مولوی عبدالغفار شیخ جامی امام جمعه خیرآباد در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته روستا، بعد از تلاوت آیه و حدیث «ان الدین عندالله الاسلام» و « بنی الاسلام علی خمس:شهادة ان لااله الا الله …» پیرامون شهادت « لا اله الاالهی» به ایراد سخن پرداخت.

وی «لا اله الا الله» را از مهمترین ارکان عقدیتی مسلمانان دانستند، زیرا ایمان به کلمه توحید، قیمت دهنده همه اعمال است. و افزود: مسلمان باید باور و اعتقاد داشته باشد که خداوند از هرعیبی پاک و مبرّاست و صمد و بی نیاز است.  برای خداوند اولاد، پدر و مادر نبوده و نمی باشد.«و قالو اتخذ الله ولداَ سبحانه بل له ما في السموات والأرض کل له قانتون» کسانی گفتند:خداوند برای خویش فرزند انتخاب نموده است .خداوند پاک است ـ از اینکه فرزندی به او نسبت می دهند، زیرا فرزند برای این است که نیاز های شخص را برطرف کند و انسان به آن احتیاج دارد در حالی که خداوند نیازی به آن ندارد، لذا از این نسبت دروغ ـ پاک ومبرّا است بلکه برای اوست آنچه در آسمانها و زمین است همه برای او فرمانبردارند.«یا ایها الناس انتم الفقرا إلي الله و الله هو الغنی الحمید» ای مردم همه شما به خداوند نیازمندید و خداوند بی نیاز است.
مولوی شیخ جامی با استناد به آیه قرآن گفت:وقتی خداوند درِ رحمت را برای شخصی بگشاید اگر تمام قدرتها جمع شود وخواسته باشند آن را ببندند نخواهند توانست و اگر در رحمتش را بر شخصی ببندد تمام قدرتها نخواهند توانست گرهی از کار او بگشایند. زیرا که قدرت واقعی ازآنِ خداست.
استاد حوزه علمیه انوارالعلوم گفت: باید باور وعقیده مسلمان این باشد که علم کامل، مختص ذات خداست. زیرا تمام علوم در مقابل علم خداوند هیچ است؛ چنانچه حضرت موسی(ع) درمورد علم خداوند از حضرت خضر(ع) سؤال نمودند، حضرت خضر درجواب فرمودند: ای موسی! همانطور که اگر گنجشکی قطره ای آب از دریا بردارد، هیچ کمی ای در آن نمی آید همینطور علم خداوند نسبت به علوم دیگر به منزله دریاست.
نیز اعتقاد مسلمانان این است که الله از همه چیز آگاه است هرچه در کائنات رخ می دهد. سردی و گرمی، موت وحیات وتمام حالات همه و همه به امر خداوند است.
 سرورانم! ذاتی که همه این صفات را دارد باید عظمت و محبتش را در قلبهایمان بیاوریم تا اینکه حلاوت و شیرینی ایمان را بچشیم.دعا کنیم که خداوند ما را به سوی خیر راهنمایی فرماید و از تمام شرارت ها حفاظت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.