انواروب: دکتر “صالح ادیبی”، رئیس سابق “بنیاد نخبگان استان کردستان”، به عنوان اولین سفیر اهل‌سنت کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعیین شد.   به گزارش “سنی‌آن‌لاین”، به نقل از خبرگزاری ایکنا، انتخاب سفیر کُرد اهل‌سنت برای اولین‌بار در دولت تدبیر و امید محقق شد و “صالح ادیبی” به این عنوان استوارنامه خود را […]

انواروب: دکتر “صالح ادیبی”، رئیس سابق “بنیاد نخبگان استان کردستان”، به عنوان اولین سفیر اهل‌سنت کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعیین شد.

 

به گزارش “سنی‌آن‌لاین”، به نقل از خبرگزاری ایکنا، انتخاب سفیر کُرد اهل‌سنت برای اولین‌بار در دولت تدبیر و امید محقق شد و “صالح ادیبی” به این عنوان استوارنامه خود را برای حضور در سفارت کشورهای کامبوج و ویتنام دریافت کرد.

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، انتخاب دکتر صالح ادیبی را در سمت سفارت کشورهای کامبوج و ویتنام، گامی در راستای استفاده از نیروهای توانمند و کارآمد بومی و تحقق وعده‌های انتخاباتی دولت تدبیر و امید دانست.

دکتر صالح ادیبی از فعالان فرهنگی کردستان در سال 1343 در خانواده‌ای متدین چشم به جهان گشود. هوش و جدّيت وی در مطالعه و تحقيق موجب شد كه در سنين جوانی در بسياری از رشته‌ها ازجمله حقوق، فلسفه، اقتصاد و سياست اطلاعات گسترده‌ای كسب كند و در دانشگاه تربيت‌مدرس تهران در رشته ادبيات دكترای تخصص بگيرد.

گفتنی‌ست دکتر صالح ادیبی پیش از این در سمت‌های ریاست دانشگاه آزاد اسلامی سنندج، استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران، استاد مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه کردستان و ریاست “بنیاد نخبگان استان کردستان”، انجام مسئولیت کرده‌ است. وی همچنین از بنيانگذاران و اعضای اصلی پژوهشكده «زبان و ادبيات كردی» است.

کشورهای “کامبوج” و “ویتنام”، که دکتر ادیبی به عنوان سفیر ایران در این کشورها انتخاب شده است، در جنوب شرقی آسیا واقع شده‌اند. بر اساس اطلاعات منتشره در “ویکی پدیا” 96 درصد از جمعیت ۱۴٫۸ میلیون نفری کامبوج را بودائیان تشکیل می‌دهند. “جمهوری سوسیالیستی ویتنام” با جمعیتی حدود ۸۷ میلیون نفر و وسعتی بالغ بر ۳۲۹٬۰۰۰ کیلومترمربع یکی از کشورهای تابعه بلوک شرق و دارای اقتصاد کمونیستی است.