انواروب: «کوتارو یامائوکا» پس از گرویدن به اسلام در سال ۱۹۰۹ میلادی به حج مشرف شد تا اولین مسلمان ژاپنی باشد که به حج تشرف یافته است. به نقل از الوطن، به نظر می رسد داستان نخستین ژاپنی که به پای به خاک عربستان گذاشت، جالب توجه است، او کسی نیست جز […]

 

 

 

انواروب: «کوتارو یامائوکا» پس از گرویدن به اسلام در سال ۱۹۰۹ میلادی به حج مشرف شد تا اولین مسلمان ژاپنی باشد که به حج تشرف یافته است.

به نقل از الوطن، به نظر می رسد داستان نخستین ژاپنی که به پای به خاک عربستان گذاشت، جالب توجه است، او کسی نیست جز « کوتارو یامائوکا» که در سال 1880 در منطقه هیروشیما متولد شد.

 وی به زبان خارجی بسیار علاقه مند بود، به طوری که از مدرسه زبانهای خارجه توکیو فارغ التحصیل شد و پس از آن به دانشگاه زبانهای توکیو رفت. وی هنگام سفر به شهر بمبئی در هند به اسلام گروید و نام خود را به عمر یامائوکا را تغییر داد. پس از آن در سال 1909 برای ادای فریضه حج به عربستان سفر کرد؛ تا اولین مسلمان ژاننی باشد که در عصر جدید حج را ادا کرده و به حرمین شریفین سفر کرده است.

پس از آن، وی سفرهای متعددی به کشورهای عربی از جمله مصر و کشورهای غرب عربی انجام داد و به ترکیه سفر کرد. وی کتابهای متعددی درباره مسلمانان و کشورهای جهان اسلام به نگارش درآورده است، به طوری که امپراتور ژاپن کتاب وی را مطالعه کرده است، و این امر بیانگر اهمیت کتابش است.

یامائوکا کتابی را در 400 صفحه درباره مسئله فلسطین تالیف کرده است؛ وی همچنین یک مسجد در سال 1938 در شهر توکیو احداث کرد.

زندگی جدی مسلمانان در ژاپن با ورود صدها مهاجر مسلمان تركمنی، ازبكی، تاجيكی، قرقيزی و قزاق از آسيای ميانه و روسيه در جريان انقلاب بولشويك در جنگ جهانی اول آغاز شد. به اين مسلمانان در ژاپن پناه داده شد و آنان در شهرهای مختلف اين كشور سكنی گزيدند. پس از اقامت اين مسلمانان در ژاپن، برخی مردم ژاپن در اثر ارتباط با آنان به دين اسلام روی آوردند. پس از افزايش تعداد مسلمانان در اين كشور، مساجد متعددی در نقاط مختلف ژاپن ساخته شد كه مهم‌ترين آن‌ها مسجد «كوبه» است كه در سال 1935 ساخته شد. در حال حاضر حدود 30 تا 40 مسجد و بيش از 100 مصلی در ژاپن برای استفاده مسلمانان وجود دارد. در جريان جنگ جهانی دوم و حمله ژاپن به چين و كشورهای آسيای جنوب شرقی بسياری از ژاپنی‌های مسلمان شده به اين كشور بازگشتند و اولين سازمان اسلامی ژاپن با عنوان اتحاديه مسلمان ژاپن را در سال 1953 تأسيس كردند. عمر ميتا، پس از مرگ صادق ايمائيزومی، رئيس اين سازمان شد و ترجمه ژاپنی قرآن كريم به همراه متن عربی آن را در سال 1972 ارائه كرد.
منبع: شبستان