نگاهی گذرا به وضعیت انقلابهای مردمی منطقه و بررسی مطالبات و اهداف آنان به خوبی تاییدگر این مطلب است که دین خواهی و رسیدن به آزادی مشروع از مهمترین اهداف ملتها در جریان بیداری اسلامی است.  به گزارش انواروب در همین زمینه خبرنگار تقریب با جناب مولوی “عبدالرحمن ملازهی”، امام جمعه محترم اهل سنت چابهار […]

 
نگاهی گذرا به وضعیت انقلابهای مردمی منطقه و بررسی مطالبات و اهداف آنان به خوبی تاییدگر این مطلب است که دین خواهی و رسیدن به آزادی مشروع از مهمترین اهداف ملتها در جریان بیداری اسلامی است.

 به گزارش انواروب در همین زمینه خبرنگار تقریب با جناب مولوی “عبدالرحمن ملازهی”، امام جمعه محترم اهل سنت چابهار و از علمای برجسته اهل سنت گفتگویی ترتیب داده است که مشروح آن در ذیل می آید:

*جناب مولوی، ضمن عرض سلام، خواهشمندم در خصوص ماهیت انقلابهای مردمی در خاورمیانه صحبت کنید. به ویژه پیرامون این مساله که آیا قیامهای مردمی رنگ و بوی دینی هم دارد یا خیر؟
**در این خصوص، تاریخ صحیح بشری گواه صادقی برای ما است. قطع نظر از تغییرات و انقلاب های عصر حاضر اگر کمی به زمان ماضی بنگریم آشکار است، زیرا اکثر جنبشهای آزادی خواه در خاور اسلامی از دستورات دینی مایه گرفت و نتیجه گردهمایی علمی اندیشمندان بود. جنبش ملت مصر بر ضد احتلال فرانسوی از جنبش دانشمندان دینی پیدا شد. پیشوای قیام علیه انگلیس در سودان یک دانشمند دینی بود . انقلاب علیه سرکشی در لیبی و علیه فرانسوی ها در مغرب همه جنبش دینی بود. در قرن ۱۸ میلادی، نهضت محمد بن علی سنوسی، اثرات نهضتش از شمال ساحلی آفریقا به ویژه مراکش، سودان و غیره نمایان بود. تحرک اسلامی در اندونزی به قیادت دکتر محمدناصر ، تحرک اسلامی در ترکیه به قیادت علامه سعید نوری در اوایل قرن بیستم ، نهضت اسلامی مصر به قیادت شهید حسن البناء و موارد فراوان از این دست همه رنگ و بوی دینی دارد و بدون شک قیامهای اخیر مردمی در منطقه نیز چنین است.

*آینده و چشم انداز بیداری اسلامی در منطقه را چگونه ارزیابی می کنید؟
**آینده حرکتهای اخیر در کشورهای اسلامی را هم بسیار خوب و عالی می بینیم و هم خیلی حساس و خطرناک. بیش از حد زیبا و عالی است به شرطی که ملتهای اسلامی در تمام ابعاد این انقلاب ها و حوادث هوشیار، آگاه و متحد باشند، زیرا نقش تفرقه افکنان بالاخص آمریکا و غربی ها شدیدا خطرناک و آنها همیشه در سعی و تلاش هستند صفوف متحد و منسجم مسلمین را به هم بزنند و آنها را به جان هم بیندازند و کشورهای آنان را تقسیم و پاره پاره سازند.

*آسیبهایی که قیامهای مردمی منطقه را تهدید می کند را در چه چیزهایی می بینید؟
**در عصر حاضر آسیبهای حرکتهای انقلابی را در تفرقه، فرقه پرستی، جاه طلبی و ظلم در حق اقلیتها، ایجاد تنفر از پیروان مذاهب اسلامی گوناگون می بینیم و بیداری اسلامی را در کاشت نهال محبت، اخوت، وحدت و احترام به مذاهب و دوری از ظلم به اقلیتها مشاهده می کنیم.

*نقش علمای اسلام در قبال بیداری اسلامی و نقش تخریبی دشمنان اسلامی را در این زمینه چگونه می بینید؟
**در قبال بیداری اسلامی و نقش تخریبی دشمنان اسلام، علما و روحانیون و فرهنگیان اسلامی از هر زمان دیگری مسوولیت بسیار حساس و سنگین تری دارند. آنها باید بیش از هر زمان دیگر نسبت به مردم زمان خویش، نسبت به مکان امتهای اسلامی، نسبت به محیط و نحوه اثرات افکار آنها آگاه و در جهت انسجام و اتحاد امت از هیچ تلاش و کوششی غفلت نکنند و مواظب باشند هیچ نوع اقدام آنها موجب بدبینی و از بین رفتن اعتماد مردم نشود و در رفاه و آسایش امتهای اسلامی طبق موازین اسلام از هیچ کوششی فروگذار نکنند، زیرا اعتماد ملتها از سوسیالیزم سلب شد و از نظام سرمایه داری و امپریالیسم نیز در عصر حاضر اظهار بیزاری می کنند. همانگونه که اخیرا مشاهده می کنیم و در تظاهرات کشورهای غربی علیه امپریالیسم و نظام سرمایه داری آشکار شد، لذا بهترین فرصت است که هم اکنون نظام صحیح اسلامی را به جهانیان بشناسانیم تا جای دو نظام فوق را بگیرد. حال که بهترین فرصت برای این کار است اگر کوتاهی کنیم یا منحرف شویم بزرگترین دشمن این دین و این امت هستیم.

از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید ممنونم.