خود بمانید. ثواب قدم هایی که به طرف مسجد برمی دارید نوشته می شود.

حضرت انس در روایت قدسی از پیامبر(ص) نقل می کند که فرمودند: خداوند متعال می فرماید: گاهی می خواهم قومی را هلاک کنم، اما به چند علت از تصمیمم منصرف می شوم. 1ـ می بینم در بین این مردم خیرین مسجدساز هستند. 2ـ می بینم به خاطر من با یکدیگر محبت می کنند. 3ـ در بینشان الله الله گویانی در دل شب می یابم.

ابودرداء در نامه‌ای به سلمان فارسی (رض) می فرمایند: ای سلمان! بیشتر وقتت را در مسجد بگذران، چرا که از پیامبر(ص) شنیدم که فرمودند: مسجد خانه خداست و خداوند به کسانی که با مسجد تعلق و رابطه دارند ۴ انعام می هد.

۱ـ مورد رحم خداوند قرار می گیرند.

2ـ در زندگی آرامش می یابند.

3ـ  از پل صراط سریع عبور می کنند.

4ـ خداوند از آنان راضی می شود.

عبدالله بن مسعود(رض) می فرمایند: مساجد خانه خدا هستند. کسی که به خانه‌ای برود اکرام می‌شود. خداوند مهمانانش را به نحو احسن پذیرایی می کند.

ابوسعید خدری می فرمایند: خدا با کسانی دوست است که با مسجد دوستند.

پیامبر(ص) می فرمایند: بهترین مکانها در نزد خداوند مساجد هستند. باید بکوشیم که بهترین مکان را آباد کنیم.

در حدیث دیگری آمده که در قیامت خداوند می فرماید: همسایگان من کجایند. سوال می‌شود: همسایگان شما کی هستند؟ خداوند می فرماید: کسانی که مساجد را آباد می کنند.

مولوی شیخ جامی در پایان گفت: برای آرامش خود مساجد را آباد کنیم. از مال ، جان و وقت خود برای آبادی مسجد مایه بگذاریم.

اگر فرصت خدمت به مسجد فراهم شد با شوق و علاقه انجام دهیم. ببینیم در مسجد چه کمبود ظاهری و معنوی وجود دارد آن را جبران کنیم.