انواروب: مایکل اچ هارت (به انگلیسی: Michael H. Hart) (متولد ۲۸ آوریل ۱۹۳۲، نیویورک) فیزیک دان، ریاضی دان (دانشگاه کورنل)، دکترای اخترفیزیک (دانشگاه پریستون)، حقوق دان، کارشناس علوم کامپیوتر، یهودی معتقد و آمریکایی است. وی فارغ‌التحصیل دبیرستان علوم برونکس است و سه کتاب دربارهٔ تاریخ نوشته‌است.   یکی از مهمترین کتاب‌هایش کتاب «صد» است، کتابی […]

انواروب: مایکل اچ هارت (به انگلیسی: Michael H. Hart) (متولد ۲۸ آوریل ۱۹۳۲، نیویورک) فیزیک دان، ریاضی دان (دانشگاه کورنل)، دکترای اخترفیزیک (دانشگاه پریستون)، حقوق دان، کارشناس علوم کامپیوتر، یهودی معتقد و آمریکایی است. وی فارغ‌التحصیل دبیرستان علوم برونکس است و سه کتاب دربارهٔ تاریخ نوشته‌است.

 

یکی از مهمترین کتاب‌هایش کتاب «صد» است، کتابی که در آن به رتبه‌بندی مؤثرترین چهره‌های تاریخ پرداخته است.

هارت، این کتاب را در سال ۱۹۷۸ منتشر کرد و در سال ۱۹۹۲ ویرایش دوم آن به چاپ رسید. این کتاب تا کنون بیش از 600 هزار جلد در سرتاسر دنیا فروش داشته و به 15 زبان هم ترجمه شده است. کتاب مذکور رتبه بندی ۱۰۰ شخص می‌باشد، که بر طبق نظر هارت، بیشترین تاثیر را در تاریخ بشری داشته‌اند.

در این کتاب حضرت محمد  ـ صلی الله علیه و سلم ـ  پیامبر اسلام رتبه نخست را دارد. آیزاک نیوتن و عیسی مسیح نیز در رتبه‌های دوم و سوم جای دارند. از چهره‌های ایرانی این صد نفر می‌توان به مانی (در رتبه ۸۳) ، کوروش بزرگ (در رتبهٔ ۸۷) و زرتشت (در رتبهٔ ۹۳) اشاره‌نمود.

اولین شخصی که در لیست هارت قرار گرفته به عنوان رتبه اول، پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی ـ صلی الله علیه و سلم ـ می‌باشد. هارت اظهار کرده که محمد بن عبدالله، “به شکل اعلایی موفق” بوده (Supremely Successful)، هم در بعد مذهبی و هم در ابعاد دیگر. وی همچنین معتقد است که نقش پیامبر اسلام در توسعه و رواج این آیین خیلی فراتر از نقش “شراکتی عیسی مسیح” در توسعه مسیحیت اثر گذار بوده است.

او توسعه مسیحیت را به «پولس» نسبت می‌دهد، که نقش اساسی در انتشار مسیحیت ایفا کرده.

ویرایش ۱۹۹۲ تنزل رتبه چند شخصیت مرتبط با کمونیسم مثل لنین و مائو، و اضافه شدن گورباچف را شامل می‌شود.

هارت در کتابش علت ِ انتخاب پیامبر اسلام به عنوان تاثیرگذار ترین شخصیت تاریخ را در چند مولفه بیان می کند :

یک . اصلاح طلب ِ اجتماعی

دو . سیاستمدار

سه . بشر دوست

چهار . بازرگان

پنج . فیلسوف

شش . سخنور

هفت . قانون گذار

هشت . رهبر نظامی

 

خلاصه توضیح مایکل هارت در مورد انتخاب پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و سلم ـ به عنوان تاثیر گذارترین شخصیت در تاریخ بشریت به شرح ذیل است:

 

“انتخاب من، به عنوان بالاترین جایگاه در این لیست جهانی (یعنی محمد) ممکن است بعضی افراد را شگفت زده کند و همچنین ممکن است مورد پرسش دیگران واقع شود، اما او تنها مرد تاریخ است که در ابعاد معنوی و مادی به شکل خارق العاده ای موفق (Supremely Successful) بوده است. محمد یکی از بزرگترین ادیان تاریخ را پایه گذاری و ترویج کرد و رهبرسیاسی تاثیر گذاری شد. امروز، سیزده قرن پس از وفاتش، نفوذ او همچنان نیرومند و فراگیر است.

مانند تمام مذاهب، اسلام تاثیر عظیمی بر زندگی پیروانش گذاشته است. و بدین دلیل است که بنیانگذاران مذاهب بزرگ جهان در این کتاب به شکل برجسته‌ای به حساب آمدند.

از آنجایی که به شکل خیلی قاطع تعداد مسیحیان دو برابر مسلمانان جهان است، اینکه رتبه «محمد بن عبدالله» از «عیسی بن مریم» بالاتر است ممکن است عجیب به نظر برسد. دو دلیل اصلی برای این تصمیم وجود دارد:

اول اینکه، نقشی که محمد در توسعه اسلام ایفا می‌کند به مراتب مهم‌تر از نقشی است که عیسی مسیح در توسعه مسیحیت ایفا کرد.

اگر چه مسیح مسئول اخلاقیات و احکام اخلاقی مسیحیت به شمار می‌رود.(تا آنجایی که این مذهب متفاوت از یهودیت می‌گردد). پولس توسعه دهنده اصلی الهیات در مسیحیت می‌باشد، با توجه به نقش کلیدی ایشان (پولس) در تشویق دیگران برای گرویدن به دین جدید مسیحیت، و همچنین که او نویسنده بخش بزرگی از کتاب عهد جدید می‌باشد.

محمد، به هر حال مسئول هر دو بخش الهیات دین اسلام و همچنین اخلاقیات اصلی و اصول اخلاقی دین اسلام می‌باشد. به علاوه ایشان نقش کلیدی در گرویدن به دین جدید اسلام و همچنین بنانهادن شیوه‌های مذهبی دین اسلام را داشته‌اند. علاوه بر این، ایشان نویسنده کتاب مقدس مسلمانان هستند،( تذکر: این، اعتقاد هارت است، در حالی که بدون هیچ شکی قرآن کلام خداست که آن را بر پیامبر ـ صلی الله علیه و سلم ـ نازل کرده است) قرآن، مجموعه از مشاهدات درونی که بنابر اعتقاد محمد توسط خداوند برای ایشان به طور مستقیم آشکار شد. بیشتر این گفتارها، کم و بیش، در زمان حیات پیامبر گردآوری شد وبه صورت معتبری با فاصله نه چندان زیادی پس از وفات پیامبر جمع آوری شدند.

بنابراین قرآن ، به صورت بسیار نزدیک، بسیاری از عقاید و آموزه‌های محمد را بیان می‌کند.

هیچ گردآوری مفصلی مانند این (قرآن) از تعلیمات عیسی مسیح باقی نمانده است.

از آنجایی که قرآن حداقل به اندازه انجیل که برای مسیحیان مهم است، برای مسلمانان مهم می‌باشد. اثرگذاری محمد به واسطه قرآن عظیم است. و احتمالا به خاطر این است که تاثیر نسبی محمد بر اسلام از تاثیر مشترک پولس و عیسی بر مسیحیت بیشتر است. و در بعد مذهبی این چنین به نظر می‌رسد که تاثیر محمدهم بر تاریخ بشر مانند عیسی است.

در حقیقت به عنوان نیروی محرکه پیروزی اعراب، ایشان می‌تواند به عنوان تاثیرگذارترین رهبر تمام زمانها رتبه بسیار خوبی بگیرد…

پیروزی‌های اعراب قرن هفتم، نقش بسیار مهمی در تاریخ بشریت بازی کرده است که تا روزگار کنونی هم ادامه دارد.

این ها باعث شده من احساس کنم که محمد مستحق قرار گرفتن به صورت انفرادی به عنوان تاثیر گذارترین شخص تاریخ بشریت باشد.”

 

گردآوری: حسین سلیمان پور