مولانا حبيب الرحمن مطهري مديريت محترم حوزه علميه احناف خواف كه در پنجمين همايش فارغ التحصيلي طلاب حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد ـ تايباد سخن مي گفت، سخنان خود را با حمد و سپاس خداوند و تبريك به فارغ اتحصيلان شروع كرد.
ايشان فرمود: امروزه امت اسلامي از آنجا كه از اخلاق و آداب اسلامي فاصله گرفته است در حالت مطلوبي نيست و وضعيت خوبي ندارد و ازهم پاشيدگي در امت وجود دارد لذا نگراني در ميان امت رواج پيدا كرده است و هر كاري كه غرب ارائه مي دهد مردم ما دوست دارند از آن پيروي كنند و اينها مسائلي هستند كه در ميان امت يأس و نااميدي آورده است.
مسائلي همچون دوري از خدا و دستورات پيامبر(ص) و به دنبال آداب غرب رفتنن همه و همه دست به دست هم داده و امت اسلامي را ضعيف كرده است و دليل آن هم مي تواند بي اعتمادي به خدا باشد زيرا كساني كه به خدا توكل داشته باشند چنين مسائلي گريبان گير آنان نيست و اينها همه نتيجه ضعف ايمان و بي توكلي به خداوند است.
وي با اشاره به حديثي از پيامبراكرم (ص) گفت:رسول خدا همه نابساماني هايي كه در امت به وجود آمده است را پيش گويي كرده است. چنانچه حضرت ثوبان (رض) روايت مي كند كه رسول اكرم(ص) فرمودند: “يوشك ان تدعي عليكم كما تدعي الاكلة الي قصعتها” روزي فرا خواهد رسيد كه كفار بر شما هجوم آورده همديگر را بر عليه شما دعوت دهند چنانچه كسي ديگران را بر سفره و مهماني خود مي خواند و دعوت مي كند. “قال قائل ومن قلة نحن يومئذ” آيا آن روز عدد ما كم است؟ “قال بل انتم يومئذ كثير و لكنكم غثاء كغثاء السيل” شما آن روز زياد خواهيد بود اما همانند كف روي رودخانه سست و بي بنياد مي شويد و خوف و هيبت شما را خداوند از دل دشمنان شما خواهد برد و ترس را بر قلوب شما خواهد انداخت و “وهن” در دل شما خواهد آمد. پرسيدند “وهن” چيست؟ پيامبر (ص) فرمودند: حبت دنيا و كراهيت مرگ.
ايشان به حديثي ديگري از پيامبر(ص) اشاره كرد كه پيامبر (ص) فرمودند: زماني كه امت من دنيا را بزرگ بشمارند هيبت آنان از قلوب بيرون خواهد شد و اگر امر به معروف را ترك كنند از بركات وحي محروم خواهند شد و زماني كه همديگر را دشنام دهند از نظر رحمت خداوند خواهند افتاد.
مولوي مطهري افزود: امروزه بسياري از منكرات در جامعه وجود دارند كه كسي حاضر نيست براي برطرف كردن آنان كاري بكند و اقدامي انجام دهد. اين مسائل باعث شده است كه عزت از اين امت برداشته شود در حالي كه زماني بود كه از اسم مسلمانان لرزه بر اندام دشمنان مي افتاد و اگر ما مي خواهيم دوباره اين عزت و سربلندي ايجاد شود بايد بر خدا توكل بكنيم و به صدر اسلام برگرديم و از همه مهمتر بايد اتحاد و همبستگي بين امت اسلامي حفظ شود همانطور كه خداوند در قرآن مي فرمايد: شما امت واحده هستيد و من خداي شما هستم.
امروز مسلمانان به جاي اينكه پشتيبان همديگر باشند به جان هم افتاده اند و گرفتار اختلاف شده اند اين اختلاف را چه كساني ايجاد مي كنند؟ كساني كه مي خواهند در بين مسلمانان اتحاد و يكپارچگي نباشد.
امروز يهود تمام امكانات زندگي را از مردم مظلوم غزه گرفته است و سازمان ملل نتوانسته است در محكوميت حمله به كاروان آزادي حتي يك قطنامه صادر كند لذا اين را بايد بدانيم كه عزت فقط با اتحاد و همدلي به دست مي آيد و تفرقه سم مهلكي است كه امت را تباه مي كند.
وي بيان داشت: ما امروز نياز به وحدت عملي داريم بايد وحدت از شعار به عمل تبديل شود و يكي از مهمترين راه هاي رسيدن به اين هدف احترام به مقدسات يكديگر است و اينكه احساسات يكديگر را در منابر، جرايد، صدا و سيما و روزنامه ها خدشه دار نكنيم .
مولوي مطهري به فرمايشات مقام معظم رهبري در كرمانشاه اشاره كرد كه فرمودند: مقدسات هر گروه براي خودشان محترم و توهين كرن به آن شرعا حرام است . و افزود: ما بايد به اين گفته هاي مقام رهبري جامه عمل بپوشانيم.
مولوي مطهري با اشاره به شايسته سالاري از مسئولين خواست كه از نخبگان اهل سنت در مناصب مختلف استفاده شود و فرمود: يكي از مسائلي كه باعث وحدت مي شود شايسته سالاري است لذا بايد از نخبگان اهل سنت در مناصب مختلف استفاده شود و كار گرفته شود.
وي همچنين خواستار پيگيري و بهبود وضع اقتصادي و معيشتي مرزداران غيور اهل سنت شد و افزود: الحمد لله گرچه تلاشهايي در اين زمينه صورت گرفته است اما باز هم بايد سعي شود بيشتر در اين زمينه تلاش شود.
وي مسجد را باعث افتخار نظام دانستند و خواهان عدم محدوديت در توسعه مساجد در مناطق مورد نياز شد.
مديريت محترم حوزه علميه احناف خواف با استناد به بند 12 قانون اساسي، اهل سنت را در انجام امور مذهبي خود آزاد دانست و با اشاره به طرح به اصطلاح ساماندهي مدارس آن را مداخله در امور مذهبي اهل سنت بيان داشت و خواهان دوام استقلال مدارس علوم ديني اهل سنت شد و گفت:بنده سخني از آيت الله جواد آملي خواندم كه فرمود: دولت حوزوي فخر و حوزه دولتي عيب است و نيز بسياري از مراجع عظام شيعه با دولتي شدن حوزه هاي علميه مخافند همچنين چندي پيش آقاي لاريجاني هم گفتند: به حوزه هاي علميه كمك شود اما نبايد در مسائل آنها دخالت شود.
مولوي مطهري در پايان از همه برگزاركنندگان اين همايش تشكر و قدرداني نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.