اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز مسأله قدس را «محور اجماع امت» دانست و درباره خطرات تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس هشدار داد. تصمیم دولت آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس و معرفی این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل با انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای مواجه […]

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز مسأله قدس را «محور اجماع امت» دانست و درباره خطرات تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس هشدار داد.

تصمیم دولت آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس و معرفی این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل با انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای مواجه شده است.
شورای ملی فلسطین در اردن با انتشار بیانیه‌ای تصمیم دولت آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس و معرفی این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را «نامعتبر و خلاف قانون» دانسته و اعلام کرد که این تصمیم فرصت برقراری صلح در منطقه را به کلی از بین خواهد برد.
محمود عباس، رئیس دولت فلسطین نیز هر گونه اقدام دولت آمریکا در این زمینه را برای آینده روند مذاکرات سیاسی صلح در منطقه «مخاطره‌آمیز» دانست.
وی تاکید کرد که جامعه بین‌الملل و کشورهای عربی، به‌ویژه فلسطین این اقدام دولت آمریکا را نخواهند پذیرفت.
محمود عباس همچنین طی تماس‌های تلفنی با رهبران کشورهای قطر، مصر، اردن، ترکیه، فرانسه، تونس، کویت و عربستان سعودی از آنان خواست برای ممانعت از تحقق تصمیم آمریکا «اقدام فوری»‌ انجام دهند.
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز مسأله قدس را «محور اجماع امت» دانست و درباره خطرات تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس هشدار داد.
رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس همچنین خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب برای بررسی پیامدها و خطرات اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر شد.
احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در واکنش به این تصمیم آمریکا با تاکید بر اینکه اتحادیه عرب مساله قدس را به جد پیگیری می‌کند، نسبت به پیامدهای ناهنجار این اقدام در منطقه و در جهان هشدار داد.
دبیرکل اتحادیه عرب همچنین از پافشاری برخی کشورها در تلاش برای تحقق این اقدام بدون توجه به خطرات آن بر ثبات خاورمیانه و تمام دنیا، ابراز تاسف کرد.
گفتنی‌ست مسئولان آمریکایی روز جمعه اعلام کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد در جریان سخنرانی روز چهارشنبه آینده خود، شهر قدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد.
ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ خود وعده انتقال سفارت آمریکا به قدس را داده بود و بارها بر این موضع خود تأکید کرده است./سنی آنلاین