انوار وب: وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از دیدار با رئیس بانک توسعه اسلامی گفت: بهره گیری از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در اولویت قرار دارد.علی طیب نیا عصر روز دوشنبه پس از دیدار با “احمد محمد علی” رئیس بانک توسعه اسلامی در جمع خبرنگاران افزود: در سفری که به واشنگتن داشتیم در دیدار […]

 انوار وب: وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از دیدار با رئیس بانک توسعه اسلامی گفت: بهره گیری از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در اولویت قرار دارد.
علی طیب نیا عصر روز دوشنبه پس از دیدار با “احمد محمد علی” رئیس بانک توسعه اسلامی در جمع خبرنگاران افزود: در سفری که به واشنگتن داشتیم در دیدار آقای محمد علی رئیس بانک توسعه اسلامی درباره گسترش روابط اقتصادی بحث های خوبی شد.
وی افزود: پس از ان کارگروهی در وزارتخانه تشکیل شد تا مشکلات و موانع موجود در مسیر همکاری با بانک توسعه اسلامی و جذب منابع بیشتر از این بانک بررسی شود و امروز در دیدار آقای محمد علی درباره این موارد و گسترش روابط مذاکرات مفیدی صورت گرفت.
طیب نیا ادامه داد: معاون بانک توسعه اسلامی به زودی با گروه کارشناسی به ایران خواهد آمد و به صورت تفصیلی و اجرایی تر گفتگو خواهد شد و امیدوارم بتوانیم از منابع بانک توسعه اسلامی به مقدار بیشتر استفاده کنیم و منابع اختصاصی این بانک را در طرح های ملی مورد استفاده قرار دهیم.
وزیر اقتصاد اظهار داشت : روابط جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی حدود ۳ میلیارد دلار است که باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
آمادگی بانک توسعه اسلامی برای گسترش همکاری با ایران
“احمد محمدعلی” رئیس بانک توسعه اسلامی نیز در این دیدار آمادگی این بانک را برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد .
وی برخی مشکلات در تعامل با شبکه بانکی کشور را ناشی از تحریم دانست و گفت : در این باره شخصا قول می دهم مشکلاتی را که به واسطه گردش کار در بانک توسعه اسلامی ایجاد شده است برطرف کنم.
احمد محمدعلی همچنین از سفر معاون عملیاتی بانک توسعه اسلامی به کشورمان در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد با حضور وی دروازه جدیدی برای ارتقاء روابط دوجانبه گشوده شود.
بانک توسعه اسلامی(IDB) با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیر عضو در سراسر جهان بر اساس اصول شریعت اسلامی در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد.
جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۸۹ میلادی به عضویت این بانک درآمد و در حال حاضر پس از عربستان سعودی و لیبی، سومین سهامدار بزرگ بانک توسعه اسلامی محسوب می شود.