به گزارش انواروب جمعی از علما و فرهیختگان اهل‌سنت کشور عصر دیروز (شنبه 12خرداد) با دکتر حسن روحانی؛ رئیس‌جمهور دیدار کردند. شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید(امام جمعه اهل سنت زاهدان)، دکتر جلیل رحیمی (رئیس فراکسیون اهل‌سنت مجلس و نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز)، صالح ادیبی (سفیر ایران در ویتنام) و ماموستا عبدالرحمان پیرانی (دبیرکل جماعت دعوت […]

به گزارش انواروب جمعی از علما و فرهیختگان اهل‌سنت کشور عصر دیروز (شنبه 12خرداد) با دکتر حسن روحانی؛ رئیس‌جمهور دیدار کردند.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید(امام جمعه اهل سنت زاهدان)، دکتر جلیل رحیمی (رئیس فراکسیون اهل‌سنت مجلس و نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز)، صالح ادیبی (سفیر ایران در ویتنام) و ماموستا عبدالرحمان پیرانی (دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح) در این دیدار پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور به ایراد سخن پرداختند.

 

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این دیدار که در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد، «تبعیض» و «نابرابری» را از مهمترین مشکلات جامعه اهل‌سنت ایران برشمردند و از رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور خواستند که شخصاً برای حل مشکلات اهل‌سنت ورود پیدا کنند.

به گزارش انواروب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید طی سخنانی در این دیدار ابتدا به پیام «حضور حماسی ملت ایران به‌ویژه اهل‌سنت» در دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کردند و گفتند: ملت ایران یکی از بهترین و بافرهنگ‌ترین ملت‌های دنیاست. حضور حماسی و پرشور ملت ایران به‌ویژه جامعه اهل‌سنت در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری در سال گذشته حاوی یک پیام بزرگ بود؛ پیام این حضور این بود که ملت ایران خواستار تغییرات در بعضی از سیاست‌های کلی نظام است.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: اهل‌سنت ایران نیز که گرفتار تبعیض و نابرابری بوده و از این موضوع به‌شدت رنج می‌برد، با شرکت پرشور خود در انتخابات ریاست‌جمهوری خواستار تغییرات و رفع تبعیض بودند.

مولانا عبدالحمید افزودند: مردم ایران برای تحقق این تغییرات جناب آقای روحانی را بهترین فرد تشخیص دادند، زیرا ایشان هم دارای تدبیر و اندیشه‌اند و هم دارای شجاعت؛ ‌لذا این حق ملت است که به خواسته‌های برحقش برسد.

 مولانا عبدالحمید گفتند: جناب آقای روحانی! ما حامل گلایۀ برادران و خواهران اهل‌سنت از جنابعالی هستیم؛ بسیاری از دوستان با شرکت بنده در این ضیافت افطاری مخالف بودند، اما بنده به آنها گفتم که ما برای رئیس‌جمهور هزینه کردیم و نباید به این سادگی دست‌بردار شویم، بلکه باید حرف‌های‌مان را از نزدیک با ایشان مطرح کنیم.

ایشان در ادامه به بیان مطالبات اهل‌سنت از دولت و نظام پرداختند و خاطرنشان کردند: باوجود اینکه 40 سال از عمر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد اما متاسفانه هنوز جامعه اهل‌سنت با مشکل جدی «تبعیض» مواجه است. اهل‌سنت ایران می‌خواهند در سرنوشت خودشان دخیل باشند و در تمام مراکز تصمیم‌گیری و اداری کشور و نیز در نیروهای مسلح حضور داشته باشند و به وطن‌شان خدمت کنند.

مولانا عبدالحمید در ادامه به فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه‌ای که به ایشان نوشته بودند اشاره کردند و گفتند: در نامه‌ای که به محضر مقام معظم رهبری نوشته و در آن خواسته‌های اهل‌سنت مطرح شد، ایشان فرمانی مبنی بر رفع هرگونه تبعیض صادر کردند، اما متاسفانه هنوز نتیجۀ ملموسی در این خصوص به‌دست نیامده است.

ایشان تاکید کردند: جناب آقای رئیس‌جمهور! اهل‌سنت ایران در طول 40 سال عمر انقلاب، نظام جمهوری اسلامی را همراهی کرده‌اند؛ آنها وطن‌شان را دوست دارند و به نظام اسلامی وفادار هستند، اما باید به‌خواسته‌های قانونی‌شان برسند و از تبعیض نجات پیدا کنند.

مدیر دارالعلوم زاهدان تصریح کردند: شرکت‌کنندگان در این نشست، از جناب آقای رئیس‌جمهور می‌‌خواهند که ضمن ابلاغ سلام‌شان به مقام معظم رهبری، این خواستۀ جامعه اهل‌سنت را به ایشان برسانند که برای حل مشکلات و مسائل اهل‌سنت خود ایشان و ریاست محترم جمهور شخصاً ورود پیدا کنند و آنها را زیر نظر مستقیم خودشان بگیرند و به هیچ مسئول دیگری واگذار نکنند.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان بر لزوم «یکسان‌نگری» و «توجه به خواسته‌های اقوام و مذاهب» تاکید کردند و گفتند: کشور در شرایطی قرار دارد که بیش از هر زمانی به انسجام، وحدت و امنیت ملی نیاز دارد و این اهداف با یکسان‌نگری، توجه به خواسته‌های اقوام و مذاهب و رسیدگی به مشکلات‌شان متحقق می‌شوند.

دبیرکل جماعت در دیدار با رییس‌جمهور: مقتضای عدالت، نفی نابرابری و مبارزه با هرگونه تبعيض است 

 

اصلاح وب، سایت رسمی جماعت دعوت و اصلاح ، متن سخنان ماموستا عبدالرحمان پیرانی (دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح) را به شرح ذیل نقل کرده است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

‎الحمدلله والصّلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وأصحابه ومن والاه. اللّهمّ اجعلْ نصیبنا من شهر رمضان الرحمة والمغفرة والعتق من النّار.

‎محضر رياست محترم جمهوری، مهمانان و حضّار گرامی عرض سلام و ادب دارم.

از منظر قرآن، بندگی خداوند، آبادانی زمین و برپایی عدالت، سه محور اساسی رسالت و مأموریّت انسان و جوامع انسانی است که باید به شکل متوازن به آن اهتمام گردد.

 بندگی خداوند زمانی محقّق می‌شود که آگاهی، آزادی و حقّ انتخاب فراهم باشد تا کمال اطاعت قرين كمال محبّت و فروتنی گردد.

عمارت ‌الارض و آبادسازی دنیا به منظور تأمين نیازها و مصالح بشر و نیل به رفاه و امنیّت، مستلزم سپردن امور به شایستگان و اهتمام به بایسته‌های توسعه‌ی متوازن و مبارزه با فقر و عقب‌ماندگی است.

اقامه‌ی قسط و برپایی عدالت به مثابه‌ی ميزان خداوند در زمين، یکی از اهداف بلند دین و ضابطه‌ی رفتار اجتماعی سیاسی و بارزترین نماد اصالت دینداری در یک اجتماع است. مقتضای عدالت، نفی نابرابری و مبارزه با هرگونه تبعيض است.

جناب آقای ريیس جمهور! دولت جنابعالی دستاوردهای ارزشمندی در پنج سال گذشته در کارنامه‌ی خود دارد، امّا نیازها و مطالبات جدّی شهروندان فراتر از آنی است که تاکنون تحقّق یافته‌ است و از دیگر سو، شرایط نوین منطقه‌ای و جهانی، وضعیت متفاوت و اقتضائات جدیدی را برای كشورمان ایجاد کرده است.

به همين خاطر شایسته است:

1ـ  از تمامیِ ظرفیت‌های موجود، فارغ از تفاوت‌های مذهبی، قومی و جناحی، بيش از گذشته استفاده شود تا با تکیه بر انسجام و همبستگی ملّی، عبور از دشواری‌های فرارو میسّر گردد.

2ـ  آن بخش از ساختارهای اداری، کشوری و لشکری که حضور اهل‌سنّت را در ساختار اداری کشور محدود می‌کند، اصلاح شود تا زمینه‌ی حضور بیشتر شایستگان اهل‌سنّت فراهم گردد.

3ـ زمينه‌های هر چه بيشتر برخورداری اهل‌سنّت از حقوق اجتماعی و فرهنگی مصرّح در اصل دوازدهم قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی فراهم شود.

4 ـ تضمین بیش از پیشِ استقلال مدیریتی مدارس علوم دینی اهل‌سنّت و اهتمام به وضعيت معيشتی علما و طلّاب به شکل عزّت‌مندانه.

5ـ توجّه بیشتر به توسعه‌ی مناطق اهل سنّت بويژه اشتغال پایدار و ایجاد و تقویت مناطق ویژه‌ی اقتصادی.

‎در خاتمه مایلم تأکید نمایم؛ اقدام ارزشمند جنابعالی مبنی بر ایجاد دستیاری ویژه‌ی ريیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی از امتیازات دولت یازدهم بود که در دولت دوازدهم به مشاور رييس‌جمهور تغیير یافت؛ نظر به اهمّیّت ویژه‌ی این مسؤولیت انتظار می‌رود به معاونت ارتقا یابد.

از پروردگار یکتا، مزید توفیق جنابعالی را در خدمت به میهن عزیز و پاسداری از امید هم‌وطنان، آرزو می‌کنم.

‎والسّلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

جلیل رحیمی رئیس فراکسیون اهل تسنن مجلس در سخنانش که بخشی از آن در کانال رسمی وی منتشر شده، بر حق ذاتی عبادت ، حق استقلال در اداره امور مذهبی و تعیین رهبران مذهبی، حق آموزش مذهبی و عدم تبعیض در استخدام ها تاکید نمود.

وی افزود: جناب رئيس جمهور! ما مقدورات و محذورات شما را می دانیم و زحمات شما را ارج مینهیم اما اهل سنت  ایران را دریابید جامعه ما حقوق ذاتی و اولیه خود را طلب می کند.

رحیمی بیان داشت: جناب رئيس جمهور! ما ایرانیانی اصیل و محب اهل بیت و تابع رهبری و حامی شما هستیم اما  حقوقی قانونی داریم که آنرا مطالبه می کنیم، ما حق داریم خدا را عبادت کنیم و امور مذهبی خود را اداره کنیم.

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس افزود: جناب رئيس جمهور!  اگر از ما مسئولی نمی گذارید حداقل مسئولی تعیین کنید که از خود شما و دیدگاه های شما حمایت کنند ، مردم رای دادند که دیدگاه شما حاکم باشد.

رحیمی افزود: حضرت علی علیه السلام که ایام شهادت آن حضرت است به مالک فرمود :”ای مالک انسانها دو دسته اند یا در دین با تو مشترکند یا در انسانید” جناب رئيس جمهور ؛ ما هم در دین با شما مشترکیم هم در انسانیت.

وی با بیان اینکه دکتر روحانی در مناطقی که اهل تسنن در آن زندگی می‌کنند، گاهاً تا ۹۵ درصد رأی داشت، اظهارداشت: جامعه اهل تسنن از این بابت منتی بر شما ندارند، چرا که شما کشور را از آستانه مشکلات پیچیده نجات داده و روند پیشرفت ایران را در مسیر منطقی و عقلانی قرار دادید. اگر می‌خواستیم با صرف میلیاردها دلار آمریکا را مثل امروز منزوی کنیم، شاید موفق نمی‌شدیم اما شما توانستید با برجام این کار را بکنید.

رحیمی درد دلهای اهل سنت را ناتمام دانست و گفت: جناب رئيس جمهور! امشب میزبان کسانی هستید که اگر تا سحر صحبت کنند دردهای ناگفته و غم های ناشنیده زیادی دارند، اما از اصیل ترین اقوام ایران، از زمان کوروش تا کنون هستند.

رحیمی همچنین از انتخاب شایسته دکتر صالح ادیبی بعنوان اولین سفیر اهل سنت از رئیس جمهور تشکر کرد و گفت: ایشان باعث آبروی ما و کشور شده است.

صالح ادیبی سفیر کشورمان در ویتنام نیز با اشاره به ریشه های مشترک دینی، معرفتی و فرهنگی همه اقوام و مذاهب ایرانی و بویژه تشیع و اهل سنت، گفت: پس از دستور و تاکید چندباره رییس محترم جمهوری برای توجه بیشتر به بکارگیری نیروهای اهل تسنن در دستگاه‌های دولتی، روند اتفاقات خوبی در حال تحقق است که امیدوارم بیش از گذشته مورد رضایت اهل تسنن شود.

 

سخنان دکتر روحانی در این دیدار که در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده است به شرح ذیل است:

رئیس جمهو،ر همه اقوام و مذاهب کشورمان را نقش‌های متفاوت از یک ملت بزرگ به نام ایران اسلامی دانست و با بیان اینکه اسلام، اهل بیت (ع) و ایران اصلی ترین دارایی همه ماست، تصریح کرد: تردیدی ندارم با وحدت از شرایط جدید به خوبی عبور خواهیم کرد و امروز در صورتی می‌توانیم به اهداف متعالی خود دست یابیم که خودمان را اعضای یک ملت واحد و امت واحده بدانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی گفت: همه سخنانی که امروز در این تریبون مطرح شد و قبلاً هم در تریبون‌های دیگر به اشکال مختلف مطرح شده مبنی بر اینکه هر مسلمان و هر ایرانی باید به تمام حقوق خود دست یابد، سخنانی کاملاً صحیح، درست و منطقی است و در این راستا مبنا و معیار ما کلام خدا و بیانات پیامبر گرامی اسلام (ص)و خاندان رسالت است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه همه انسان‌ها از یک ریشه هستند و هیچکس نمی‌تواند بگوید که از لحاظ انسانیت و مقام انسانی بر دیگری برتری دارد، اظهارداشت: اساس خلقت انسان از یک ریشه نشأت می‌گیرد و این سخنی است که قرآن آن را مطرح کرده است که نه تنها شیعه یا اهل سنت، بلکه حتی نسبت به غیرمسلمان هم از لحاظ خلقت یکسان هستیم و آنچه باعث برتری است، فقط تقوا و پرهیزگاری است.

دکتر روحانی اضافه کرد: شیعه و سنی از کتاب، قبله و سنت مشترکی برخوردار هستند و مؤلفه‌های وحدت شیعه و سنی بسیار زیاد و موارد اختلافی بسیار اندک است.

رئیس جمهور گفت: قرآن به ما می‌گوید که همه موحدین و همه آنهایی که پروردگار عالم را قبول دارند، در کنار هم قرار بگیرند تا در سایه وحدت بتوانند با هم زندگی کنند.

دکتر روحانی اضافه کرد: قرآن مجید اختلافات قومی را هم جزو زیبایی‌ها و برای شناخت و تبیین بهتر جوامع انسانی ذکر می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اقوام و مذاهب گوناگون ایران اسلامی در روزهای سرنوشت‌ساز واقعیت اتحاد و همبستگی خود را نشان داده‌اند، اظهار داشت: انقلاب اسلامی یکی از روزهای سرنوشت‌ساز تاریخ ایران اسلامی است که در آن همه ملت ایران نقش آفرینی کردند و در سایه انقلاب اسلامی، آزادی را به دست آوردند و امروز انتخاباتی که از آن به عنوان مظهر اندیشه و نظر مردم یاد می‌کنید جزو آثار انقلاب عظیم اسلامی است و الا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، انتخاباتی در کشور وجود نداشت و حتی آزادی در بیان نظرات و مطالب و انتقاد آزادانه حتی نسبت به رئیس جمهور از جمله آثار انقلاب اسلامی است که در تاریخ قبل از ۴۰ سال اثری از آن وجود نداشت.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در میان اقوام و مذاهب کشورمان تعصباتی حاکم بود که ویرانگر بود، اما امروز نزدیکی بین اقوام و مذاهب و احقاق حقوق بیشتر شده است و البته باید این مسیر را هر چه بیشتر تقویت کنیم و همه تلاش کنیم به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس جمهور گفت: بارها در سخنرانی‌ها و در هیأت دولت تأکید کردم که احساس می‌کنم، جوانان، زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی هر سه در مظلومیت هستند و امروز این سه گروه گله‌مند هستند و در بسیاری موارد نیز حق هم با آنها است؛ لذا باید زمینه را برای حضور، بروز و مدیریت آنها بیش از پیش فراهم کنیم و دولت در این زمینه مصمم است.

دکتر روحانی افزود: زنان کشورمان هم در بیان مطالبات خود حق دارند چرا که از بسیاری از شایستگی‌ها برخوردارند و در این راستا تفاوت‌های جنسی نمی‌تواند قابل قبول باشد و برای اقوام، اقلیت‌ها و مذاهب هم همین مطالب صدق می‌کند.

رئیس جمهور افزود: انسان ناراحت می‌شود از اینکه ببیند یک نفر غیر مسلمان و از اقلیت در کشور در انتخاباتی رأی مردم را به خود جلب می‌کند، اما بعد درباره حضور او در آن جمع یا شورایی که انتخابات در آن انجام شده، شک و شبهه ایجاد می‌شود. البته مجلس شورای اسلامی در این زمینه گام‌های خوبی برداشته و امیدوارم موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم که با قدم‌های مثبتی که برداشته می‌شود، به نتیجه مطلوب برسد.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز در شرایط ویژه‌ای بسر می‌بریم که باید ظهور و بروز اتحاد و انسجام ما بیشتر از قبل باشد، گفت: همه شاهد هستیم که امروز با ملت فلسطین و مردم مسلمان منطقه چه رفتارهایی می‌شود و مردم در برخی کشورها گرفتار گروه‌های تروریستی هستند. همه شاهد هستیم که چگونه به ملت ایران نیز فشار وارد می‌کنند.

رئیس جمهور اضافه کرد: بدخواهان ملت ایران مدعی هستند که هدف فشارهای آنها نه ملت ایران بلکه دولت ایران است اما آیا وقتی آنها در خرید و تأمین دارو و تجهیزات، گندم، گازوئیل و بنزین برای ایران مشکل و مانع ایجاد کردند، فشار متوجه مردم شد یا دولت ایران؟

دکتر روحانی اظهار داشت: البته امروز ملت ایران توانسته در تولید گندم و گازوئیل خودکفا شده و تا پایان امسال در تولید بنزین نیز به خودکفایی خواهیم رسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته این جای بسیار خوشحالی است که آمریکایی‌ها برای اولین بار در یک مواجهه مهم سیاسی، وقتی خواستند ملت ایران را محکوم کنند، همه کشورهای دنیا به جز چند کشور کوچک در مقابل آنها ایستادند؛ این موفقیت و پیروزی بزرگی برای ملت ایران است.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز حتی آمریکایی‌ها بهانه‌ای هم برای اعمال فشار علیه ایران در دست ندارند، چرا که ایران به عهد و پیمان خود وفادار بوده و به اصول مورد احترام جامعه جهانی، احترام گذاشته و این طرف مقابل ملت ایران است که اصول و مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشته است.

رئیس جمهور یکصدایی دنیا در برابر آمریکا را موفقیت و پیروزی بزرگی خواند و تصریح کرد: اینکه آمریکایی‌ها قطعنامه‌ای را علیه فلسطین و غزه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرند و فقط و فقط خودشان به آن رأی مثبت بدهند و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت همه به آن قطعنامه رأی مخالف یا ممتنع بدهند، یک موفقیت بزرگ برای ملت فلسطین، مسلمانان و برای همه منطقه ماست.

دکتر روحانی گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر به وحدت نیاز داریم و تردید ندارم که با یکصدایی و انسجام می‌توانیم از چالش جدیدی که آمریکایی‌ها تلاش دارند علیه ملت ایران ایجاد کنند، عبور خواهیم کرد. منتها باید همه فرهیختگان، اقوام، مذاهب و آحاد مختلف ملت یکپارچه در کنار هم بایستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: برای ملت ایران هیچ‌چیز عزیزتر از اسلام و ایران و در کنار آن اهل بیت(ع)، سنت و سیره پیامبر(ص) و اهل بیت گرامی او نیست و این سنت و سیره همچنان که در تاریخ راهنمای ملت‌های مسلمان بوده، امروز نیز می‌تواند ما را به مقصود هدایت کند، به شرط آنکه وحدت و انسجام خود را حفظ کنیم و برای وحدت و انسجام هیچ ماهی بهتر از ماه مبارک رمضان نیست.

 

پایان