جلسه افتتاحیه دروس حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد امروز دوشنبه سوم مهرماه با حضور اساتید و طلاب حوزه در محل مسجد حوزه علمیه برگزار شد.
به گزارش انواروب این جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید و بعد از آن دکتر ابراهیم ساعدی نویسنده و پژوهشگر اهل سنت برای طلاب و حاضرین به ایراد سخن پرداخت.

وی ابتدا از مسئولین حوزه تشکر و قدر دانی نمود و گفت: بحث امروز به اقتضای مجلس بیان چند نکته در مورد علم است. ما امت اقرأ (خواندن) هستیم، معجزه موسی (ع) عصا بود، و معجزه پیامبر ما قرآن، کلام خدا و دربردارنده سوره اقرأ (بخوان)، حالا امت عصا باسوادترین هستند و امت اقرأ بی سوادترین!.تورات از پیدایش کائنات صحبت می کند و چهار انجیل (متی، مرقس، لوقا، یوحنا) از عیسی سخن می گویند، ولی قرآن از خواندن  و نوشتن سخن می گوید. « اقْرَ‌أْ بِاسْمِ رَ‌بِّكَ الَّذِي خَلَقَ … الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ .» ، «(ای محمّد!) بخوان به نام پروردگارت. آن که (همه‌ی جهان را) آفریده است … همان خدائی که به وسیله‌ی قلم (انسان را تعلیم داد و چیزها به او) آموخت.»
ساعدی افزود: وجه برتری انسان از حیوان علم است، خدا انسان را به عنوان خلیفه خلق کرد «انی جاعل فی الارض خلیفه» من در زمین خلیفه ای قرار می دهم. و در جواب چرای ملائکه فرمود: «انی اعلم مالاتعلمون» من چیزی را می دانم که شما نمی دانید و بدون شک آنچه را خدا می دانست و ملائکه نمی دانستند علم و دانش آدم بود «و علم آدم الاسماء» پس تفاوت انسان با حیوانات علم است و کسی که علم نداشت تفاوتی با حیوان ندارد.
ما سه رشته اساسی در علوم داریم: الهیات، انسانی و تجربی، بهترین و برترین آنها الهیات است که باید زرنگترین ها در این رشته به تحصیل بپردازند بعد انسانی و بعد تجربی، اما امروزه و از زمان امیرکبیر بر عکس شده، بهترین ها در رشته تجربی می خوانند به همین خاطر ما بهترین پزشک، مهندس و… داریم اما متخصص خبره در الهیات کم داریم. و خوشا به حال شما که بهترین رشته را انتخاب کرده اید.
دکتر ساعدی افزود: از کودکی به یاد دارم که پدرم همواره این شعر را می خواند و این در من تأثیر زیادی داشته است.
گر نام نیک خواهی فرزند را همیشه **** باید او بدارد قرآن خط و پیشه
گر توشه اش نباشد در باب خط و قرآن *** باید کند تجارت عطر و قماش و شیشه
گر توشه اش نباشد اندر قماش و شیشه **** باید که او بدارد بیل و کلنگ و تیشه
گر توشه اش نباشد در باب بیل و تیشه **** باید که خر چراند در دشت و کوه و بیشه
گر توشه اش نباشد در باب خر چرانی **** باید که در خرابات … جمع کند همیشه
ساعدی خطاب به طلاب افزود: جایگاه خود را هرگز فراموش نکنید« إن الملائکة لتضع أجنحتها لطالب العلم رضی بما یصنع»  باید چنان باشید که نرمی پر ملائکه را احساس کنید.
اما این مسئله که آیا علم بهتر است یا ثروت؟ در جواب باید گفت: هر دو خوب است. خداوند در قرآن انسان فقیر را به غلامی تشبیه می کند که اختیاری از خود ندارد و انسان ثرزتمند منفق را می ستاید «ضَرَ‌بَ اللَّـهُ مَثَلًا عَبْدًا مَّمْلُوكًا لَّا يَقْدِرُ‌ عَلَىٰ شَيْءٍ وَمَن رَّ‌زَقْنَاهُ مِنَّا رِ‌زْقًا حَسَنًا فَهُوَ يُنفِقُ مِنْهُ سِرًّ‌ا وَجَهْرً‌ا هَلْ يَسْتَوُونَ» ، « خداوند برده مملوکی را به عنوان مثال ذکر می‌کند که قادر بر هیچ‌چیز نیست، و (در مقابل آن) انسان (با ایمانی) را مثل می‌زند که به او روزی حلال و پاکیزه‌ای داده است و او پنهان و آشکار از آن می‌بخشد و صرف می‌کند، آیا آنان یکسانند؟»
به همین خاطر پیامبر می گوید «کاد الفقر ان یکون کفرا» نزدیک است که فقر منجر به کفر شود و حضرت علی می گوید:«لوکان الفقر انسانا لقتلته» اگر فقر انسانی بود او را می کشتم. و باز خداوند در قرآن انسان بی علم و دانش را به انسان گنگ تشبیه می کند و انسان دانا را می ستاید.« وَضَرَ‌بَ اللَّـهُ مَثَلًا رَّ‌جُلَيْنِ أَحَدُهُمَا أَبْكَمُ لَا يَقْدِرُ‌ عَلَىٰ شَيْءٍ وَهُوَ كَلٌّ عَلَىٰ مَوْلَاهُ أَيْنَمَا يُوَجِّههُّ لَا يَأْتِ بِخَيْرٍ‌ هَلْ يَسْتَوِي هُوَ وَمَن يَأْمُرُ‌ بِالْعَدْلِ وَهُوَ عَلَىٰ صِرَ‌اطٍ مُّسْتَقِيمٍ » ، « و خداوند دو مرد را مثال می‌زند که یکی از آنان گنگ مادرزاد است و بر انجام چیزی توانائی ندارد و سربار صاحب خود بوده و به هرجا او را بفرستد نفعی نخواهد داشت. آیا او برابر با کسی است که به عدل و داد می‌خواند و در جاده‌ی صاف و راست قرار دارد ؟» پس انسان یا باید ثروتمند باشد که از مال خود در راه خدا صرف کند و انفاق نماید ورنه مثل غلامی است که هیچ اختیاری از خود ندارد و یا باید عالم باشد که امر به عدل کند و سخن حق را طبق مصلحت بگوید ورنه مانند انسان گنگ است که سربار جامعه است. در این بین اما دو شخص دیگر هستند که اصلا ارزش این را نداشتند که خداوند آنان را در قرآن یاد کند و آن دو نفر عبارتند از: « ثروتمند بخیل» و «عالمی که امر به عدل نمی کند و سخن حق را نمی گوید». که نماد عالمی که امر به عدل نمی کند در قرآن بلعم باعورا است و نماد ثروتمند خسیس قارون.
گفتیم که علم و ثروت هر دو خوب اند اما علم بهتر است از ثروت، چرا که علم ماندگار است و مال فانی، شما یک میلیون خرج کنید از مال شما کم می شود، اما هرچه علم به کسی بیاموزید نه تنها کم نمی شود که زیاد می شود. همچنین علم انسان را ماندگار می کند نه ثروت، شما علمای زیادی را می شناسید که قرنها پیش زیسته اند و امروز همه آنان را می شناسند و نسبت به آنان آشنایی دارند ولی چه بسا ثروتمندان سخاوتمندی در زمان همان علما بوده اند که امروزه اسمی از آنان برده نمی شود.
علم، حافظ انسان است ولی انسان باید حافظ ثروت باشد، شما می دانید که هزاران نفر در حفاظت از مال کشته می شوند ولی علم حافظ انسان است.
خداوند رحمت کند آنکه فرمود: «من أراد الدنيا فعليه بالعلم، ومن أراد الآخرة فعليه بالعلم، ومن أرادهما معاً فعليه بالعلم» ، «هر کس در طلب دنیاست علم فراگیرد و هر کس طالب آخرت است علم بیاندوزد و هر کس هر دو را می خواهد علم بیاموزد» و ما طالب هر دو هستیم «ربنا آتنا فی الدنیا حسنة و فی الآخرة حسنه»
دکتر ساعدی با اشاره به اهمیت علم گفت: جایگاه علم قبل از ایمان است و امام بخاری هم در صحیح خود به این نکته اشاره کرده است.
حالا علم از چه راه های کسب می شود؟ 1ـ دعا،  خدا عالم ، علیم و علاّم است و ما باید از خدا زیادت در علم را بخواهیم و «قل رب زدنی علما» خدا به پیامبر دستور می دهد که بگو خدایا علمم را بیفزا. 2ـ تلاش، علم بخشی از خود را به تو نمی دهد تا مادامی که همه خود را در اختیار او قرار ندهی و اگر تلاش توأم با دعا نباشد بی ثمر است ما باید مشتاق فراگیری علم باشیم و چنان باشیم که رفیق، همراه، سلاح ، زن و فرزند ما کتاب باشد.
دکتر ساعدی به فراگیری تمام علوم خصوصا صرف و نحو تاکید کرد و گفت: تا مادامی که صرف و نحو ما قوی نباشد چیزی از قرآن و حدیث نخواهیم فهمید.
در ادامه جلسه و بعد از اجرای تواشیح توسط گروه تواشح طلاب انوارالعلوم، مولوی عبدالمجید رجبعلیزاده به بیان نکاتی خطاب به طلاب پرداخت.
وی بعد از تشکر از حضار و خوشامدگویی به اساتید و طلاب، کسب علم را بهترین نعمت خدایی دانست و گفت: خدا شما را برای این نعمت برگزید پس قدردان این نعمت باشید و در راه کسب علم به این چند نکته را توجه داشته باشید.
1ـ تصحیح نیت و اخلاص که هدف ما فقط و فقط کسب رضای الهی باشد و بس
2ـ پایبندی به قوانین و برنامه های حوزه که صرفا برای رشد و ترقی شما برنامه ریزی شده است.
3ـ تلاش و کوشش بیشتر در راستای تحصیل علم
4ـ اهتمام به مطالعه و استفاده از کتابخانه حوزه
5ـ تحصیل علم توأم با تقوی و معنویت و در حد امکان پایبندی به اذکار و اوراد منثوره
پایان بخش این مراسم، دعای جناب مولوی مومنی استاد حوزه علمیه انوارالعلوم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.