گری میلر ( عبد الاحد عمر ) (مبلغ دین مسیح) گفت: قرآن شگفت انگیزترین کتاب آسمانی است.دكتر گري ميلر (Gary miller) كانادايي تبار و يكي از اعضاي هيات علمي دانشگاه صنعت نفت ملك فهد است و رياضيات تدريس مي‌كند. وي در گفتگويي با سايت اينترنتي عربيات، قرآن را كتابي شگفت‌انگيز معرفي كرده است. متن كامل […]

گری میلر ( عبد الاحد عمر ) (مبلغ دین مسیح) گفت: قرآن شگفت انگیزترین کتاب آسمانی است.
دكتر گري ميلر (Gary miller) كانادايي تبار و يكي از اعضاي هيات علمي دانشگاه صنعت نفت ملك فهد است و رياضيات تدريس مي‌كند. وي در گفتگويي با سايت اينترنتي عربيات، قرآن را كتابي شگفت‌انگيز معرفي كرده است. متن كامل اين گفتگو را مي‌خوانيد.

آقاي ميلر لطفا درباره زندگیتان توضيح دهيد؟
من قبلا يكي از مبلغان فعال دين مسيحي بودم و كتاب مقدس را كاملا مي‌شناسم. در سال 1977 به دين اسلام ايمان آوردم و پس از آن با بسياري از كشيشان و پيروان اديان مختلف در مورد اسلام گفتگو كردم و همايش‌هايي را در سراسرجهان در اين زمينه برگزار كردم.

از تاليفاتي كه درباره اسلام انجام داده‌ايد، بگوييد.
كتاب‌هاي “قرآن شگفت‌انگيز”، “فرق ميان قرآن و كتاب مقدس” و “نگاه اسلام به روش مبلغان” از جمله آثار چاپ شده من هستند، البته كتابهاي ديگري نيز به زبان انگليسي در اينترنت دارم.

در مورد چگونگي اسلام آوردنتان توضيح دهيد.
روزي شروع به خواندن قرآن كردم تا بتوانم اشتباه و خطايي در آن پيدا كنم و با اين كار عظمت و مقام مسيحيت را در ديد مسلمانان بالا ببرم چون فكر مي‌كردم قرآني كه 14 قرن پيش در صحرا نازل شده است بايد قديمي و پر از اشتباه باشد.
اما متوجه شدم در قرآن اشتباهي وجود ندارد و حتي قرآن به مسائل و امور زيادي پرداخته كه در كتاب‌هاي آسماني ديگر اثري از آنها ديده نمي‌شود. اين كتاب، كنجكاوي و تعجب مرا برانگيخت تا آن را كامل مطالعه كنم. هنگام خواندن قرآن به آيه عظيم و شگفت‌انگيز 82 از سوره نساء رسيدم كه مي‌فرمايد: “افلا يتدبرون القرآن و لوكان من عند غير الله لو جدوا فيه اختلافا كثيرا”. “آيا در معاني قرآن نمي‌انديشند؟( تا بر آنان ثابت شود كه وحي خداست) و اگر از جانب غير خدا بود، در آن اختلاف بسيار مي‌يافتند”
يكي از اصول علمي شناخته شده در حال حاضر، شناسايي و بررسي آرا و نظريات متفاوت است تا بتوان درستي آنها را اثبات كرد و مي‌بينيم قرآن، مسلمانان و غير مسلمانان را به تدبر و تفكر در آياتش دعوت مي‌كند تا در آن انديشه كنند و بعد از تعمق دريابند كه هيچ اشتباه و خطايي در قرآن جاي ندارد. هيچ نويسنده‌اي در جهان وجود ندارد كه كتابي بنويسد و با اطيمنان بخواهد اشتباه آن را بازگو كنند اما قرآن مردم را به تامل و انديشه در آياتش دعوت مي‌كند.

آقاي ميلر! با خواندن قرآن انتظار داشتيد چه مطالبي را ببينيد؟
با خواندن قرآن انتظار داشتم ، در مورد حوادثي كه براي پيامبر اتفاق افتاده مانند فوت همسرش خديجه و دختران و پسرانش كلامي گفته شود. اما بر خلاف انتظارم سوره مريم تعجب مرا برانگيخت. اين سوره در عظمت ، شان و منزلت حضرت مريم آمده بود و اين در حالي بود كه در انجيل و تورات يك سوره مشخص براي حضرت مريم وجود ندارد.
همچنين در قرآن 25 بار نام حضرت عيسي ذكر شده بود ، در حالي كه نام پيامبر 5 بار بيشتر ذكر نشده است و حتي سوره‌اي به نام دختر پيامبر يا همسر او در قرآن نبود.

‌آيا در مورد علوم روز نيز در قرآن مطلبي يافته‌ايد؟
بله، خداوند در آيه 30 سوره انبياء مي‌فرمايد: “اولم ير الذين كفروا ان السماوات و الارض كانتا رتقا ففتقناهما و جعلنا من‌الماء کل شيء حي افلايومنون” “آيا كافران نديدند كه آسمان و زمين بسته بود ما آنها را شكافتيم و هر موجود زنده‌اي را از آب آفريديم آيا ايمان نمي‌آورند؟”
اين آيه همان موضوع علمي ثابت شده است كه در سال 1973 جائزه نوبل را كسب كرد. اين آيه نظريه انفجار بزرگي را كه باعث خلقت جهان و آسمان‌ها و ستارگان شد، تشريح مي‌كند.” همچنين در قسمت آخر آيه، آب را يك منبع حيات مي‌داند و اين مسئله از عجايب خلقت است كه اخيرا علم روز ثابت كرده كه سلول زنده از سيتوپلاسم تشكيل مي‌شود و قسمت اصلي سيتوپلاسم از آب تشكيل شده است.”

آيا قرآن مسائل روانشاسي را نيز در خود گنجانده است؟
بله، در آيه 46 سوره سبا تامل و تعمق كنيد، خداوند در اين آيه مي‌فرمايد: “قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله و مثني و فرادي ثم تتفكروا ما بصاحبكم من جنه ان هو الا نذير لكم بين يدي عذاب شديد” “بگو شما را فقط به يك نكته پند مي‌دهم و آن اين است كه دو نفر دو نفر و يك نفر يك نفر در امر دينتان قيام كنيد و سپس انديشه كنيد،‌هم‌سخن شما(محمد) جنوني ندارد، او رسول خداست و از عذاب سخت روز قيامت كه در پيش روی شما است مي‌ترساند.
مهندسي در دانشگاه تورنتو كاناداست كه توجه و دقت زيادي به روانشاسي دارد. او پايان نامه‌اش‌ را درباره‌” فعاليت در بحث‌هاي گروهي” ارائه كرده و هدفش از طرح اين بحث شناسايي گرايش و تمايل مردم به تحقيق و بحث‌هاي گروهي است. در حالي كه قرآن 14 قرن پيش مردم را به تفكر و بحث با يكديگر و مشورت تشويق مي‌كند.

تا كنون ديده‌ايد كسي در برابر قرآن موضع‌گيري كند؟
روزي يكي از دوستان قديمي‌ام را در كانادا ديدم، او نمي‌دانست من مسلمان شده‌ام؛ وقتي گفتگوي ما گرم شده بود، من دستم را بالا بردم و به قرآن اشاره كردم و گفتم من به اين كتاب ايمان دارم (دوستم نمي‌دانست اين چه كتابي است) سپس به من گفت اين كتاب مقدس نيست كه در دست همه مردم است؟ گفتم: مي‌خواهي در مورد مسائل عجيبي كه در اين كتاب است براي تو بگويم . دوستم گفت: تو مطمئن هستي اين كتاب را شيطان ننوشته است؟! ولي واقعيت اين بود كه دوستم در تنگنايي گرفتار شده بود كه جوابي براي پاسخ به آن نداشت، مانند حادثه‌اي كه در كتاب مقدس روايت شده است زماني كه حضرت عيسي مرده‌اي را زنده مي‌كند يك يهودي به حضرت عيسي مي‌گويد: اين كار را شيطان انجام داده است.
جايگاه دوستم او را مجبور كرد تا با قرآن مخالفت كند و آن چيزي را كه فرد يهودي هزار سال قبل به حضرت عيسي گفته بود دوباره بگويد. اما واقعيت اين است كه بعد از شناخت قرآن متوجه شدم كه هيچ انساني نمي‌تواند مانند آن را بياورد مگر اين‌كه وحي الهي باشد و موضع‌گيري دوستم، نظير موضع‌گيري قريش در 14 قرن پيش در برابر پيامبر(ص) بود كه او را مجنون مي‌خواندند.
” و ان يكاد الذين کفروا ليزلقونك بابصارهم لما سمعوا الذكر و يقولون انه لمجنون . و ما هو الا ذكر للعالمين (52و51 /قلم )”‌اي رسول نزديك بود كه كافران به چشمان بد، چشم زخمت‌زنند كه چون آيات قرآن بشنوند كه اين شخص عجيب ديوانه است. حال آن‌كه اين كتاب الهي جز ذكر (پند و حكمت) براي عاليمان هيچ نيست.”

در مورد كارهاي تبليغاتي‌تان بگوييد؟
من براي تبليغ اقدامات فراواني انجام دادم تا بتوانم دين اسلام را ترويج كنم از جمله كساني كه مرا دعوت كرد شيخ احمد ديدات، يكي از مبلغان برجسته آفريقايي است كه مرا به جنوب آفريقا براي شركت در مناظرات دعوت كرده بود.
من در جمع مسلمانان گفتم: اي مسلمانان! شما نمي‌دانيد كه چه فضيلتي را خداوند نصيب شما كرده و نصيب اديان ديگر نكرده است، پس شكرگزار باشيد كه مسلمان هستيد و در جمع مسلمانان قرار داريد، شما بايد در دلايل الهي رسالت، نبوت، رستاخيز، روز قيامت، بهشت و جهنم كه در همه كتاب‌هاي آسماني وجود دارد، درنگ و تامل كنيد.

آيا قرآن براي ابطال اين ادعا كه (قرآن از زبان شيطان است)، آيه‌اي آورده است؟
مسئله عجيبي كه در زمان پيامبر اتفاق افتاد اين بود كه مردم ادعا كردند: قرآن از زبان شياطين است! در حالي كه خداوند در آن زمان در سوره “شعرا” اين مضمون‌ها را نازل كرد: «و ما تنزلت به الشياطين . و ما ينبغي لهم و ما يستطيعون .انهم عن السمع لمعزولون .» و آن را شياطين نازل نكرده‌اند .و نه هرگز شايسته اين‌گونه سخنان است و نه قدرت بر نزول آن دارند . چرا كه ايشان از شنيدن (وحي) بركنار هستند.
همچنين در آيه 98 سوره نحل خداوند مي‌فرمايد: فاذا قرات القرآن فاستعذ بالله من الشيطان الرجيم، پس چون خواهي قرآن بخواني، از شر شيطان مطرود به خداوند پناه ببرد.آيا اين روش شيطان در نوشتن هر كتابي است؟كتاب را مي‌نويسد سپس مي‌گويد قبل از اين‌كه اين كتاب را بخواني از شر من به خداوند پناه ببر؟! در اين كتاب جواب‌هاي منطقي به هر شك و شبهه‌اي داده شده و اين كتاب معجزه الهي پيامبر (ص) است.

سوره‌اي كه تعجب شما را برانگيخت كدام سوره بود چرا؟
از داستان‌هاي شگفت‌انگيز قرآن موضوع پيامبر و ابولهب، عموي پيامبر براي من تعجب‌آور بود، زيرا ابولهب از اسلام به شدت متنفر و بيزار بود. او پيامبر را در هر جايي كه براي تبليغ مي‌رفت تعقيب مي‌كرد تا با سخنان و موضع‌گيري‌هايش ارزش و عظمت ايشان را در نزد همگان كم جلوه دهد. ابولهب به مردم مي‌گفت: اگر محمد به شما بگويد اين سفيد است پس حتماً سياه است و اگر شب است حتما روز است. ابولهب به هر طريقي با پيامبر مخالفت مي‌كرد و شك و شبهه در دل‌هاي مردم مي‌انداخت و پيامبر را دروغگو مي‌خواند.
10 سال قبل از فوت ابولهب، خداوند سوره مسد را نازل كرد كه در آن آمده: ابولهب در آتش خواهد افتاد يعني كافر از دنيا مي‌رود. ابولهب پس از شنيدن اين سوره، در برابر مردم به پيامبر گفت: من تاكنون مسلمان نشده بودم اما از امروز مسلمان خواهم بود حالا آيا هنوز اين نظر را داري كه من به جهنم خواهم رفت؟ آيا اين وحي الهي است كه مي‌آوري؟ اما ابولهب آنچه را كه گفت انجام نداد و با پيامبر و اسلام همچنان در ستيز و پيكار بود تا كافر از دنيا رفت. پيامبر در اين 10 سال به حقانيت سوره‌اي كه بر او نازل شده بود ايمان داشت به همين دليل در مقابل تهديدات ابولهب مي‌ايستاد و اين در حالي است كه پيامبر اين سوره را در همان زمان براي مردم ابلاغ كرده بود و مردم به درستي اين كتاب ايمان آوردند.
خداوند در سوره مسد مي‌فرمايد: تبت يدا ابي لهب و تب . ما اغني عنه ماله و ما كسب . سيصلي ناراً ذات لهب . و امراته حمالته الحطب . في جيدها حبل من مسد .
بريده باد هر دو دست ابولهب. هرگز مال و ثروت او و آنچه را به‌ دست آورد به حالش سودي نبخشيد . به زودي وارد آتش مي‌شود كه داراي شعله فروزان است . و همچنين همسرش در حالي كه هيزم به دوش مي‌كشد . و در گردنش طنابي از ليف و خرماست.

قرآن در مورد عصر حاضر نيز پيشگويي كرده است؟
يكي از معجزات قران بازگو كردن خطرات آينده براي انسانهاست، خطراتي كه انسان قدرت پيش‌بيني آنها را ندارد چرا كه انسان درستي هر چيز را تنها به وسيله آزمايش معين و مشخص مي‌كند. در قرآن از روابط مسلمانان با يهود و مسيحيان مي‌گويد: يهوديان دشمن‌ترين مردم نسبت به مسلمانان هستند و اين دشمني تا حال حاضر هم ادامه دارد و اين خطر بزرگي براي مسلمانان است، زيرا يهود در فرصت مناسب مي‌تواند اسلام را نابود كند. درگذشته آنها با مسلمانان چندين سال معامله خوبي مي‌كردند و مي‌گفتند ما كه با مسلمانان معامله مي‌كنيم چگونه با آنها دشمن هستيم پس قرآن اشتباه كرده است اما مي‌بينيم كه اين مسئله در بين يهود و مسلمانان هنوز وجود دارد. خداوند در آيه صريح سوره مائده به خطري كه مسلمانان را از سوي يهود تهديد مي‌كند هشدار مي‌دهد و مي‌فرمايد: لتجدن اشد الناس عداوه للذين امنوا اليهود والذين اشركوا و لتجدن اقربهم موده للذين آمنوا الذين قالوا انا نصاري ذلك بان منهم قسيسين و رهبانا و انهم لايستكبرون. و اذا سمعوا ما انزل الي الرسول تري اعينهم تفيض من الدمع مما عرفوا من الحق يقولون ربنا آمنا فاكتبنا مع الشاهدين . و مالنا لانومن بالله و ماجاءنا من الحق و نطمع آن يدخلنا ربنا مع‌القوم الصالحين.
يهوديان و مشركان را دشمن‌ترين مردم نسبت به مومنان (مسلمانان) مي‌يابي؛ همچنين مهربان‌ترين مردم را نسبت به مومنان (مسلمانان) را كساني مي‌يابي كه مي‌گويند ما مسيحي هستيم؛ اين از آن روست كه در ميان ايشان كشيشان و راهبان (حق‌پرست) هستند و نيز از آن روست كه كبر نمي‌ورزند . چون آنچه به پيامبر نازل شده است بشنوند مي‌بيني كه چشمانشان از اشك لبريز مي شود از آن‌كه حق را مي‌شناسد؛ (او) مي‌گويند پروردگارا (ما) ايمان آورده‌ايم، پس ما را در زمره گواهان بنويس . و چرا به خداوند و حق و حقيقتي كه براي همه نازل شده است ايمان نياورديم و حال آن‌كه اميد داريم كه پروردگارمان ما را در زمره شايستگان درآورد.

اطلاع‌رساني در قرآن چگونه است؟
روش بي‌نظيري كه در قرآن وجود دارد اين است كه اطلاعات مشخص و معيني را به شما مي‌دهد در حالي كه در هيچ كتاب آسماني مطرح نشده است مثل سوره عمران آيه 44 كه مي‌فرمايد: ذلك من انباء الغيب نوحيه اليك و ما كنت لديهم اذيلقون اقلامهم ايهم يكفل مريم و ما كنت لديهم اذ يختصمون، اين از اخبار غيب است كه به تو وحي كرديم و تو حاضر نبودي آن زمان كه قرعه براي نگهباني و كفالت مريم مي‌زدند و سر اين امر كارشان به نزاع مي‌كشيد.
يا در سوره هود‌ آيه 49 آمده است: تلك من انباء الغيب نوحيها اليك ما كنت تعلمها انت و لا قومك من قبل هذا فاصبر ان العاقبة للمتقين، اين از اخبار غيب است كه بر تو وحي مي‌كنيم نه تو و نه قومت پيش از این آنها را نمي‌دانستيد پس شكيبايي پيشه كن كه نيك سرانجامي از آن پرهيزگاران است.
يا در سوره يوسف آيه 102 آمده است: ذلك من انباء الغيب نوحيه اليك و ما كنت لديهم اذا اجمعوا امرهم و هم يمكرون، اين از اخبار غيب است كه بر تو وحي مي‌كنيم و گرچه تو آنجا كه (برادران يوسف) بر مكر و حيله تصميم گرفتند؛ حاضر نبودي.
هيچ كتاب آسماني وجود ندارد كه به اين شيوه سخن بگويد. در قرآن مجموعه اطلاعاتي است كه از آنها به شما خبر مي‌دهد. اما به عنوان مثال در انجيل اگر اطلاع بيشتري در مورد موضوع يا حكايتي بخواهي، كتاب‌هاي ديگري را معرفي مي‌كند.
قرآن خواننده‌اش را به سوي اطلاعات جذب مي‌كند و سپس اطلاعات جديد را برايش بازگو مي‌كند. قرآن مي‌خواهد كه اگر كسي در صحت و درستي قرآن شك دارد در آن تعمق و تدبر كند و كسي نيز جرات تكذيب و جواب به اين اطلاعات را ندارد زيرا اين اطلاعات از عقل بشر نيست بلكه از سوي خداوندي است كه از گذشته ، حال و آينده آگاهي دارد.

با تشكر از اين كه به پرسش‌هاي ما پاسخ داديد، اگر مطلب ديگري به نظرتان مي‌رسد براي ما بيان بفرماييد.
من از مسلمانان مي‌خواهم به زيبايي در قرآن تدبر و تعمق كنند. من زماني در قرآن تعمق و تدبر كردم كه كسي به انديشيدن اهميت نمي‌داد، اما از شما مسلمانان مي‌خواهم در آيات 51 و 52 سوره عنكبوت تدبر و تعمق كنيد. اين آيات زماني حيرت مرا برانگيخته بود. و قالوا لولا انزل عليه آيات من ربه قل انما الايات عندالله و انما انا نذير مبين اولم يكفهم انا انزلنا عليك الكتاب تتلي عليهم ان في ذلك لرحمته و ذكري لقوم يومنون.