براساس آمارهای رسمی ، 934 تا 978 میلیارد دلار برای این جنگ هزینه شده است. براساس داده‌های پنتاگون، از سال 2001 تاکنون 775 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان خدمت کرده اند. 2 هزار 300 نفر از آنها کشته شدند، 20 هزار و 589 نفر نیز زخمی شدند.

انواروب| بر اساس اسناد محرمانه ای که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده است؛ مقامات ارشد آمریكا حقایق مربوط به جنگ در افغانستان را پنهان می كنند. آنها واقعیت را تحریف کرده و با ترسیم تصویری متفاوت معتقدند که جنگ 18 ساله در این کشور دیگر قابل پیروزی نیست.

واشنگتن پست اولین رسانه‌ای بود که اسناد محرمانه مربوط به جنگ ناموفق ویتنام را منتشر کرده بود این بار نیز اسناد مخفی افغانستان را که از سال 2002 به اشغال آمریکا درآمده است را به دست آورده است.

اسناد محرمانه فاش كرد كه آمریكا در افغانستان ناموفق بوده است.این سند 2000 صفحه ای به دست آمده شامل مقامات، ژنرال ها و دیپلمات هایی است که نقش مستقیمی در جنگ افغانستان داشته اند.

بیش از 400 نفر از این افراد گفتند که اوضاع در افغانستان به خوبی پیش نمی رود و ایالات متحده در یک باتلاق گیر افتاده است.

در اسناد مذکور آمده است که داگلاس لوت، رئیس میز افغانستان در کاخ سفید در زمان روسای جمهور جورج دبلیو بوش و باراک اوباما تصریح کرده است: ما از درک افغانستان به دور بودیم. ما نمی دانستیم که چه کاری انجام می دهیم.

اکثر مقامات خاطرنشان کردند که استراتژی ایالات متحده در حال حاضر در افغانستان اشتباه است و مقامات آن را می دانند اما آن را برای عموم افشا نمی کنند.

سرهنگ باب کراولی ، مشاور ارشد نیروهای آمریکایی در زمینه مبارزه با تروریسم در افغانستان در سال 2013-2014 تصریح کرده است: تمام داده ها برای نشان دادن بهترین تصویر تغییر کرده اند. به عنوان مثال ، نظرسنجی ها کاملاً غیرقابل اعتماد بودند.

براساس آمارهای رسمی ، 934 تا 978 میلیارد دلار برای این جنگ هزینه شده است. براساس داده‌های پنتاگون، از سال 2001 تاکنون 775 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان خدمت کرده اند. 2 هزار 300 نفر از آنها کشته شدند، 20 هزار و 589 نفر نیز زخمی شدند./ آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.