انوار وب: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درخصوص تصمیم دولت در افزایش قیمت نان از ابتدای سال آینده اظهار داشت: یارانه نان در بحث بودجه دیده شده است و در اینکه نان قوت اغلب مردم است و از هیچ سفره ای نمی توانید آن را حذف کرد نباید شک کرد. یارانه نان […]

انوار وب: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درخصوص تصمیم دولت در افزایش قیمت نان از ابتدای سال آینده اظهار داشت: یارانه نان در بحث بودجه دیده شده است و در اینکه نان قوت اغلب مردم است و از هیچ سفره ای نمی توانید آن را حذف کرد نباید شک کرد. یارانه نان در بحث بودجه آمده است و نباید دولت افزایش قیمتی در این مورد داشته باشد.

غلامرضا اسدالهی در گفتگو با خبرنگار «فردا» با اشاره به اینکه نان تنها موردی است با کم و زیاد شدن سطح درآمد مردم از سفره ها خارج نمی شود گفت: دولت باید به نوعی در این زمینه باری از دوش مردم کم کند نه اینکه با افزایش قیمت ها بر نگرانی های معیشتی مردم بیفزاید. دولت موظف است یا قیمت را در این سطحی که هم اکنون وجود دارد نگه دارد و یا اینکه قیمت آن را کم کند که مردم بتوانند زندگی شان را جلو ببرند. البته این کاهش قیمت نیز نباید به حدی باشد که مانند گذشته از ارزش و کیفیت نان کاسته شود و خوراک حیوانات شود. این مسائلی است که دولت باید در این باره در نظر بگیرد.
نماینده مردم تربت جام تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرایی نمودن مرحله دوم هدفمندی یارانه عنوان کرد:  بحث هدفمند کردن یارانه ها تکلیف قانونی و مصوب مجلس است که بر عهده دولت می باشد و هرسال در بودجه باید منابع درآمدی و ارزی برای آن در نظر گرفته شود. متاسفانه در سال گذشته علی رغم تصویب قانون و افزایش قیمت حامل های انرژی با شیب ملایم، دولت آقای احمدی نژاد آن را اجرا نکرد و دولت آقای روحانی هم همان رویه قبلی را ادامه داد که این یک امر قابل قبول و پسندیده از سوی دو دولت نبود. خصوصا از دولت یازدهم انتظار می رفت که قانون را اجرا و اصلاح کنند. البته اصلاحیه ای آوردند اما بعد از آن اصلاحیه هم کاری صورت نگرفت.
وی در ادامه افزود: بعد از آن هم با تاکیدی که هم نمایندگان و هم برخی صاحب نظران اقتصادی در خصوص اجرای این قانون به بهترین شکل داشتند اما باز هم دولت در لایحه بودجه، بحث هدفمند کردن را لحاظ نکرد و در بند دیگری که به عنوان تکمیل کننده لایحه بودجه بود به مجلس ارائه نمود
اسدالهی همچنین خاطر نشان کرد: اما دغدغه این روزهای  نمایندگان مجلس این است که دولت برای افزایش حامل های انرزی شیب تندی را در نظر گرفته و ممکن است آثار تورمی زیادی به همراه داشته باشد. وضعیت جامعه وضعیت مناسبی به لحاظ تورم نیست و تورم بالایی را در حال تجربه کردن هستیم. با این شرایط سطح، توان خرید مردم به شدت کاهش پیدا می کند و اگر شوک قیمتی دیگری هم به جامعه وارد شود ممکن است واقعا به مردم فشار آید.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین یادآور شد: از طرف دیگر هم بحث هدفمندی یارانه ها به لحاظ قانونی بودن لازم الاجرا است و از سوی دیگر موضوع حامل های انرژی که یکی از پارامترهای تاثیر گذار است در تورم می باشد باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. قیمت حامل های انرژی خصوصا بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسایه بسیار کمتر شده و شیب قاچاق بسیار تند است از این رو دولت ناچار است که قیمت حامل های انرژی را افزایش دهیم تا هم از قاچاق جلوگیری شود و هم میزان مصرف تا حدودی کاهش یابد.
وی با بیان اختلاف نظر فراوان در میزان افزایش قیمت حامل های انرژی نیز گفت: در اینکه قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا کند بحثی نیست اما اینکه مقدار آن تا چه میزان افزایش داشته باشد اختلاف نظر وجود دارد. نهایتا در بحث های کارشناسی زیادی که در مجلس بررسی شد، دولت از محل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها 48 هزار میلیارد را بست. یعنی نسبت به گذشته تقریبا حدود 7 یا 8 هزار میلیارد افزایش وجود داشت. در نتیجه در سال آینده با افزایش چشمگیر حامل های انرژی که بسیار کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد روبرو هستیم.
اسدالهی همچنین تاکید کرد: اما از نکات مثبتی که در تبصره ای که دولت آورده است نیز نباید غافل شویم. اینکه دولت موظف است سهم ده درصدی بخش درمان را پرداحت کند که اگر اجرایی شود اقدام بسیار مثبتی است و تا به حال در این مورد سابقه ای وجود نداشته است. همچنین سهم بخش تولید برای بهینه سازی تکنولوژی باید پرداخت شود که این باعث می شود که یک فعالیت مضاعف در حوزه تولید آغاز شود و سهم بخش کشاورزی که در امر کاهش تورم و کاهش واردات بسیار اثر گذار خواهد بود.
وی ادامه داد: همچنین در خصوص یارانه ها نیز دولت باید بانک اطلاعاتی خود را تکمیل نماید و سه دهک بالای جامعه به لحاظ تمکن و وضعیت مناسبی که دارند باید حذف شوند و درآمد حاصل از آنها را به طبقات پایین پرداخت کند. سطح پرداخت ها متفاوت شود یعنی برای بستر وضعیت درآمدی هر طبقه یک سطح پرداختی تعریف شود و به طبقات آسیب پذیر و آنهایی که تحت پوشش نهادهای امدادی هستند بیشتر کمک کند.  
 اسدالهی در بخش پایانی اظهارات عنوان کرد: اثرات مواردی که گفته شد در طولانی مدت در اقتصاد شاهد آن خواهیم بود که  اگر قانون به درستی اجرا شود به مرور آثار مثبت آن را خواهیم دید. در همه دنیا یارانه یک بسته حمایتی است و به کسانی تعلق می گیرد که نیاز به این حمایت داشته باشند نه اینکه به همه پرداخت شود و گفته شود این عدالت است. نگاه دولت فعلی باید این گونه باشد.  
منبع: فردا نیوز