مقصد بعدی کاروان حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم روستای خیرآباد از توابع تایباد است. حوالی نماز عصر به مقصد رسیدیم و پس از استقبال از سوی علما و طلاب حاضر، به نمازخانه رفته و نماز عصر را به جا آوردیم.     تلاوت هر‌‌روزه در حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم در ادامۀ برنامه مولوی عبدالمجید رجب‌علی‌زاده، مدیر اجرایی حوزۀ […]

مقصد بعدی کاروان حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم روستای خیرآباد از توابع تایباد است. حوالی نماز عصر به مقصد رسیدیم و پس از استقبال از سوی علما و طلاب حاضر، به نمازخانه رفته و نماز عصر را به جا آوردیم.

 

 

تلاوت هر‌‌روزه در حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم

در ادامۀ برنامه مولوی عبدالمجید رجب‌علی‌زاده، مدیر اجرایی حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم خیرآباد، ضمن خوشامدگویی، به شرح تاریخچه‌ای از این حوزۀ علمیه پرداخت. رجب‌علی‌‌زاده با بیان اینکه روستای خیرآباد با ١١٠٠خانوار و ۵ هزار تن جمعیت در سال ١٣۵٣ تاسیس شده است و روستایی جدید است، سال تاسیس حوزۀ علمیۀ این شهر را سال١٣۵٧ اعلام می‌کند. او با بیان اینکه مخارج این حوزه از سوی مردم تامین می‌شود، مولوی غلام احمدعلی بایی، حاج عبدالغفور رجبعلی‌زاده و حاج عبدالحکیم رجبعلی‌زاده را از بانیان این حوزۀ علمیه معرفی می‌کند. وی تعداد طلاب برادر این حوزۀ علمیه را ۵٧٠ و تعداد خواهران را بیش از ٣٠٠تن عنوان کرد و اعلام کرد که آن‌ها در سطوح مختلف در این حوزه مشغول کسب علم هستند.مولوی رجبعلی‌زاده یکی از فعالیت‌های خوب حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم را در بخش قرآنی دانست و اعلام کرد که، براساس برنامه‌ریزی، جلسۀ تلاوت قرآن هرروز پس از نماز مغرب برگزار می‌شود.

در ادامه حجت‌الاسلام محمد الهی خراسانی، مدیر حوزۀ علمیۀ حضرت مهدی(ع) و از اعضای حاضر در کاروان «برادری»، با تقدیر از برگزاری برنامۀ منظم تلاوت قرآن در این حوزۀ علمیه، به رونق گرفتن برنامه‌های حفظ قرآن در میان شیعیان و اهل‌سنت ایران در چند سال اخیر اشاره کرد. ایشان همچنین خواستار توجه و استفادۀ دو طرف از تفاسیر هم به صورت متقابل شد و این اقدام را گامی در راستای نزدیکی و بسیار مناسب دانست. در ادامه و با فرا رسیدن اوقات نماز مغرب حضار نماز را اقامه کردند و پس از آن، اعضای کاروان «برادری» به بازدید از بخش‌های مختلف حوزۀ علمیه از جمله کتابخانۀ آن رفتند.

 

نقش مهم علما در وحدت جامعۀ اسلامی

برنامۀ بعدی، برگزاری جلسۀ هم‌اندیشی بود. در ابتدای این جلسه دکتر سعید شعرباف، استاد دانشگاه امام رضا(ع)، با بیان برخی معضلات شهرهای خراسان رضوی مانند حاشیه‌نشینی و بیکاری خواستار مطرح شدن این مشکلات برای یافتن راه حلی عملی برای آن شد.

شعرباف با برشمردن برخی امکانات مناطق اهل‌سنت‌نشین استان خراسان رضوی مانند کشاورزی تربت‌جام و همچنین معادن سنگ آهن سنگان خواف خواستار پیگیری و تلاش برای حل مشکل بیکاری جوانان منطقه شد. وی ایجاد کارگروه عملی از سوی علمای دو طرف به خاطر اعتماد مردم به آن‌ها را برای مطرح شدن و حل عملی مشکلات مردم ضروری دانست.

در ادامه مولوی مجتبی امتی، مدیر بخش عربی حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم خیرآباد، با اشاره به حوادثی که در منطقه در جریان است و خطراتی که این رویدادها برای دین اسلام ایجاد کرده است افزود: «من به عنوان یک عالم دینی در پیگیری این مسئله که چگونه می‌شود این مشکلات را حل کرد به این نتیجه رسیده‌ام که نگاه درست علما و برداشت آن‌ها از اسلام به دلیل تاثیر آن‌ها در بین عوام بسیار مهم است.

امتی با مطرح کردن این سوال که رسالت علما چیست؟ تصریح کرد: «مهم‌ترین چیزی که حوزه باید به مخاطب بشناساند خداشناسی است چراکه مهم‌ترین مشکل امروز ما دوری از پروردگار است.». وی اصلاح جامعه را رسالت دیگرِ علما دانست و با اشاره به رواج برخی منکرات مانند دروغ‌گویی در کشورهای مسلمان، عملکرد مدارس در این زمینه را زیر سوال برد.

مدیر بخش عربی حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم افزود: «حوزه‌های علمیه باید مشکلات، معایب و معضلات جامعۀ اسلامی را بشناسند و براساس سنت پیامبر(ص) و در راستای وحدت اسلامی برای حل آن اقدام کنند.».

مولوی امتی حل اختلافات میان حوزه‌های علمیه در جوامع اسلامی، صداقت درونی و پرهیز از دورویی و کنار گذاشتن کینه‌ها و غرض‌ورزی‌های شخصی و دینی را گامی مهم در راستای شکل‌گیری وحدت عملی در جامعۀ اسلامی دانست. در پایان ناصر مقدسی با قرائت آیاتی از قرآن حضار را به فیض رساند.

 

مراوده و رفت‌و‌آمد برای آشنایی متقابل اهل‌سنت و شیعیان بسیار مهم است

مولوی عبدالمجید رجبعلی‌زاده، مدیر اجرایی حوزۀ علمیۀ انوارالعلوم خیرآباد، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا با اشاره به حرکت کاروان «سرزمین برداری٢» که در راستای وحدت صورت گرفته است، مراوده و رفت‌وآمد و آشنایی بیشتر متقابل اهل‌سنت و شیعیان را بسیار مهم دانست و تاکید کرد که این امر باعث می‌شود ذهنیت‌های نادرستی که وجود دارد از بین برود و دل‌ها به هم نزدیک شود.

رجبعلی‌زاده با اشاره به سفر کاروان علمای اهل‌سنت در قالب گروه‌های چهار یا پنج‌نفره به شهر قم این اقدام را گامی مهم در راستای شناخت واقعی طرفین از یکدیگر عنوان کرد. وی با اشاره به گسترش افراط‌گرایی در منطقه افزود: «خدا را شکر ما این مسائل را در ایران نداریم و همۀ علمای اهل‌سنت این قضیه را رد و محکوم کرده‌اند. همچنین از این منطقه کسی به گروه‌های تکفیری نپیوسته است که این به خاطر وجود علمای آگاه در این ناحیه می‌باشد.».

 

حرکت کاروان «برادری» مانند کار رزمندگان جلوی فتنه را می‌گیرد

علیرضا دلبریان، جانباز و راوی دفاع مقدس، از حاضران در «کاروان سرزمین برادری» در گفتگو با خبرنگار شهرآرا با تاکید بر اهمیت این دید و بازدیدها گفت: «وقتی به من گفتند این کاروان به دنبال دیدار با علما و بزرگان اهل‌سنت در راستای وحدت است با میل و علاقه آمدم. این هم مانند جبهه است و مانند کار رزمندگان، جلوی فتنه دشمن را می‌گیرد. باید توجه داشت که دشمن دارد میلیاردها دلار هزینه می‌کند تا در میان مسلمانان فتنه و جدایی ایجاد کند اما کارهایی این‌گونه این نقشه‌ها را خنثی می‌کند.». دلبریان با بیان اینکه ادامۀ این روند لازم و ضروری است تاکید کرد: «به‌ویژه کسانی که وجهۀ دینی دارند و در میان مردم از اعتبار برخوردار هستند باید در خط مقدم این موضوع قرار گیرند.».

 

گزارش از مهدی خالدی

روزنامه «شهرآرا» دوشنبه، 23 اسفند 1395، شماره 2223 ، صفحه 7