مولوی عبدالمالک، استاد مدرسه دینی اشاعة التوحید زاهدان در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته روستای خیرآباد بعد از تلاوت آیه مبارکه «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ  وَاتَّقُوا اللَّـهَ لَعَلَّكُمْ تُرْ‌حَمُونَ » گفت: دو نوع حق وجود دارد 1ـ حق الله 2ـ حق الناس(حق مردم) . حق الله عبارتند از عبادات از قبیل نماز، روزه و… که انسان موظف است این اعمال را به نحو احسن انجام دهد. و حق الناس که مربوط به معاشرت با انسانها می شود و رعایت حقوق آنان از واجبات دین است.انسان حق ندارد حتی در حق خودش کوتاهی کند. حتی رعایت حقوق حیوانات بر ذمه انسان لازمی است.در روایت آمده است که زن فاحشه ای در حق سگی نیکویی کرد و مستحق بهشت شد و فرد متدیّنی به خاطر ظلم بر گربه ای وارد جهنم شد.و در حدیثی دیگر آمده است «احموا من فی الارض یرحمکم من فی السماء» ، بر زمینیان ترحم کنید، آسمانیان بر شما رحم می کنند.
مسلمان باید نسبت به حقوق همه احساس مسئولیت کند، خصوصا حقوق دوستان و آشنایان و از همه مهم تر نسبت به حقوق برادر مسلمان نباید کوتاهی کند و به برادر مسلمان خود محبت ورزد، اگرچه از نژاد و قبیله ی دیگری باشد، چرا که رنگ و نژاد در اسلام ملاک نیست. حضرت صدیق اکبر، بلال حبشی را که غلامی سیاه بود خریده و در راه خدا آزادش می کند و با او محبت و دوستی می نماید. صحابه الگو و راهنمای ما هستند. انصار چطور با مهاجرین ابراز محبت و دوستی می کنند، مال و جان خود را تقدیم آنان می کنند. ما باید ایثار و ازخودگذشتگی را از آنان بیاموزیم.
مولوی عبدالمالک افزود: مسلمان باید احترام دیگران را داشته باشد، به آنان ظلم نکند، خیانت نکند، مال ، جان و آبرویشان را محافظت نماید. پیامبر ـ صلی الله علیه و سلم ـ از اصحاب سوال نمودند: مفلس کیست؟ عرض شد: کسی که درهم و دینار ندارد. فرمودند: خیر! مفلس کسی است که در روز قیامت با اعمال صالح نزد خداوند حاضر شود اما به خاطر بدرفتاری با مردم، نیکی هایش به دیگران داده می شود و گناهان آنان به وی داده می شود و در نتیجه مستحق جهنم می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.