📨#نامه‌ای از غزه ✍🏾: أبو محمد د. حسن محمد قانوع – غزة ١ / ٢ / ٢٠٢٤ م دیشب را که یکی از سردترین شب‌ها بود، سپری کردیم. فرزندان سرزمینم بعد از اینکه خانه و کاشانه‌ی خود را از دست داده‌اند این شب‌ها زمین زیرانداز و آسمان رواندازشان شده است. آنها غذای درست و درمانی […]

📨#نامه‌ای از غزه

✍🏾: أبو محمد د. حسن محمد قانوع – غزة ١ / ٢ / ٢٠٢٤ م

دیشب را که یکی از سردترین شب‌ها بود، سپری کردیم. فرزندان سرزمینم بعد از اینکه خانه و کاشانه‌ی خود را از دست داده‌اند این شب‌ها زمین زیرانداز و آسمان رواندازشان شده است. آنها غذای درست و درمانی دارند بلکه بعد از هر دو یا سه روز یک کاسه عدس یا مقداری برنج گیرشان می آید.

بیشتر جوانان نزدیک به سه ماه است که نان نخورده‌اند و اگر مقداری هم یافت شود آن را به بچه‌ها و افراد مریض یا بزگسالان می‌دهند.
از همین رو افراد زیادی هستند که بیشتر روزه‌اند و فقط با آب گرم و خرما افطار می‌کنند و بالفرض اگر خرما پیدا کنیم که آنهم بخاطر شرایط پیش آمده قیمت آن چند برابر شده است.

دوا و درمان یافت نمی‌شود افرادی که دیابت یا فشار خون دارند، دارویی در دسترس ندارند.
جراحی‌ها بدون بی‌حسی انجام می‌شود و حتی برخی از افراد فامیلم به هنگام بخیه زدن فریاد می‌کشیدند و حال آنها همانند حال هزاران نفر از هموطنانم شده است.
قبلا عادت کرده بودیم که بخاطر جنگ چند روزی بدون برق سپری کنیم اما اینک نزدیک چهار ماه است که بدون برق می‌گذرانیم و این در مقابل دیگر مشکلات چیزی نیست.
اما دردناکترین چیز، در این برهه بی‌آبی است چه آب خوردن باشد یا آب برای دیگر مصارف.
روزی که حمام بکنیم آن روز برای ما عید است. گاهی دو یا سه هفته یا یک ماه طول می‌کشد تا حمام بکنیم.

ای مسلمانان! درد ما اینجاست که برای وضو آب پیدا نمی‌کنیم و مجبوریم که در طول مدت تیمم بزنیم و اگر آب هم پیدا شود، برای نوشیدن و کودکان نگه می‌داریم.
مدتی است که برای غذای کودکان از جیره‌ی حیوانات از قبیل جو و ذرت استفاده می‌کنیم
کودکان بخاطر سرما و گرسنگی خوابشان نمی برد.
بخاطر نبود گاز و نفت و برای درست کردن آتش و یافتن هیزم به جاهایی می‌رویم که امکان خطر زیادی وجود دارد.
برای حفاظت و نگهداری از خیمه‌های مان صبح زود بیدار می‌شویم و برای تهیه آب بر لب چاه چند ساعت صف می ایستیم و چاه‌ها هم مورد هدف قرار گرفته‌اند.
و یا برای شارژ گوشی مجبوریم چند ساعت منتظر بمانیم.
روز ما برای تهیه آب و آتش و شارژ گوشی سپری می‌شود.
حال ما درغزه اینچنین است و میلیون‌ها عرب و مسلمان از حال ما بی‌خبر هستند.

البته برخی با ما در ارتباط هستند و تمام تلاش خود را به کار می‌بندند، و ما قدردان آنها هستیم و قطعا تاریخ تلاش و قربانی آنها را بیاد خواهد داشت.
ما نیازمند کمک‌های همه‌ی مسلمانان اعم از عرب و عجم هستیم، حال این کمک مادی باشد یا معنوی و نیزمحتاج دعا هستیم تا اینکه خداوند این سختی و سرما را از ما دور کند و ما را زودتر پیروز بگرداند.

اینک گوشه‌ای از سختی‌های روزانه ما را برایتان بازگو کردم تا شما بدانید که چه مسئولیتی در قبال ما دارید و وظیفه‌ی شما در قبال دفاع از مسجدالاقصی چیست؟
برای پرداخت زکات منتظر رسیدن ماه رمضان نباشید، هم‌اینک زکات اموالتان را برای ما بفرستید.
در پایان این را برای شما بگویم که به شما اطمینان می‌دهیم که ما استقامت خواهیم کرد و چشم امید به خدا دوخته‌ایم.
ما در راه دفاع از قدس نه کوتاه می‌آییم و نه ضعیف می‌شویم و یقین داریم که به نصرت و پیروزی و آزادی سازی قدس نزدیک هستیم.

📚: برگرفته از کانال: د. وصفي ابوزید
ترجمه: عصمت‌الله پورمحمد تیموری