انوار وب: مسلمانان روسیه خواستار لغو حکم ممنوعیت انتشار کتاب‌های اسلامی، از جمله برخی از کتب حدیث و شروح آن، شدند. برای پیگیری این موضوع قرار شده است کمیسیونی تشکیل شود.  تلاش‏ها به‌منظور حل “مشکلات مربوط به انتشارات اسلامی و محدودیت‌های غیرقانونی در انتشار کتاب‌های اسلامی” در روسیه آغاز شده است.رهبران و اندیشمندان روسی در […]

انوار وب: مسلمانان روسیه خواستار لغو حکم ممنوعیت انتشار کتاب‌های اسلامی، از جمله برخی از کتب حدیث و شروح آن، شدند. برای پیگیری این موضوع قرار شده است کمیسیونی تشکیل شود.

 تلاش‏ها به‌منظور حل “مشکلات مربوط به انتشارات اسلامی و محدودیت‌های غیرقانونی در انتشار کتاب‌های اسلامی” در روسیه آغاز شده است.
رهبران و اندیشمندان روسی در گفتگو با خبرگزاری “‌انصار روسیه” گفته‌اند، آنان به خاطر انتشار شرحی بر کتاب حدیث “صحیح بخاری” چنین تصمیمی گرفته‌اند.

مفتی منطقه “الیانووسک” روسیه، “محمد بایبک‌اف”، اظهار داشت: «این غیرمعقول و خنده‌آور است که کتاب‌های حدیث مثل صحیح بخاری را که برای مسلمانان دارای اهمیت ویژه‌ای هستند، ممنوع کنند.»

“عبدالله حاجی بت”، رهبر مسلمانان منطقه‌ی “ولگوگراد”، و طیفی بزرگ از علمای مسلمان روسیه، اعلام کرده‌اند از طرح تشکیل کمیسیونی با حضور علمای دینی به‌منظور بررسی اعتراضات دولت حمایت کرده‌اند؛ کمیته مذکور به ارزیابی کتب ممنوعه‏ای خواهد پرداخت که دولت روسیه معتقد است دارای “مضامین افراطی” هستند.
“محمد رحیم‌اف”، رهبر مسلمانان منطقه‌ی استاورپول، نیز به ممنوعیت انتشار کتاب‌های اسلامی اعتراض کرد. رحیم‌اف گفته است: «کاملا مزخرف است که دادگاه منطقه‌ای مانند ’دادگاه اورنبورگ‘ به نفع ممنوعیت کتاب‌های اسلامی حکم صادر کند و آن ‌را به عنوان قانون کلی و قطعی در سراسر روسیه لازم‌الاجرا بداند.»

شایان ذکر است، یک سال پس از ممنوعیت اشاعه و توزیع کتب اسلامی از جمله حدیث و سیرت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، دادگاهی در روسیه علاوه بر محدودیت‌های فوق بر ممنوعیت استفاده از ترجمه قرآن نیز حکم صادر کرده بود. این امر خشم و انزجار مسلمانان روسی را درپی داشت.

اسلام دومین دین بزرگ و غالب در روسیه محسوب می‌شود. طبق آمار “رویترز”، مسلمانان یک‎هفتم کل جمعیت روسیه (14٪) را تشکیل می‌دهند.
منبع: سنی آن‌لاین