مولوی عبدالغفار شیخ جامی در مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد گفت: سخنان بنده در این هفته دنباله سخنان هفته های گذشته ـ در مورد تربیت فرزندان ـ است.وی افزود: چنانچه قبلا گفته شد، علل انحراف فرزندان زیاد است از جمله فقر، اختلاف والدین، طلاق؛ و راه پیشگیری از طلاق را اینگونه بیان داشتیم که […]

مولوی عبدالغفار شیخ جامی در مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد گفت: سخنان بنده در این هفته دنباله سخنان هفته های گذشته ـ در مورد تربیت فرزندان ـ است.
وی افزود: چنانچه قبلا گفته شد، علل انحراف فرزندان زیاد است از جمله فقر، اختلاف والدین، طلاق؛ و راه پیشگیری از طلاق را اینگونه بیان داشتیم که اولا: والدین در خانه اوامر الهی را انجام دهند، راه حل دیگر آن است که حقوق یکدیگر را رعایت نمایند؛ چرا که تضییع حقوق به مرور زمان بر رابطه آنان تاثیر منفی می گذارد و منجر به طلاق می شود.
این نکته را هم باید همواره توجه داشته باشند که طلاق آخرین راه حل اختلافات است، نه اولین آن. لذا مرد باید قبل از طلاق، راه هایی را که قرآن توصیه کرده است امتحان نماید و اگر نتیجه ندا د ـ که یقینا نتیجه خواهد داد ـ متوسل به راه اخری، یعنی طلاق شود. خداوند آن راه ها را اینگونه بیان می کند: «وَاللَّاتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ  فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلَا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبِيلًا إِنَّ اللَّـهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا . وَإِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَيْنِهِمَا فَابْعَثُوا حَكَمًا مِّنْ أَهْلِهِ وَحَكَمًا مِّنْ أَهْلِهَا إِن يُرِيدَا إِصْلَاحًا يُوَفِّقِ اللَّـهُ بَيْنَهُمَا  إِنَّ اللَّـهَ كَانَ عَلِيمًا خَبِيرًا» اولین کارِ مرد برای جلو گیری از جدایی آن است که در صورت مشاهده نافرمانی زن، او را نصیحت نماید، اگر کارگر نیفتاد ـ جهت تنبیه ـ او را در رختخواب تنها بگذارد و در مرحله بعد، او را اندکی تنبه بدنی نماید و اگر این راه هم مفید واقع نشد، حَکَمی را از جانب هر دو طرف (از خویشاوندان مرد و زن) برگزینند تا بین آنها فیصله نمایند و بعد از آن که هیچ راهی برای ماندن و زندگی مشترک نداشتند، علاج و چاره را در طلاق بجویند، چرا که پیامبر می فرماید: بدترین حلال خدا طلاق است. اصلا فلسفه وجود طلاق در شریعت همین است که وقتی راهی دیگر برای ادامه زندگی نبود، طلاق داده شود نه اینکه شوهر به مجرد اینکه خشم گرفت زنش را طلاق دهد، حتی شریعت اینقدر محتاط است که دستور می دهد اول زن را یک طلاق بدهد چرا که اگر قصد ادامه زندگی را داشتند، بتوانند دوباره پیوند زناشوئی را ادامه دهید.
در روایت آمده است که شیطان بزرگ هر روز از شیاطین دیگر می پرسد که برای گمراهی مردم چه کردید؟ هر کس جوابی می دهد. و بهترین جوابی که از شیاطین می شنود این است که شیطانی می گوید: بین زن و شوهری جدایی انداختم. شیطان بزرگ از این عمل بسیار خوشحال می گردد.
مولوی شیخ جامی گفت: چهارمین علت انحراف فرزندان، بیکاری است. بیکاری معضل بزرگی است که سبب خرابی و انحراف جوانان می شود. جوان مسلمان باید بکوشد تا کاری برای خود دست و پا کند، اما اگر اوقات فراغتی داشت باید با عبادت خدا آن را پر نماید. نیز مطالعه و دانش اندوزی راه دیگر فرار از بیکاری است. البته مشغول شدن به ورزش هم می تواند انسان را از انحراف نجات دهد، هنرآموزی نیز راه دیگری است برای حفاظت از معضل بیکاری.