برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت نموده و نماز های پنجگانه را در اوقات شان به جماعت ادا نمایید، زکات دارایی هایتان را بپردازید، روزه رمضان را از دست مدهید و تلاش کنید تا شب قدر را دریابید! برادران حاجی ام! همان گونه که در ایام حج عادت کرده بودید تا  از […]

 

 

برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت نموده و نماز های پنجگانه را در اوقات شان به جماعت ادا نمایید، زکات دارایی هایتان را بپردازید، روزه رمضان را از دست مدهید و تلاش کنید تا شب قدر را دریابید!

برادران حاجی ام! همان گونه که در ایام حج عادت کرده بودید تا  از بدکاری، فسق و مجادله ی بیهوده دور باشید، حرص بورزید که تمام زندگی تان ازین آفت ها سالم بماند.

برادران حاجی ام! مشکل نیازمندان، فقیران، معلولان، بیوه زنان و یتیمان را برطرف کنید، همان گونه که در ایام حج به دنبال چنین کار های بوده اید.

برادران حاجی ام! نفس های خویش را پاک کنید تا نفس های با اطمینان، خشنود و فروتن داشته که در آن هیچ بد بینی، حسد، کینه و دشمنی راه نیابد.

برادران حاجی ام! باید همیشه زبان تان با یاد الله متعال تر و تازه باشد، همان گونه که در اماکن مقدسه به تلبیه، دعا و ذکر پروردگار مشغول بودید.

برادران حاجی ام! باید قلب های تان از کینه ها و کدورت ها پاک و سالم باشد؛ لذا به دیدار خویشاوندان بروید، پیوند خویشاوندی را بر قرار داشته باشید، به همسایه ها رسیدگی کنید و  با یاران و دوستان خویش ارتباط بر قرار نمایید.

برادران حاجی ام! بازگشت تان از حج مبارک باد، از الله متعال می خواهیم به گونه ای بر گشته باشید که پروردگار تان وعده کرده بود که تمام گناهان تان آمرزیده شده باشد و از گناه پاک باشید چنانچه که از مادر تولد شدید؛ لذا به دنبال گناهان و معاصی نروید.

برادران حاجی ام! الله متعال طاعت ها و  نیکی ها و اعمال نیک تان را  قبول نماید و تلاش نمایید تا اعمال تان خالص به خاطر رضایت الله متعال باشد.

برادران حاجی ام! اطفال و کودکان را از راهنمایی، تربیت و الگوی نیکو محروم نسازید تا حج و مقاصد آن را حس نمایند.

برادران حاجی ام! فضایل و منافع حج را غنیمت بشمارید و تلاش کنید تا حال و هوای حج به زودی از زندگی تان محو نگردد.

برادران حاجی ام! پروردگار تان را سپاسگزاری کنید که برای شما توان داد و وسایل و امکانات آماده گردید تا به راحتی توانستید مناسک حج را ادا نمایید.

برادران حاجی ام! در روز های حج به صبر، تحمل مشکلات، صفای روح، بلندی نفس و اخلاق پسندیده عادت کردید؛ این ارزش ها را از دست نداده و آن ها را چراغ ادامه زندگی خویش قرار دهید.

برادران حاجی ام!‌ حج بزرگترین کنگره انسانی است، روز محشر و قیامت را به یاد آورید که مردم برهنه اند و غرق عرق می باشند.

برادران حاجی ام!‌ این مژده های قرآنی تقدیم تان باد! الله متعال از زبان ابراهیم خلیل می فرماید: (رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَیْنَا إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ) {128}) (البقرة) ای پروردگار ما ! چنان كن كه ما دو نفر مخلص و منقاد ( فرمان ) تو باشیم و از فرزندان ما ملّت و جماعتی پدید آور كه تسلیم ( فرمان ) تو باشند و طرز عبادات خویش را ( در كعبه و اطراف آن ) به ما نشان بده و ( اگر نسیان و لغزشی از ما سر زد ) بر ما ببخشای ( و در توبه را بر رویمان باز گذار ) ، بی گمان تو بس توبه پذیر و مهربانی . (ثُمَّ لْیَقْضُوا تَفَثَهُمْ وَلْیُوفُوا نُذُورَهُمْ وَلْیَطَّوَّفُوا بِالْبَیْتِ الْعَتِیقِ {29}  ذَلِكَ وَمَن یُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَیْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ) (الحج) بعد از آن باید آلودگیها ( و چرك و كثافت و زوائد بدن همچون مو و ناخن ) را از خود برطرف سازند و به نذرهای خویش ( اگر نذر كرده اند ) وفا كنند و خانه قدیمی و گرامی ( خدا ، كعبه ) را طواف نمایند .  آن ( چیزی كه گذشت ، برنامه و مناسك حجّ بود ) و هر كس اوامر و نواهی خدا را ( به ویژه در مراسم و امور مربوط به حجّ ) بزرگ و محترم دارد ، از نظر خدا چنین كاری ( در دنیا و آخرت ) برای او بهتر است . (وَأَذِّن فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوكَ رِجَالاً وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ یَأْتِینَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ {27} لِیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَیَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِی أَیَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ) (الحج).  ( ای پیغمبر ! ) به مردم اعلام كن كه ( افراد مسلمان و مستطیع )، پیاده ، یا سواره بر شتران باریك اندام ( ورزیده و چابك و پرتحمّل ، و مركبها و وسائل خوب دیگری ) كه راههای فراخ و دور را طی كنند ، به حجّ كعبه بیایند ( و ندای تو را پاسخ گویند ) . (آنان به این سرزمین مقدّس بیایند ) تا منافع خویش را با چشم خود ببینند ( و به سود مادی و معنویشان برسند و ناظر فوائد فردی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و اخلاقی حجّ باشند ) ، و در ایّام معیّنی كه ( روز عید قربان و دو و یا سه روز بعد از آن است ، به هنگام ذبح قربانی ) نام خدا را بر چهارپایانی ( همچون بز و گوسفند و شتر و گاو ) ببرند كه خدا نصیب ایشان كرده است .

برادران حاجی ام! مژده های بیشتر نبوی را نیز خدمت تقدیم می کنیم، پیامبر صلى الله علیه وسلم فرمودند: کسی که به این نماز ما – نماز عید –  حاضر شود و همراه ما وقوف نماید و یک روز یا یک شب قبل به عرفات وقوف کرده باشد، حجش تمام شده و حاجتش روا گردیده است.(رواه أصحاب السنن)  رسول الله می فرمایند: به اندازه که خداوند در روز عرفه بندگان را از دوزخ نجات می دهد، به هیچ روز دیگری چنین نیست و  الله متعال نزد فرشتگان با وجود این بندگان خویش افتخار می کند.(رواه مسلم)، هم چنان که می فرمایند: ” کسی که در حالی حج نماید که در آن دچار گناه نشده و به اعمال فاسقانه نپردازد، به گونه پاک بر می گردد که از مادر تولد شده است” (متفق علیه)، در حدیث دیگر می فرمایند: ” پاداش حج مبرور فقط بهشت است” (متفق علیه).

خوشا به حال کسی که حجش قبول شده و حالت زندگی اش بعد از حج دگرگون شده و به بهترین حالت تغییر یافته است.
به قلم: دکتر زيد الرماني
ترجمه : عبدالخالق احسان
منبع: سنت آنلاین