کافی است دست‌کم برای چند شبانه‌روز کم بخوابیم تا روز به روز خسته‌تر و کلافه‌تر شویم؛ اما این کمترین اثر نامطلوبی است که کم‌خوابی بر بدنمان خواهد گذاشت.   در واقع خواب ناکافی تقریباً تمام بدن ما را درگیر می‌ کند، بسیار خطرناک است و عواقب ناگوار فراوانی خواهد داشت. فهرست مختصر مجله پریونشن را […]

کافی است دست‌کم برای چند شبانه‌روز کم بخوابیم تا روز به روز خسته‌تر و کلافه‌تر شویم؛ اما این کمترین اثر نامطلوبی است که کم‌خوابی بر بدنمان خواهد گذاشت.

 

در واقع خواب ناکافی تقریباً تمام بدن ما را درگیر می‌ کند، بسیار خطرناک است و عواقب ناگوار فراوانی خواهد داشت. فهرست مختصر مجله پریونشن را از عواقب ناگوار بی‌ خوابی بخوانید:

۱- سکته مغزی: ممکن است یکی دو ساعت کمتر خیلی مضر و مخرب به نظر نرسد، ولی متأسفانه باید گفت که همین یکی دو ساعت بسیار خطرناک است. مطابق یافته‌ های پژوهشگران افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می‌ خوابند «چهار برابر» بیشتر از دیگران در معرض خطر سکته مغزی قرار خواهند داشت.

۲- چاقی: خواب کمتر از شش ساعت در شب احتمال ابتلا به چاقی را ۳۰ درصد افزایش خواهد داد. باور نکردنی است، اما مطالعه‌‌ ای در این زمینه نشان می‌ دهد خانم‌ هایی که فقط یک شب را کمتر از پنج ساعت بخوابند، روز بعد «۳۲۹ کالری» بیشتر از حد معمول ‌غذا می‌خورند.

۳- دی.‌ان.‌ای: کم‌خوابی عملکرد ۷۰۰ ژن را در بدن شما دستخوش تغییر می‌ سازد. (مطمئناً در پایان جمله قبل دوباره به عدد ۷۰۰ نگاه کرده‌اید!) جالب‌تر این‌که در میان این ژن‌ها می‌توان ژن‌های مسئول پاسخ به استرس، دستگاه ایمنی و حتی سوخت‌وساز بدن را نیز مشاهده کرد.

۴-قلب: اگر کم‌خوابی‌تان مزمن شده است، ‌یعنی مدت مدیدی است که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابید،‌ هر طور شده باید به این وضع پایان دهید. پژوهشگران می‌گویند چنین شرایطی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا حتی مرگ ناشی از آن را به میزان ۴۸ درصد افزایش خواهد داد؛ به عبارت دیگر ۱/۵ برابر دیگر افراد در معرض این خطر خواهید بود.

۵-پوست: اگر نمی‌خواهید پوستتان خیلی زود پیر و چروکیده شود، حتماً کافی بخوابید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که کم می‌خوابند پوست‌شان بسیار سریع‌تر از دیگران پیر می‌شود.

۶-فشار خون بالا: فشار خون بالا ما در بسیاری از بیماری‌ها و عوارض خطرناک است و جالب است بدانید که خواب کمتر از شش ساعت در شب ابتلا به این عارضه مهلک را تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داد. به عبارت دیگر، کم‌خوابی از این طریق علاوه بر تأثیرات مستقیم،‌ سلامت بخش‌های دیگر بدنمان را غیرمستقیم نیز تهدید خواهد کرد.

۷-دستگاه ایمنی: شاید باورش خیلی راحت نباشد که خواب کم حتی ممکن است سبب سرماخوردگی شود. مطابق پژوهش‌ها، افرادی که کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابند، نزدیک به سه برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های هم‌خانواده آن قرار خواهند ‌داشت.

۸-دیابت: اگر به اندازه کافی نخوابیم و البته اگر خواب کم‌مان عمیق هم نباشد،‌ دستی‌دستی خودمان را تا دم تیغ دیابت می‌بریم. محققان می‌گویند خواب ناکافی و سبک به راحتی حساسیت بدن به انسولین را کاهش می‌دهد و به تدریج سبب ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود.

۹-مرگ ‌و میر: مطابق یافته‌های حاصل از مطالعات جامعی که روی پژوهش‌های موردی فراوانی صورت گرفته، پنج ساعت خواب شبانه یا کمتر از آن ممکن است خطر مرگ ناشی از هر عاملی را تا ۲۶ درصد افزایش دهد؛ به عبارت ساده‌تر،‌ هر فردی که شبی پنج ساعت یا کمتر می‌خوابد، در مجموع ۲۶ درصد بیش از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارد.

 

منبع: پریونشن

مترجم: مسعود ایثاری

به نقل از تابش