انواروب : هر مسلمان میانماری با دیدن عدد ۹۶۹ به وحشت می افتد، این سه رقم رمز جنایات بودائیسم میانمار علیه مسلمانان است.
ارابه مرگ مسلمانان میانمار به شمار «969 »پلاک شده است.روی تمام دیوارهای خیابان های این کشور عدد 969 دیده می شود، کمپین 969 مسبب اصلی کشتارهای سریالی مسلمانان در میانمار به خصوص در هفته های اخیر بوده اند.
عدد 969 برگرفته از سه جشن بزرگ بودایی ها است اما این روز نام یکی از کمپین های ناسیونالیست و ضد اسلامی است که یکی از راهبان این عنوان را بر آن نهاده است.
«ویراتو» راهب بودایی به خاطر سلسله جنایات علیه مسلمانان در سال 2003 زندانی شد اما در سال 2012 آزاد شد و از این پس ریاست جنبش 969 را عهده دار شد.
از زمان خلق جنبش 969 خشونت علیه مسلمانان در بسیاری از مناطق کشور توسعه یافته است.
براساس این گزارش، در پایان ماه مارس 2013 در شهر « مکتیلا» در میانمار، شورشی های بودائی به فرمان جنبش 969 با یورش به مسلمانان مساجد و مغازه ها را آتش زدند، تنها در این حمله 40 مسلمان کشته شدند.
بودایی ها بعد از پایان حمله روی همه دیوارهای نیمه سوخته عدد 969 را نوشتند.
هزاران تن از مسلمانان میانمار که فقط 4 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، به کشورهای مجاور پناه آورده اند و جرات بازگشت به خانه هایشان را ندارند.
براساس این گزارش، گروه دوستان میانمار روز 26 سپتامبر با حضور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در مقر این سازمان گرد هم آمدند و تمام عرصه های فرهنگی،اقتصادی،سیاسی و اجتماعی این کشور را از نظر گذراندند.
در این باره گروه دوستان میانمار به لزوم اهمیت پاسخگویی فوری به درخواست های سیاسی و اقتصادی مسلمانان این کشور تاکید کردند و کشتار آنها در ایالت راخین را محکوم کردند.
وزیر امور خارجه میانمار در این دیدار از اتخاذ تدابیری برای ایجاد امنیت میان امت های حاضر در میانمار سخن گفته است و متعهد شد که دولت نسبت به این جنایات و مهجوریت مسلمانان آگاهانه عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.