انواروب: یک عضو ارشد گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که مسئله اخراج اعضای اخوان از قطر به ۷ نفر محدود نشده و ۲۰۰ نفر از اعضای این گروه برای خروج از قطر آماده می‌شوند.   در حالی که «خالد العطیه» وزیر خارجه قطر روز گذشته (دوشنبه) در گفت‌وگو با رسانه‌های غربی خبر اخراج رهبران اخوان […]

انواروب: یک عضو ارشد گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که مسئله اخراج اعضای اخوان از قطر به ۷ نفر محدود نشده و ۲۰۰ نفر از اعضای این گروه برای خروج از قطر آماده می‌شوند.

 

در حالی که «خالد العطیه» وزیر خارجه قطر روز گذشته (دوشنبه) در گفت‌وگو با رسانه‌های غربی خبر اخراج رهبران اخوان از کشورش را رد کرده بود اما «محمد یاسین» مسئول سیاست‌های خارجی گروه اخوان المسلمین در گفت‌وگو با روزنامه الحیات تأکید کرده که تعدادی از رهبران اخوان در طول هفته گذشته دوحه را به مقصد ترکیه ترک کرده‌اند.

وی همچنین اعلام کرد که تعدادی از رهبران و اعضای ارشد اخوان نیز ممکن است به لیبی سفر کنند و این کشور پایگاه موقتی برای آنها باشد.

در پی حمایت دوحه از اخوان المسلمین و مخالفت با برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر، تعدادی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان، بحرین و امارات سفرای خود را از قطر فرا خواندند و دوحه را به انزوا تهدید کردند.

در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس کشورهای عضو این شورا آخرین اخطار خود را در بحث حمایت از اخوان المسلمین به قطر داده و این کشور را ملزم به رعایت بندهای توافقی که تحت عنوان «توافق ریاض» شناخته می‌شود، کردند.

از طرفی دیگر، ترکیه اعلان کرد از اعضای ارشد اخوان‌المسلمین که تحت فشار دولت قطر و سایر کشورهای عربی خلیج فارس خاک این کشور را ترک کردند، استقبال می‌کند.

شبکه تلویزیونی “ترکیش” به نقل از رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور اعلام کرد: از اعضای ارشد اخوان‌المسلمین برای آمدن به ترکیه در صورت تمایل ، استقبال می‌شود.

رئیس جمهور ترکیه این اظهارات را شب گذشته و پس از بازگشت از قطر در جمع خبرنگاران ایراد کرد.

قطر و ترکیه تنها کشورهای منطقه بودند که پس از سرنگونی محمد مرسی توسط نظامیان در مصر طی سال گذشته و در پی اعتراض‌های گسترده علیه مرسی از جنبش اخوان‌المسلمین حمایت کردند.

عربستان سعودی، امارات و سایر کشورهای عربی در خلیج فارس، در مقابل، با کمک‌های میلیارد دلاری خود از دولت جدید و حاکمان جدید در مصر حمایت می‌کنند. آن‌ها جنبش اخوان‌المسلمین را تهدیدی برای حکومت خود می‌دانند.

دولت مصر هم‌چنین این جنبش را یک جنبش تروریستی اعلام کرده است.

 

منبع:تابناک و فارس