رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه ضمن انتقاد از شورای امنيت سازمان ملل متحد برای نداشتن اتحاد در برابر سوریه آنها را به حمايت غير مستقيم از فشار عليه مردم سوريه متهم کرد. وي كه روز گذشته در گردهمايی هفتگی حزب عدالت و توسعه سخن می گفت،‌ تصريح كرد: انتظار و وقت كشی در چنين […]

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه ضمن انتقاد از شورای امنيت سازمان ملل متحد برای نداشتن اتحاد در برابر سوریه آنها را به حمايت غير مستقيم از فشار عليه مردم سوريه متهم کرد.
وي كه روز گذشته در گردهمايی هفتگی حزب عدالت و توسعه سخن می گفت،‌ تصريح كرد: انتظار و وقت كشی در چنين شرايطی به معنای حمايت از خشونت است.
آقای اردوغان می گوید شورای امنیت سازمان ملل متحد با “دستانی بسته” ایستاده است در حالی که “مردم سوریه هر روز در حال کشته شدن هستند.”
آقای اردوغان به نمایندگان مجلس ترکیه گفت که ترکیه به مردم سوریه پشت نخواهد کرد.
روسیه و چین دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند که دو بار از تصویب قطعنامه علیه سوریه در شورای امنیت جلوگیری کرده اند.
روسیه می گوید سوریه قول داده است تا دهم آوریل ( ۷ روز دیگر) نیروهای خود را از شهرها خارج کند.
کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که دولت سوریه با کاستن عملیات نظامی از اول آوریل (دو روز پیش) موافقت کرده است و قرار است تا ۱۰ آوریل به این عملیات خاتمه بخشد.
در همین حال، ناصرعبدالعزیز الناصر، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، پیشنهاد داده است که ، آقای عنان، ۱۳ آوریل درباره ماموریت خود به نمایندگان کشورها توضیح دهد.
در دمشق هم جیکوب کلینبرگر، رئیس صلیب سرخ جهانی با مقامهای ارشد سوری دیدار کرده است تا خواستار دسترسی آسان تر امدادگران به نواحی نیازمند کمک شود.
او همچنین خواستار آتش بسی دو ساعته در روز شده است.