آفریدگار با عزت و شکوه در کتاب گرانقدر خود فرموده است: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا…اى مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‏ ها و قبیله‏ هایی قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید . . . پس از رضایتمندی، دومین کلید […]

آفریدگار با عزت و شکوه در کتاب گرانقدر خود فرموده است: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا…اى مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‏ ها و قبیله‏ هایی قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید . . .

پس از رضایتمندی، دومین کلید خوشبختی “تعامل سازنده با زندگی” است؛ پس می توان گفت ارتباط بین انسان ها یک نیاز روانی زیبا است و فرهنگی که به نام “فرهنگ آشنایی” میان مردم وجود دارد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. آشنایی ملت ها، قبیله ها وفرهنگ های مختلف با هم، الزامی است؛ چرا که با برقرار شدن ارتباط بین آن ها زمینه برای تفاهم، پذیرفتن نقطه نظرهای مختلف، درک رنج ها و احترام به احساسات یکدیگر باز می شود. هم چنین مردم می توانند با “توجه، شفقت و مهربانی” حرف همدیگر را بشنوند. در این صورت بسیاری از بغض و کینه ها از بین خواهد رفت. انسان نیز وقتی به دیگران توجه خود را نشان می دهد؛ از سختی و رنجش در زندگی کاسته می شود و میزان نگرانی و احساسات منفی او نیز کاهش می یابد و در برخورد با مشکلات بهتر می تواند عمل کند.

    در مقابل، افرادی که دوستی ندارند، بیشتر به گرفتاری های طاقت فرسای زندگی دچار می شوند و زود می میرند. در این باره تحقیقی گسترده انجام شده و ثابت کرده است که: “کسانی که گوشه گیرند و در جامعه وارد نمی شوند احتمال مرگ زودرس در آن ها بالاتر است”. چون آن ها فکرشان را در وجود خودشان اسیر کرده اند و گرفتاری های خود را بسیار بزرگ می پندارند؛ بدین سان دردهای خود را بیش تر می نمایند و از دیگران کینه و نفرت پیدا می کنند.

    بر هیچ کس پوشیده نیست که چقدر احساسات منفی می تواند بر روی انسان تأثیر گذارد. در واقع کسی که به هیجانات و احساسات شدیدی دچار می شود، نیرو و توانش کاهش می یابد و او را به سمت نگرانی و توجه به وسوسه ی ذات منفی نگر می کشاند تا در نهایت دچار افسردگی و بیماری های غیرقابل شمارشی شود.

    ولیم اوسلر می گوید: “برای یک مرد، پیری وقتی شروع می شود که نتواند دوستانی تازه پیدا کند؛ چرا که اگر انسان بتواند به طور مداوم با مردم ارتباط برقرار کند یعنی این که می تواند پیشرفت کند و افکاری تازه را درک نماید و احساس نشاط نماید و زندگی را دوست بدارد”. برعکس اگر فکر انسان تنگ شود و ذهن او جامد گردد؛ احساس ناراحتی و خستگی خواهد کرد و این خود گره ها و کاستی های بیشتری ایجاد می نماید.

    اولین گام برای پیدا کردن دوست، خوب گوش کردن و تأثیر پذیری از احساسات گوینده است. چرا که اگر شنونده ای ماهر باشی، بیش تر می توانی محبت و دوستی جلب نمایی، تا این که گوینده ی خوبی باشی.
    کسی که از نظر عاطفی از هوش و ذکاوت خوبی برخوردار است:
    ۱- بهتر می تواند احساسات عاطفی دیگران را درک نماید.
    ۲- بهتر می تواند میزان احساسات منفی را بکاهد.
    ۳- بهتر می تواند در اطرافیانش احساسات مثبت ایجاد نماید.
    ۴- بهتر می تواند در زندگی اش موفقیت کسب کند.
    “اودین دی یاتج” می گوید: مردی که می تواند خود را جای دیگران بگذارد و می تواند بفهمد ذهن آن ها چگونه کار می کند؛ اصلاً نباید نگران آینده و اندوخته اش برای آینده باشد.
    اگر مردم با هم تعامل و ارتباط مثبت داشته باشند، زمینه های پیشرفت بی شماری رو به روی هر فرد باز می شود. برای مثال، فعالیت های مشترک میان مردم، هم نوعی کمک رسانی به شمار می رود و هم شادی و شادمانی را به آنان هدیه می دهد تا از این طریق، میزان خوشبختی آن ها نیز بالا برود. در این صورت، ذات انسان نیز از خود تقدیر می کند و این خود می تواند سختی ها و نگرانی ها را از او دور نماید.

    در عین حال، تعامل مثبت با دیگران، میزان احساسات منفی انسان را کاهش می دهد و میان مردم همبستگی و همیاری به وجود می آورد تا به کمک آن ها بتوان مشکلات را از میان برداشت.

    شاید بتوان گفت “عشق و محبت”، مهم ترین عامل “تعامل درستِ” انسان با همتای انسانی اش هست؛ چرا که انسان به اندازه ای که هوا و غذا مصرف می نماید، از مخزن عاطفه اش نیز استفاده می کند. دوست داشتن، پرحرارت ترین ارتباط انسانی است و می تواند بیش از هر احساس دیگری شادی و لذت به او هدیه دهد.
 
نوشته ی: دکتر ربی الشعرانی
مترجم: فاطمه شمسی
منبع: مجتمع دینی بستک