ائتلاف اهل‌سنت عراق موسوم به «ائتلاف نیروهای ملی»، در اعتراض به خشونت علیه اهل‌سنت در استان “دیاله”، جلسات دیروز پارلمان و کابینه را تحریم کرد.   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین» به نقل از رسانه‌ها، “بدر الفحل”، یکی از اعضای پارلمان عراق اعلام کرد، نمایندگان و وزیران اهل‌سنت در اعتراض به خشونت علیه اهل‌سنت در […]

ائتلاف اهل‌سنت عراق موسوم به «ائتلاف نیروهای ملی»، در اعتراض به خشونت علیه اهل‌سنت در استان “دیاله”، جلسات دیروز پارلمان و کابینه را تحریم کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین» به نقل از رسانه‌ها، “بدر الفحل”، یکی از اعضای پارلمان عراق اعلام کرد، نمایندگان و وزیران اهل‌سنت در اعتراض به خشونت علیه اهل‌سنت در شهر “مقدادیه” در استان “دیاله” و حمله به مساجد اهل‌سنت در این استان، دو جلسۀ دیروز (سه‌شنبه 29 دی‌ماه) پارلمان و دولت را تحریم کردند.

وی خاطرنشان کرد: ائتلاف “نیروهای ملی” که متشکل از اعضای عرب اهل‌سنت در پارلمان است، پس از نشستی به ریاست “سلیم جبوری” تصمیم گرفتند در جلسه دیروز پارلمان شرکت نکنند.

الفحل ادامه داد: فراکسیون پارلمانی و وزیران ائتلاف نیروهای ملی عصر دوشنبه نیز در نشستی به بررسی وقایع مقدادیه و اوضاع کلی کشور پرداختند.

الفحل تاکید کرد که فراکسیون پارلمان وارد جلسه پارلمان خواهد شد و بیانیه‌ای از وقایع مقدادیه قرائت کرده و از پارلمان خواهد خواست تا عاملان وقایع مقدادیه را محاکمه و مجازات کند. همچنین خواسته دیگری در زمینه حقوق بشر مطرح خواهد کرد.

گفتنی‌ست اواسط هفتۀ گذشته دست‌كم 7 مسجد اهل‌سنت و ده‌ها فروشگاه دراستان دیاله با بمب‌های آتش‌زا مورد حمله قرار گرفتند.

این اقدام با واکنش‌های اعتراضی گسترده‌ای مواجه شد؛ شیخ “رافع طه الرفاعی”، مفتی عراق ضمن محکوم کردن این حملات، آن را در راستای «افزایش درگیری‌های مذهبی» دانست و گفت: «پشت پردۀ این حملات دستان کثیف کسانی وجود دارد که می‌خواهند آتش درگیری‌های مذهبی را افزایش دهند. این‌ها هیچ وقت به مردم عراق خوبی نکردند.»

دانشگاه الازهر مصر نیز با صدور بیانیه‌ای حمله به مساجد را «مغایر با تعالیم و آموزه‌های دین اسلام و وجدان بیدار انسانی» دانست و با محکوم کردن این قبیل اقدامات، خاطرنشان کرد: «این‌ اقدامات شنیع فرقه‌گرایانه توسط افرادی صورت می‌گیرد که بویی از انسانیت نبرده‌اند.»

همچنین سازمان ملل متحد طی بیانیه‌ای حمله به مساجد اهل‌سنت را محکوم و آن را در راستای «دامن زدن به تنش‌های قومی در عراق و منطقه» دانست.

در همین حال خبرهای رسیده از عراق حاکی از آن است که حیدرالعبادی ، نخست وزیر عراق، جهت بررسی اتفاقات مقدادیه به این شهر سفر کرده است.

خبرگزاری السومرية عراق به نقل از منابع خود نوشته است که نخست وزیر عراق ضمن حضور در محل فروشگاه ها و مساجد تخریب شده با عده ای از مردم دیدار و گفتگو کرده است.