مولوی غلام نبی نعمتی در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد گفت: انسان ذاتا به گونه ای آفریده شده است که همواره به دنبال جمع آوری مال و پس انداز کردن آن برای ورثه است و این کار را برای خودش عزت می داند در حالی که خداوند عزت انسان را در تقوی می داند.
مولوی نعمتی افزود: دین اسلام دینی است که انسان را به کسب حلال دستور می دهد و انسان را تشویق به طلب رزق حلال می کند . «إِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُ‌وا فِي الْأَرْ‌ضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّـهِ وَاذْكُرُ‌وا اللَّـهَ كَثِيرً‌ا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» ، «آنگاه که نماز خوانده شد، در زمین پراکنده گردید و به دنبال رزق و روزی خدا بروید و خدای را (با دل و زبان) بسیار یاد کنید، تا این که رستگار شوید.» پس، به دنبال روزی حلال رفتن، عبادت است و چه خوش نصیبند کسانی که از مال حلالی که کسب کرده اند در راه خدا انفاق می کنند.  و از طرفی کسب روزی حرام نه تنها عقاب آخرت را در پی دارد بلکه باعث بی برکتی در رزق و روزی دنیا نیز می شود.
مولوی نعمتی فرمود: کسی که تقوای الهی را پیشه کند، خداوند از جایی که گمانش را هم نمی کند به او روزی حلال می دهد.
حضرت حاتم می فرماید: انسان باید در راه کسب روزی بر خدا توکل کند و توکل چهار قسم است.
1ـ توکل بر مخلوق، کسی که بر مخلوق توکل کند می پندارد که رزق و روزی وی به وسیله آن مخلوق مهیاست.
2ـ توکل بر پول و مال ، کسی که بر پول توکل دارد می گوید: تا پول دارم زندگی من تأمین است.
3ـ توکل بر نیرو و قدرت جسمانی، که انسان بپندار چون از سلامت جسمانی برخوردار است، زندگی اش تأمین است.
این سه نوع توکل، توکل جاهلان است، چون این ها همه احتمال از بین رفتن آنها (دیر یا زود) هست. اما توکلی که بهترین و زوال ناپذیرترین توکل ها است، توکل بر خداست که انسانی که بر او تعالی توکل کند هرگز محتاج دیگران نخواهد شد. پس شایسته است که مسلمان در هر حال برخدا توکل نماید.
استاد انوارالعلوم خیرآباد شکر نعمت را باعث افزایش آن دانست و گفت: انسان باید در مقابل نعمت های خداوند شاکر باشد و شکر نعمت آن است که انسان علاوه برآنکه به زبان شاکر است، اعضای بدن خود را نیز در راه طاعت خداوند استعمال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.