مولوی علیرضا رسولی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد بعد از تلاوت آیه مبارکه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارً‌ا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَ‌ةُ» گفت: همه ما در قبال خانواده های خود مسئولیت داریم.اگر یک خانواده نسبت به فرزند خود بی مسئولیت بود و آن فرزند ناشائست بار آمد، جامعه آلوده می […]

مولوی علیرضا رسولی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد بعد از تلاوت آیه مبارکه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارً‌ا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَ‌ةُ» گفت: همه ما در قبال خانواده های خود مسئولیت داریم.اگر یک خانواده نسبت به فرزند خود بی مسئولیت بود و آن فرزند ناشائست بار آمد، جامعه آلوده می شود و در واقع زیان آن به همه جامعه وارد می شود. به همین خاطر خداوند در کلام خود می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارً‌ا» ، «ای مؤمنان! خود و خانواده خویش را از آتش دوزخی بر کنار دارید که افروزینه‌ی آن انسانها و سنگها است. » و رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ می فرماید: شما در قبال زیردستان خود به منزله چوپان هستید. وقتی گله ای چوپان داشت هر اتفاقی برای گوسفندان بیفتد، مسئولیتش با چوپان است. همین طور انسانها به منزله چوپان برای زیر دستانند. مرد مسئولیت زن، فرزند و سائر اعضای خانواده را برعهده دارد و در روز قیامت از دین و و ایمان آنان از وی سوال خواهد شد.
مولوی رسولی در ادامه حیات دنیا و زندگی را محل آزمایش و امتحان دانست و گفت: ما برای ماندن به دنیا نیامده ایم به همین خاطر رسول الله فرمود: «کن فی الدنیا کانک غریب او عابر سبیل» در دنیا چنان زندگی کن گویا غریب یا مسافری. پس انسان باید برای سرای جاودانه و همیشگی خود برنامه ریزی کند و اسباب معیشتِ با سعادت آن جهان را فراهم آورد.و اگر مال و منال این دنیا سبب ناکام ماندن و نرسیدن به خوشی آن جهان شود نادانی است.
مولوی رسولی راههای صحیح شدن زندگی خود و فرزندان را اینگونه بیان کرد.
اولین قدم برای تربیت اولاد، قبل از ازدواج برداشته می شود.در حدیث است که انسان وقتی زنی را برای ازدواج انتخاب می کند چهار چیزش را مورد نظر قرار می دهد.اول حسب و نسب، دوم زیبایی، سوم مال و منال و چهارم دینداری و پیامبر توصیه می کند که انسان، با زن متدین ازدواج نماید.البته دین ، تنها نماز خواندن نیست، اخلاق نیکو داشتن، جزء دین است. رسول الله می فرماید: اگر سجده برای شخصی غیر خدا جائز بود، من به زنان دستور می دادم شوهران شان را سجده کنند. در حدیث دیگر وارد است که زن تا زمانی که مرد خود را راضی نکند، نمی تواند خدا را راضی کند. پس اولین گام برای صالح شدن فرزندان، انتخاب همسر دیندار که خانواده ای دیندار داشته باشد، است.وقتی فرزند به دنیا آمد، باید تبریک و تهنیت گفت و او را به نزد انسان بزرگواری برد تا چیزی شیرین به دهان او بگذارد و نیز یک اسم نیک و زیبا برای او انتخاب نماید، چرا که اسم بر روی شخص تاثیر می گذارد. رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ شخصی را دید که همواره اندوهگین است، پرسید اسمت چیست؟ نام او هم معنای غم و اندوه بود، رسول الله دستور داد اسمش را عوض کند، چرا که اسم در روحیه تاثیر می گذارد.نیز رسول الله به امت سفارش نموده است که اسم هایی را انتخاب کنید که از اسامی الله یا پیامبران در آن باشد.و کار دیگر پدر این است که فرزند ذکور خود را ختنه کند.
وقتی که فرزند رشد کرد، اولین کلام که به او می آموزیم، کلمه طیبه “لا اله الا الله محمد رسول الله” باشد.مسئولیت دیگر آن است که جلو فرزند، سخنان دروغ و بیهوده گفته نشود، زیرا فرزند از برخورد و اخلاق پدر و مادر متأثر می شود و از همه مهمتر در تربیت اولاد اینکه لقمه حلال به آنان داده و خورانده شود، خداوند، هم انبیاء و هم مومنین را به کسب رزق حلال توصیه نموده است. و نیز باید فرزند را به خواندن نماز امر کرد و در ده سالگی بر اثر غفلت از نماز او را اندکی تنبیه نمود.