انوار وب: رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، پیش از کریستف کلمب، مسلمانان اولین کسانی بودند که قاره آمریکا را کشف کردند. به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان نخستین نشست رهبران مسلمان کشورهای آمریکای لاتین در استانبول گفت: دین اسلام پیش از کریستف کلمب گسترش یافته بود و آن‌ها پیش […]

انوار وب: رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، پیش از کریستف کلمب، مسلمانان اولین کسانی بودند که قاره آمریکا را کشف کردند.

به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان نخستین نشست رهبران مسلمان کشورهای آمریکای لاتین در استانبول گفت: دین اسلام پیش از کریستف کلمب گسترش یافته بود و آن‌ها پیش از کلمب در قرن 15 میلادی، وارد قاره آمریکا شده بودند. دریانوردان مسلمان در سال 1178 میلادی به سواحل آمریکا رسیدند. کریستف کلمب در خاطرات خود به وجود مسجدی در بلندای کوهی در کوبا اشاره می‌کند.

این ادعا که اردوغان آن را در صحبت‌هایش آورده به مطلبی نوشته “یوسف مروه” از بنیاد آمریکایی “السنة” به سال 1996 باز می‌گردد و در آن آمده است: کلمب در یادداشت‌های روزانه‌اش به تاریخ 21 اکتبر 1492 میلادی به مساله وجود یک مسجد بر بلندای یک کوه در کوبا اشاره کرده است.

البته اعتبار و صدق این مساله در گذشته زیر سوال بوده و تاکنون به اثبات نرسیده است.

اردوغان همچنین با اشاره به این ادعا ادامه داد: روی سخن من با برادران کوبایی است. مسجدی عظیم باید امروز بر بلندای همان کوهستان ساخته شود.
منبع: ایسنا