انواروب: امام جمعه خیرآباد در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته بعد از تلاوت آیه مبارکه«: وَاذْكُرُ‌وا نِعْمَتَ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا »با استناد به آیات کلام الله مجید، احادیث پیامبر ( صلی الله علیه و سلم ) و شعر معروف سعدی: «بنی آدم اعضای یکدیگرند /که در […]

انواروب: امام جمعه خیرآباد در سخنان مراسم نماز جمعه این هفته بعد از تلاوت آیه مبارکه«: وَاذْكُرُ‌وا نِعْمَتَ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا »با استناد به آیات کلام الله مجید، احادیث پیامبر ( صلی الله علیه و سلم ) و شعر معروف سعدی: «بنی آدم اعضای یکدیگرند /که در آفرینش ز یک گوهرند/چو عضوی به درد آورد روزگار /دگر عضوها را نماند قرار تو کز محنت دیگران بی غمی /نشاید که نامت نهند آدمی» مسلمان را خیرخواه و یاریگر مسلمان دیگر دانست و گفت: در حدیث آمده است: مَثَل مسلمانان در عطوفت، رحم و شفقت به یکدیگر مانند یک جسد است، که اگر عضوی از آن مریض شد، بقیه اعضا و جوارح در آن مریضی شریک اند و احساس همدردی می کنند، بیدارخوابی کشیده متحمل سختی می شوند.

ما هم از این جهت که مسلمانیم، باید با هم تعامل داشته باشیم. ما باید به هم نزدیک شویم. هدفِ همه دستورات مکاتب دینی و حتی مکاتب غیر دینی نزدیک شدن انسان ها به هم و ایجاد محبت بین آنهاست. هدف فدا شدن انسان برای انسانی دیگر است.هدف ایثار و از خودگذشتگی یکی برای دیگری است.
مولوی شیخ جامی افزود:سروران عزیز! برادری و تعامل با یکدیگر، سبب انسجام جامعه اسلامی می شود. پس همه باید تلاش کنیم که در جامعه مودت و برابری ایجاد شود.
مولوی شیخ جامی غرور و خودخواهی را علت دوری از یکدگر دانست و گفت: اگر ما به دیگران توجه نداریم علت غرور و اصرار بر خودخواهی ظالمانه ماست. اسلام می خواهد که غرور از جامعه برچیده شود و به جای آن برادری گسترش یابد.
امام جمعه خیرآباد آنگاه با اشاره به چند حق از حقوق مسلمانان بر یکدیگر گفت: اگر این حقوق رعایت شود جامعه اصلاح می شود و اخوت و برادری در جامعه گسترش می یابد.
اولین حق از حقوق مسلمان بر دیگری «حق آرامش» است.مسلمان باید از جانب برادر مسلمان خود در آرامش باشد. پیامبرصلی الله علیه  و سلم می فرمایند: «المومن مألف و لا خیر فی من لایألف و لا یؤلف» مسلمان با مسلمان دیگر الفت می گیرد و خیری نیست در کسی که با دیگران الفت نگیرد و دیگران با او الفت نگیرند. پس باید طوری زندگی کنیم که دیگران از ما احساس امنیت کنند. خداوند می فرماید: وَاذْكُرُ‌وا نِعْمَتَ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا ، و نعمت خداوند را بر خود یاد کنید که دشمنان همدیگر بودید و او میان دلهای شما الفت داد و به نعمت او با هم دوست شدید. مسلمان باید از دیدن برادر مسلمان خود احساس آرامش کند.نباید به گونه ای باشد که مسلمان به آبرو، جان و مال دیگران ضرر برساند . بلکه باید برادر مسلمان خود را نصرت نماید. پیامبر ( صلی الله علیه و سلم ) می فرمایند«انصر اخاک ظالما او مظلوما» برادر مسلمانت را خواه ظالم باشد و خواه مظلوم، یاری کن. صحابه سوال کردند: ما مظلوم را می توانیم نصرت کنیم، اما ظالم را چطور!؟ پیامبر( صلی الله علیه و سلم ) فرمودند: نصرت ظالم آن است که او را از ظلمش بازدارید.
حق دوم مسلمان بر دیگری«جلوگیری از توهین به او» است.مسلمان باید مانع توهین و آبرویزی مسلمان شود. اگر جایی بودیم که غیبت و بدگویی کسی می شد،باید آبرویش را حفظ کنیم . پیامبر ( صلی الله علیه و سلم ) می فرمایند: کسی که قدمی برای گرفتن حق مظلوم از ظالم بردارد، خداوند او را بر پل صراط ثابت قدم نگه می دارد. ما باید یار هم باشیم نه بار هم.
سومین حق مسلمان بر مسلمان دیگر «صلح و آشتی برقرار کردن» بین دو شخص و گروه متخاصم است. اگر اختلافی بین مسلمانان رخ داد، باید اختلاف را از بین ببریم.  حتی دروغ که گناه کبیره است را شریعت  برای صلح بین انسانها و رفع اختلاف جائز قرار داده است.
حق دیگر مسلمان بر مسلمان دیگر، «نترساندن برادر مسلم» است. پیامبر ( صلی الله علیه و سلم ) می فرمایند: لا یحل لمسلم ان یروع مسلما . جائز نیست که مسلمان در دل مسلمان دیگر ایجاد ترس و وحشت نماید. در حدیث دیگری آمده است:کسی که به طرف دیگری نگاهی بکنید که او را بترساند و ترس در دلش اندازد، خداوند در روز قیامت او را می ترساند.
حق دیگر مسلمانی«تواضع مسلمان در مقابل مسلمان دیگر»  است. باید در مقابل دیگران متواضع و فروتن باشیم. مَن و مَن زدن و خود را بهتر دانستن علامت عدم تواضع است. در حدیث آمده است:متکبران در روز قیامت مردانی در شکل مورچه ها حشر می شوند و مردم آنان را پایمال نموده خوار می کنند .
حق دیگری که مسلمان بر مسلمان دارد این است که «از ضرر مسلمان دیگر ناراحت، و از فایده اش خوشحال شود» و خود را درغم و شادی او شریک بداند. نه اینکه در غم دیگران شادی نماید. باید مسلمان غم و درد مسلمان را احساس بکند.
مولوی شیخ جامی در پایان گفت: امروز اگر ما می بینیم مشکلات زیاد شده به خاطر عدم مراعات حقوق است. و اگر ما این حقوق را رعایت کنیم محیط ما مدینه فاضله می شود .