انواروب| صدا و سیما که لقب «رسانۀ‌ ملی» را یدک می‌کشد، اندک اندک به رسانه‌ای مخوف و عقایدستیز تبدیل می‌شود. در همین مدت کوتاه ماه مبارک رمضان از این رسانه سخنانی «منافی با عقاید و باورهای اسلامی» و در خوشبینانه‌ترین حالت، «مخالف وحدت ملی» پخش شده است.

انواروب| صدا و سیما که لقب «رسانۀ‌ ملی» را یدک می‌کشد، اندک اندک به رسانه‌ای مخوف و عقایدستیز تبدیل می‌شود. در همین مدت کوتاه ماه مبارک رمضان از این رسانه سخنانی «منافی با عقاید و باورهای اسلامی» و در خوشبینانه‌ترین حالت، «مخالف وحدت ملی» پخش شده است.

در شب‌های اول ماه مبارک رمضان، مداحی سرشناس در داستانی تخیلی با زبان‌درازی به ساحت ارزشمند نوۀ پیامبر رحمت، نسبت «تخته نردبازی» را به سردار جوانان بهشت و شهید بزرگ اسلام، حضرت حسین بن علی رضی‌الله‌عنه داد. این مداح بعد از اعتراضاتی که در فضای مجازی به گستاخی‌اش شد نه تنها تقصیرش را نپذیرفت، که به توجیهِ سخنانش و حتی اتهام‌زنی به منتقدان پرداخت.

چند شب پیش هم یک روحانی تحت عنوان «کارشناس‌ مذهبی» در  برنامۀ زندۀ تلویزیونی، «ولایت» را اصل دین دانست و گفت: «توحید توهمی بیش نیست!» در ویدئویی که از  سخنان این به اصطلاح کارشناس مذهبی دست‌به‌دست می‌شود، او می‌گوید: «اصل دین، ولایت و حب امیرالمومنین (حضرت علی رضي الله عنه) است و توحید، توهمی بیش نیست!» اظهارات این فرد واکنش‌های فراوانی را به‌دنبال داشت و بسیاری از کابران فضای مجازی سخنان این روحانی را «عجیب» و «توهین به اصول دین» ارزیابی کردند. در شبکه‌های اجتماعی نیز موجی در نقد این اظهارات به راه افتاد.

به نوشتهٔ سایت «فرارو» انتقادات تا آنجا پیش رفت که برخی این اظهارنظر را «شرک‌آمیز» خواندند.(۱)

حجت الاسلام حامد کاشانی، کارشناس برنامهٔ «ماه من» که با اجرای «نجم‌الدین شریعتی» از شبکه سوم سیما پخش می‌شود پس از جنجال ایجاد شده توضیحاتی درباره سخنانش ارائه کرد. توضیحاتی که بیشتر به عذر بدتر از گناه می‌مانست. او در توضیح سخنانش گفت: «… چه کسانی حق وصف خداوند را دارند؟ کسانی که توحید را از مسیر درست به دست آورده‌اند یعنی از مسیر ولایت»

توجیهی که بنابه نوشتهٔ روزنامه «صدای اصلاحات» برخی کاربران آن را در راستای «تفرقه‌افکنی میان تشیع و تسنن» دانستند و  آن را به شدت زیر سوال بردند. 

این روزنامه در شماره دیروز خود (دوشنبه 22 اردیبهشت 99)  به نقل از کاربری نوشت: «این تفکر، تفکر نفاق بین شیعه و سنی است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن می‌فرماید: بین مذاهب تفرقه نندازید. ما کلی هموطن اهل تسنن داریم.»(۲)

سخنی که کاملا بجا و متین است. سخنان این کارشناس نه تنها توهین به اهل‌سنت که توهین به همهٔ مسلمانان و حتی پیروان ادیان و مذاهب آسمانی است. جایگاه توحید در اسلام بر کسی پوشیده نیست. توحید، بنیادی‌ترین اصل اعتقادی در اسلام است. نخستین جملات پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم در آغاز دعوت مردم به اسلام، حاوی شهادت بر یکتایی خدا و دوری از شرک بوده است.

توحید، مهم‌ترین آموزهٔ اسلامی و نقطهٔ تمایز اسلام از دیگر ادیان دانسته شده است. به تصریح قرآن، پیام تمامی پیامبران، اعتقاد به توحید بوده است.(۳) آیات فراوانی از قرآن درباره اثبات توحید و نفی شرک است، تا آنجا که ملاصدرا ـ عالم بزرگ شیعه ـ در کتاب تفسیر خود، هدف اصلی قرآن کریم را اثبات توحید خداوند دانسته است.(۴)

حال سؤال این است که چطور یک کارشناس در رسانهٔ ملی به خود اجازه می‌دهد به بنیادی‌ترین اصل دینی زبان درازی کند و مسئولین صدا و سیما خم به ابرو نمی‌آورند؟!

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

پی‌نوشت:

۱ـ «از ماجرای «توحید توهمی» تا «قماربازی امام معصوم»/ حاشیه‌سازان جدید تلویزیون» شهرآرا به نقل از سایت فرارو

۲- «از ماجرای ”توحید توهمی“ تا ” اظهارات عجیب یک مداح“! حاشیه سازان در تلویزیون لانه کرده‌اند» روزنامه صدای اصلاحات/ دوشنبه/ ۲۲ اردیبهشت ۹۹/ صفحه اول

۳- وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِكَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِي إِلَيْهِ أَنَّهُ لَا إِلَـهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ (سوره انبیاء/ آیه ۲۵) (ما پیش از تو هیچ پیغمبری را نفرستاده‌ایم، مگر این که به او وحی کرده‌ایم که: معبودی جز من نیست، پس فقط مرا پرستش کنید.)

۴- ملاصدرا، تفسیر القرآن الکریم، ۱۳۶۶ش، ج۴، ص۵۴.

 

 

✍?حسین سلیمان‌پور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.