الحمدلله الذی شرع الزواج و امر بالنکاح و حرم الزنا و حذر عن السفاح و الصلوة و السلام علی خیره خلقه محمد هو خیر اسوة فی حسن المعاشرة و مکارم الاخلاق و علی آله و اصحابه اجمعین.ازدواج پیوندی مقدس و بنایی محکم ، عاملی مؤثر و مفید در حفظ دین و پذیرش عبادت انسان و […]

الحمدلله الذی شرع الزواج و امر بالنکاح و حرم الزنا و حذر عن السفاح و الصلوة و السلام علی خیره خلقه محمد هو خیر اسوة فی حسن المعاشرة و مکارم الاخلاق و علی آله و اصحابه اجمعین.
ازدواج پیوندی مقدس و بنایی محکم ، عاملی مؤثر و مفید در حفظ دین و پذیرش عبادت انسان و تکوین مودّت و رحمت به شمار می رود و شیوه پاسداری و صیانت از حریم عفت و پاکدامنی، تضمین رزق و روزی و تعظیم سنت نبوی است. ازدواج آرامبخش روح های سرگشته و سگردان، حیات بخش دلهای افسرده و نگران و هدایتگر افکار گسسسته و پریشان است.

اهمیت ازدواج
در حدیث صحیحی حضرت رسول (ص) فرمودند: هر کس از شما با وجود توانایی ازدواج نکند با من هیچ ارتباطی ندارد.
حضرت انس (رض) روایت می کند که پیامبر (ص) فرمودند: هرگاه مسلمان ازدواج می کند، نصف دین خود را حفظ کرده است، بنابراین در مود نصف دیگر دینش باید از خدا بترسد.

وعید بر ترک ازدواج
در حدیثی طولانی حضرت ابوذر (رض) روایت می کند که حضرت رسول الله(ص) خطاب به عکاف (رض) فرمودند: ای عکاف! زن داری؟ عرض کرد: خیر. فرمودند: مال و سرمایه هم داری؟ عرض کرد: بله. فرمودند: از برادران شیطان شده ای، اگر از مسلمانان می بودی راهب نمی شدی! همانا ازدواج سنت و روش من است.

اهداف ازدواج
یکی از مهمترین اهداف ازدواج را می توان عفت و پاکدامنی شخص برشمرد. چرا که صلاح و فساد هر جامعه ای به زنان آن بستگی دارد، زیرا که زن ریاست اولین هسته جامعه یعنی خانواده را بر عهده دارد و بارهای سنگینی از قبیل تربیت فرزندان به عهده او می باشد. نیز زمانی که غریزه جنسی از راه درست و مشروع اشباع گردد، نیازی به بی عفتی و آلوده شدن نیست و در این صورت جامعه از فساد اخلاقی نجات خواهد یافت و اما اگر قضیه به عکس شود و زن و مرد از راه نامشروع اشباع گردند،  زنا و فحشا در جامعه پدید خواهد آمد و چنین جامعه ای بدون شک به هلاکت خواهد افتاد. بیهوده نیست که قرآن و سنت همواره به ازدواج تاکید دارد و این همه تاکید فقط به خاطر این است که جامعه انسانیت به جامعه حیوانیت تبدیل نشود.

فواید ازدواج
الف)آسایش و آرامش: زندگی مشترک دو زوج از ارزش بسیار زیادی برخوردار است و زوجین باید هر کدام آسایش و آرامش خود را در وجود دیگری جستجو کنند و هر یک پناه گاه دیگری باشند، خداوند متعال می فرماید: «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَ‌حْمَةً إِنَّ فِي ذَالِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُ‌ونَ» ﴿الروم/٢١﴾، «یکی از نشانه‌های (دالّ بر قدرت و عظمت) خدا این است که از جنس خودتان همسرانی را برای شما آفرید تا در کنار آنان (در پرتو جاذبه و کشش قلبی) بیارامید، و در میان شما و ایشان مهر و محبّت انداخت (و هر یک را شیفته و دلباخته‌ی دیگری ساخت، تا با آرامش و آسایش، مایه‌ی شکوفائی و پرورش شخصیّت همدیگر شوید، و پیوند زندگی انسانها و تعادل جسمانی و روحانی آنها برقرار و محفوظ باشد). مسلّماً در این (امور) نشانه‌ها و دلائلی (بر عظمت و قدرت خدا) است برای افرادی که (درباره‌ی پدیده‌های جهان و آفریده‌های یزدان) می‌اندیشند.»
 در واقع زن و شوهر هر دو جزئی از یکدیگر اند و لازم است هر دو برای رسیدن به آرامش و آسایش با یکدیگر محبت کنند، خداوند می فرماید: «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ» ﴿ البقره/١٨٧ ﴾ « آنان[ زنان ] لباس شمایند و شما لباس آنانید »و چه زیبا تعبر می نماید خداند رابطه زن شوهر را.همان گونه که لباس سبب پوشش است، زن و مرد نیز هر کدام لباس و پوشش دیگری اند و آنگونه که لباس در زمان سرما و گرما موجب آسایش روح و روان و جسم و جان آدمی است زن و مرد باید سبب آرامش هم شوند.
ب)بقای نسل: دومین فایده ازدواج، بقای نسل است. بقای نسل از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که بقای نسل، بقای هستی است و استمرار و حیات آن بر پایه حیات و زندگی استوار است. زندگی زمانی معنی دارد می شود که توالد و تناسل وجود داشته باشد، چرا که اگر این نبود، نسل کلیه جانداران از بین می رفت.
ج)سلامت جامعه از امراض مهلک: می توان گفت که یکی دیگر از منافع ازدواج، حفاظت جامعه از امراض مهلک می باشد، امراضی که به خاطر شیوع زنا و بی بند و باری در جامعه امروزی و بخصوص غربی نمایان می باشد و می توان گفت که بیماری هایی از قبیل ایدز، سوزاک، سفلیس و … همه و همه به خاطر شیوع زنا و لواط پدید می آید. پیامبر(ص) فرمودند: هرگاه در جامعه ای زنا آشکار شود و مردم آنرا علنی نمایند، خداوند آنها را به بیماری هایی مبتلا گرداند که در گذشتگان سابقه نداشته است و امروزه شاهدیم که در جوامع غربی زنا علنی شده است و امراضی چون ایدز سالانه جان هزاران نفر را می گیرد. آری! ازدواج است که خداوند به وسیله آن جلو این امراض مهلک را می گیرد.

صابر طاهری