انواروب: رجب طیب اردوغان امروز، پنجشنبه 28 اوت در پارلمان ترکیه، در آنکارا، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور ادای سوگند کرد. آقای اردوغان اولین فردی است که در انتخابات مستقیم با رای مردم به ریاست‌جمهوری ترکیه می‌رسد و به مدت پنج سال این سمت را به عهده خواهد داشت.رهبران شماری […]

 

 

 

انواروب: رجب طیب اردوغان امروز، پنجشنبه 28 اوت در پارلمان ترکیه، در آنکارا، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور ادای سوگند کرد.


آقای اردوغان اولین فردی است که در انتخابات مستقیم با رای مردم به ریاست‌جمهوری ترکیه می‌رسد و به مدت پنج سال این سمت را به عهده خواهد داشت.
رهبران شماری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپای شرقی در مراسم تحلیف حاضر بودند اما رهبران قدرت‌های غربی در این مراسم حضور نداشتند و این کشورها تنها نمایندگانی را به این مراسم اعزام کرده بودند.
رجب طیب اردوغان پس از ادای سوگند احمد داوود اوغلو را مامور اداره کابینه کرد. همچنین انتظار می‌رود که آقای داوود اوغلو، که در کابینه آقای اردوغان وزیر خارجه بود، مامور تشکیل کابینه جدید ترکیه شود.
آقای اردوغان در مراسم تحلیف خود وعده داد که ‘ترکیه‌ای جدید’ بسازد.
او تصریح کرده است که قصد دارد قدرت اجرایی رئیس جمهوری را، که تاکنون بیشتر پستی تشریفاتی بوده، افزایش دهد.

 

 

اردوغان: با افکار سلطان صلاح الدین ایوبی گام برمی داریم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور منتخب ترکیه، گفت که او و حزبش در مسیر قدم‎ها و افکار سلطان صلاح الدین ایوبی گام برمی دارند؛ همان افکاری که صلاح الدین بر اساس آن لشکری را آماده کرد و برای آزادسازی قدس متوجه آن دیار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین به نقل از سایت خبری “مفکرة الاسلام”، رجب طیب اردوغان در سخنرانی تودیعی در همایش سراسری فوق‎العاده حزب عدالت و توسعه در حضور هزاران شرکت‎کننده، اعم از رسانه‎ها و شخصیت‎هایی از مناطق مختلف جهان، پس از 12سال ریاستش بر این حزب، گفت: که او و حزبش در مسیر قدم‎ها و افکار سلطان صلاح الدین ایوبی گام برمی دارند؛ همان افکاری که صلاح الدین بر اساس آن سپاهی را آماده کرد و برای آزادسازی قدس متوجه آن دیار شد.
وی افزود: «ما فرزندان همه مجاهدان، مبارزان و سلاطینی هستیم که پاسدار سرزمین‎های عراق و مصر و سوریه بودند. ما نوادگان کسانی هستیم که از سرزمین‎های مقدس با فدا نمودن جان‎های‎شان حمایت و حفاظت کردند. مدت 13 سال است که حزب – حزب عدالت و توسعه- و اعضای آن بر همان مسیر گام برمی دارند و به همان مبادی و اصول پایبند هستند؛ زیرا آن اصول بر دفاع از حقوق مظلومین  مبتنی و استوار است.»
رجب طیب اردوغان سخنانش را در همایش سراسری فوق العاده حزب اینگونه آغاز کرد: «به عنوان نامزد ریاست جمهوری می‎گویم، این برای اولین بار بود که ملت ترکیه خودشان رئیس کشورشان را انتخاب کردند. زمان سختی بود، ولی آن زمان گذشت و ثابت کردیم که ما ملتی مردم‎سالاریم. آن مرحله را بدون هیچ گونه آشوب و مانعی پشت سر گذاشتیم، این اولین مرتبه ای بود که ملت ترکیه با آزادی کامل رئیس خودشان را انتخاب نمودند.»
 وی ادامه داد: «در اول جولای و پس از سخنرانی من به عنوان نامزد ریاست جمهوری، اشاره کردم که این پایان کار نیست بلکه ابتدای آن است. همچنین نسبت به برخی از نکات تذکر دادم. اول اینکه برعهده گرفتن پست ریاست جمهوری توسط من، نه به معنای تغییر مبادی و افکار، بلکه به معنای تغییر شکلی حزب است؛ یعنی به دوش گرفتن این مسئولیت در حقیقت ادامه دادن مسیر دعوت پر خیر و برکت حزب است، و ما امیدواریم که در این مسیر با تمام کسانی که خواهان رشد و پیشرفت ترکیه هستند هم‎فکر و متفق باشیم.»
 اردوغان همچنین به جایگاه زنان در حزب عدالت و توسعه اشاره کرد و تاکید کرد که جایگاهی که امروز این حزب از آن برخوردار است، مرهون تلاش‎های زنان این حزب و مسئولیت‎پذیری و اهتمام آنهاست.
وی ضمن تقدیر و تشکر از جوانان حزب عدالت و توسعه، از آنان به عنوان «ساختاری سفید که خداوند متعال حزب عدالت و توسعه را به وسیله آن عزت داده است» یاد کرد و اظهار داشت: «همیشه به تلاش جوانان باور دارم. جوانان آرزوی امت و آرزوی تمام مظلومان روی زمین هستند. آنها حاملان میراث رهبران و فرماندهان و داعیان برجسته مسلمان همچون سلطان محمد فاتح هستند.»
رئیس سابق حزب عدالت و توسعه سپس به بیان تلاش‎های این حزب برای انتقال ترکیا به جایگاه ویژه فعلی در جهان و همچنین چالش‎هایی که با آن در دوران نخست وزیری و ریاستش در این حزب مواجه بود، پرداخت. وی همچنین مقایسه ای کوتاه بین وضعیت کشور ترکیه قبل و بعد از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه، به ویژه در زمینه اقتصادی، نمود.
 وی تاکید کرد: ترکیه در مدت 13 سال حکومت حزب درسایه عدالت ورفاهی که فرصتهای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی را فراهم کرد وسبب رفاه وآسایش شهروندان ترکیه وافزودن میزان درآمد ملی بود در دوره درخشان بسر می برد ،در حالیکه جهان از بحران اقتصادی ویرانگری رنج می برد.

 

داود اوغلو به عنوان نخست وزیر جدید ترکیه انتخاب شد

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم بر ترکیه، احمد داود اغلو را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور برگزید؛ به این ترتیب او جای اردوغان را که خود در انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور پیروز شده است، می‌گیرد.

به گزارش سنی آنلاین به نقل از برخی منابع خبری، حزب عدالت و توسعه طی مراسمی روز چهارشنبه 5 شهریور (27 آگوست) احمد داود اوغلو را به عنوان نخست وزیر جدید ترکیه و همچنین رئیس این حزب تعیین کرد.
به این ترتیب داود اوغلو، که از سال 2009 مسئولیت وزارت امور خارجه ترکیه را بر عهده داشته است، از امروز پنجشنبه و بعد از ادای سوگند اردوغان به عنوان رئیس جمهور منتخب ترکیه، پست جدید خود، یعنی نخست وزیری این کشور را تحویل گرفته و دولت را سریعا تشکیل خواهد داد.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پیشتر گفته بود که از اوغلو خواهد خواست تا اعضای کابینه‌اش را روز جمعه معرفی کند.

داوداغلو در سخنزانی خود در مراسم تعیین نخست وزیر گفت که با اردوغان هیچ تعارضی ندارد و هر دو “دست در دست” هم ترکیه جدید را خواهند ساخت.
وی اظهار داشت: «بین رئیس جمهور و نخست وزیر، که هردو با رای مردم برگزیده شده اند، هیچ تعارضی وجود ندارد. ما دست در دست هم ترکیه جدید را خواهیم ساخت و هیچ کس نمی تواند هیچ نشانی از اختلاف بین دو برادر بیابد.»
او ضمن وعده  “ساختن ترکیه ای نوین” گفت: «ما اجازه نمی دهیم که ترکیه دچار فاجعه بزرگی بشود که امپراتوری عثمانی با آن روبرو شد. ما در آستانه گذار به سوی ترکیه نوین هستیم.»
داوداغلو این گفته اردوغان را تکرار کرد که بعد از انتخابات مجلس در سال 2015 قانون اساسی جدید ترکیه را که در آن اختیارات بیشتری برای رئیس جمهور در نظر گرفته شده، پیگیری خواهد کرد.