انواروب:
سخنران این هفته نماز جمعه روستای خیرآباد جناب مولوی عبدالواحد علی بائی(مؤمنی) استاد حوزه علمیه انوارالعلوم بود.
محور اساسی صحبت ایشان دو رویداد مهم صدر اسلام، یعنی غزوه بدر و احد بود.
ایشان بعد از تبیین زوایای این دو حادثه مهم، از رشادتهای صحابه کرام رضی الله عنهم در جنگ احد بیان کرده و فرمود: در میان شهداء عموی آنحضرت صلی الله علیه و سلم و سپهسالار شهدا سیدنا حمزه رضی الله عنه نیز بود؛ غم و اندوه شهادت 70 صحابی و شکست و تضعیف روحیه عواملی بود که می توانست آنها را از پای در آورد اما باز هم همچون کوه احد استقامت و بردباری نمودند.
ایشان در ادامه افزود: این جنگ بسیار درد آور و مصائب آن فراوان بود اما باز هم آنحضرت صلی الله علیه و سلم دستور ندادند که اصحاب برای شهدا عزاداری عمومی بگیرند و لباس سیاه بر تن کنند و بر سر و صورت خود بکوبند.  و هرگز برای آنان سالگرد و چهلم و غیره نگرفتند.
وی افزود: ما واقعه کربلا را حادثه ای درناک در تاریخ اسلام  می دانیم و یقین داریم که خانواده و اهل بیت آنحضرت صلی الله علیه و سلم از بهترین انسانها بودند و به همراه رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم به آنها نیز درود می فرستیم.
استاد حوزه انوارالعلوم در پایان افزود: در غزوه بدر ، حنین، احد، و … هرگز سراغ نداریم که برای شهدا سالگرد گرفته شود و قرآن و سنت در روایات فقهی به ما اجازه عزاداری نمی دهد اما در مقابل واقعه کربلا همه مسلمانان متاثرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.