کمیته بین المللی صلیب سرخ در مورد گسترش درگیری های مالی و آوارگی شمار بیشتری از غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد.به گزارش انواروب، به نقل از مهر، مرکز و شمال مالی از ابتدای سال میلادی گذشته در تب بحران بوده است. این در حالی است که غیرنظامیان، همچنان از آثار این درگیری ها که در هفته‌ […]

کمیته بین المللی صلیب سرخ در مورد گسترش درگیری های مالی و آوارگی شمار بیشتری از غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد.
به گزارش انواروب، به نقل از مهر، مرکز و شمال مالی از ابتدای سال میلادی گذشته در تب بحران بوده است. این در حالی است که غیرنظامیان، همچنان از آثار این درگیری ها که در هفته‌ گذشته وارد مرحله‌ جدیدی شده‌ رنج می‌برند. بر این اساس مردم در مناطقی که تحت تأثیر درگیری‌ها هستند به‌ویژه در مالیِ مرکزی، از خانه‌هایشان به قصد یافتن اماکن امن می گریزند.
“فیلیپ مونینگونگو” رئیس نمایندگی فرعی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در موپتی می‌گوید: بیش از 550 نفر از شهر کونا و مناطق حومه‌ آن به سواره گریخته‌اند. برخی از این افراد به طرف دیگر رود نیجر گریخته‌اند درحالی‌که دیگران ماندن در شهر را انتخاب کرده‌اند.
به گفته وی نگرانی زیادی در مورد سرنوشت غیرنظامیانی که در شهرهای کونا و دیابالی باقی مانده‌اند وجود دارد. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت صلیب سرخ مالی که در حال حاضر به هچ‌یک از این شهرها دسترسی ندارند، تلاش می‌کنند تا نیاز به کمک‌های بشردوستانه در روستاهای نزدیک به محل درگیری را ارزیابی کنند.
در همین رابطه “ژان‌- نیکلا مارتی” رئیس نمایندگی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ برای مالی و نیجر گفت: اولویت ما کمک به زخمیان و آوارگان است. ما همچنین از نزدیک آسایش مردم عادی را تحت نظر خواهیم داشت و سعی خواهیم کرد تا از رفتار بشردوستانه با زخمیان و رزمندگان اسیرشده اطمینان یابیم.
در مرکز و شمال مالی نیز این سازمان همکاری نزدیکی با جمعیت صلیب سرخ مالی و داوطلبان آن دارد. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در حدود 100 کارمند در شهرهای موپتی،گائو، کیدال و تومبوکتو دارد.
کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر از نزدیک اوضاع پناهندگان را در کشورهای همسایه به‌خصوص در موریتانی، الجزائر و بورکینافاسو زیر نظر دارند.