خواندن کلید دانش وعلم اندوزی است، و از بهترین وسایل پیشرفت تمدن ها به شمار می رود، باخواندن همرایی و همنشینی با نویسنده ها و اندیشمندان صورت می گیرد و از زندگی و علم گذشتگان و معاصرین خود معلومات بدست می آوریم. خداوند در نخستین آیاتی که بر رسول الله {صلی الله علیه و علی […]

خواندن کلید دانش وعلم اندوزی است، و از بهترین وسایل پیشرفت تمدن ها به شمار می رود، باخواندن همرایی و همنشینی با نویسنده ها و اندیشمندان صورت می گیرد و از زندگی و علم گذشتگان و معاصرین خود معلومات بدست می آوریم.

خداوند در نخستین آیاتی که بر رسول الله {صلی الله علیه و علی آله و سلم} نازل نمود به خواندنش دستور داد و فرمود: { اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ } (سوره علق آیه ۱ ) ترجمه: بخوان بنام پروردگارت که آفرید.
مربیان به آموزش خواندن برای اطفال درنخستین روزهای عمر توصیه کرده اند.
اینک مراحل آموزش خواندن برای کودکان بیان می گردد.
۱) مرحله به دست گرفتن: این مرحله درسال اول زندگی طفل رونما می شود، اهتمام به کتاب پیدا نموده و کتاب را به دهان گرفته و صفحات آن را پاره می کند، برای اینکه این توجه او به کاغذ و کتاب پخته شود، می توان ورق هایی از مجله های قدیمی را که منظره های جذابی دارند در اختیار او قرار دهیم تا با آنها انس گیرد.
۲) مرحله اشاره به تصاویر و منظره ها: این مرحله بعد از پانزده ماهه شدن طفل آغاز می گردد که کودک توجهی جدی به عکس های کتاب پیدامی کند، دراین مرحله مادر می تواند نقش ارزنده ی را بازی کند که صفحات کتاب را برگرداند تا کودک با علاقه مندی به منظره ها و تصاویر و تیترهای درشت اشاره نماید.
۳) مرحله نام گذاری اشیاء: این مرحله از یک و نیم سالگی کودک شروع شده و طفل نام اشیاء را بلد می شود، این مرحله به او کمک می کند تا با یادگیری نام اشیاء کلمات زیادی رابیاموزد مثلا: این قلم است، این موتور است، و می کوشد از مادرش بپرسد که این چیست؟ و مادر باید با خیلی نرمی و محبت نام های اشیاء را به کودک بگوید.
۴) مرحله ی محبت به قصه های آسان: این مرحله بعد از دوسالگی آغاز شده و طفل دراین مرحله دوست دارد در مورد هر عکس و تصویر قصه کوتاهی بشنود و دراین مرحله می تواند درک کند که حروف اشیای است که برصفحه نقش بسته.
۵) مرحله جستجوی حقیقت: که بعد از سه سالگی رونما شده و دراین مرحله کودک تصویر اشیاء را حقیقت پنداشته گاهی دستش را دراز می کند تا تصویر را بگیرد و گاهی منظره را می بوسد.
۶) مرحله ملاحظه کلمات: کودک بعد از چهارسالگی می تواند در مورد عکس ها نظر بدهد و به شکل حروف نیز مثل تصاویر اهتمام بورزد.
۷) مرحله درک رابطه بین متن و تصویر: طفل در پنج سالگی از همراهی با دیگران بهره می گیرد و مهارت های اجتماعی او افزایش می یابد، دراین مرحله کودک ازچیزهای خنده آور خوشش می آید به ویژه تصاویر مضحک.
۸) مرحله کسب عادت های اساسی خواندن: این مرحله درسن شش سالگی آغازمی شود و کودک می تواند بعضی کارهای فکری را انجام دهد، ازهمین جهت این سن برای ورود به آموزشگاه مناسب است به علاوه رشد و ذکاوت طفل.
۹) مرحله ازدیاد شناخت محیط اطراف: این مرحله از هفت سالگی شروع می شود، دراین مرحله کودک می تواند در مورد حوادث محیط خود اطلاع حاصل نموده و حقایق را درک نماید، و دوست دارد افسانه های خیالی را بخواند اما توانایی تفکیک داستان خیالی از غیرخیالی را دارا نمی باشد.
۱۰) مرحله انتقال ازخیال به سوی واقعیت: که از نه سالگی شروع می شود و دوست دارد داستان های سفرنامه ایی و آنچه مربوط به زندگی کودکان می شود، بخواند.
۱۱) مرحله کاهش داستان های خیالی: ازسن ده سالگی آغازمی شود و درین مرحله می بینیم که فرزندان ما قهرمانان و ماجرا جویان رادوست دارند و تلاش می کنند تقلید شان نمایند، درین مرحله لازم است موضوعاتی برای خواندن گزینش شود که با پایه ها و زیربناهای اخلاق اسلامی ما منافات نداشته باشد.
ترجمه: عبدالخالق احسان
منبع: تابش