انواروب:نیروهای نظامی و انتظامی مصر روز جمعه (۱۲ مهر – چهارم اکتبر) برای متفرق کردن معترضان بارها از گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی استفاده کردند تا از ورود آنها به میدان تحریر جلوگیری کنند.گزارشگران می‌گویند که هر چهار کشته شده درگیری‌های روز جمعه از طرفداران محمد مرسی و اخوان المسلمین بوده اند.محمد مرسی، رئیس جمهور […]

انواروب:نیروهای نظامی و انتظامی مصر روز جمعه (۱۲ مهر – چهارم اکتبر) برای متفرق کردن معترضان بارها از گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی استفاده کردند تا از ورود آنها به میدان تحریر جلوگیری کنند.
گزارشگران می‌گویند که هر چهار کشته شده درگیری‌های روز جمعه از طرفداران محمد مرسی و اخوان المسلمین بوده اند.
محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر و چند رهبر دیگر گروه اخوان المسلمین اکنون در بازداشت دولت موقت مصر به سر می‌برند.
دولت موقت و ارتش مصر به رهبری ژنرال سیسی، ادعا می کند اقدامات قهری آنها علیه گروه اخوان المسلمین، “تلاشی برای جلوگیری از تروریسم” است.
پس از صدور حکم دادگاه در ممنوعیت فعالیت گروه اخوان المسلمین، اکنون دولت در پی ضبط اموال و دارایی‌های این گروه اسلامی است.
در همین حال، هواداران گروه اخوان المسلمین اعلام کرده‌اند که اعتراضات خیابانی خود را همزمان با چهلمین سالگرد جنگ اعراب و اسرائیل (یکشنبه ششم اکتبر) افزایش خواهند داد.
بر همین اساس هم، نیروهای پلیس و ارتش مصر تدابیر امنیتی در اطراف نقاط مهم قاهره را از چند روز پیش افزایش داده اند.
در همین حال مخالفان آقای مرسی که از ارتش حمایت می‌کنند هم گفته‌اند که به اعتراضات خیابانی ادامه می‌دهند.
ارتش مصر روز سوم ژوئیه (۱۲ تیر) پس از روزها اعتراض مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های مصر، به ریاست جمهوری او پایان داد، قانون اساسی را تعلیق کرد و عدلی منصور، حقوقدان و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را تا انتخابات بعدی به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد.
محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند.
منبع: بی بی سی