انوار وب: دولت بنگلادش محمد قمرالزمان، یکی دیگر از رهبران ارشد حزب جماعت اسلامی این کشور را به اتهام قتل‌عام مردم در جنگ سال 1971 اعدام کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت بنگلادش شنبه (22 فروردین) “محمد قمرالزمان”، فرد شمارۀ سه حزب جماعت اسلامی این کشور را به جرم مشارکت قتل‌عام مردم در جنگ سال […]

انوار وب: دولت بنگلادش محمد قمرالزمان، یکی دیگر از رهبران ارشد حزب جماعت اسلامی این کشور را به اتهام قتل‌عام مردم در جنگ سال 1971 اعدام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت بنگلادش شنبه (22 فروردین) “محمد قمرالزمان”، فرد شمارۀ سه حزب جماعت اسلامی این کشور را به جرم مشارکت قتل‌عام مردم در جنگ سال 1971 به دارآویخت.

“شیشیر منیر”، وکیل قمرالزمان نیز ضمن تأیید این خبر گفت از آنجایی که وی حاضر نشد از رئیس‌جمهور درخواست عفو کند حکم اعدام وی اجرا شد.

اتهام اصلی قمرالزمان، به عنوان یکی از رهبران شبه‌نظامیان طرف‌دار پاکستان در جنگ‌های استقلال سال 1971 این کشور که مرگ هزاران شهروند بنگلادشی را به دنبال داشت، آدم‌ربایی، شکنجه و کشتار گروهی عنوان شده است.

“اس.کی.سینها”، قاضی ارشد دادگاه عالی بنگلادش نیز دوشنبه گذشته اعلام کرده بود که این دادگاه با رد درخواست تجدیدنظر در حکم اعدام قمرالزمان، حکم اعدام وی را به جرم ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز در طول جنگ استقلال بنگلادش تایید کرده است.

سازمان ملل چهارشنبه گذشته با اعلام اینکه دادگاه این رهبر جماعت اسلامی از استانداردهای عادلانه بین‌المللی برخوردار نبوده، از دولت بنگلادش خواسته بود از اعدام قمرالزمان دست بکشد.
با اعدام قمرالزمان 62 ساله، وی دومین رهبر اسلامی است که ظرف کمتر از 2 سال در بنگلادش اعدام شده است.

پیشتر، عبدالقادر ملا، از رهبران برجسته جماعت اسلامی، درست چند ساعت پس از رد درخواست تجدیدنظر در حکمش در دادگاه عالی در دسامبر 2013 (دی ماه 1392) به جرم ارتکاب جنایات جنگی در این کشور اعدام شد و پس از آن کشور وارد مرحله جدیدی از خشونت‌های خیابانی شد.
منبع: سنی آنلاین